На Київщині зафіксували незвичайне торнадо: подробиці події.

У Київській області зафіксували незвичне природне явище – торнадо. Відео з цим феноменом швидко стало популярним у соціальних мережах. Користувачі повідомляють, що торнадо вдалося зняти у Броварському районі.
Експерти кажуть, що незвичне природнє явище, яке помітили у столичному регіоні, більше нагадує смерч, що мало чим відрізняється від торнадо.
Насправді, це атмосферний вихор, що виникає внаслідок взаємодії двох різних повітряних мас — холодної і теплої. Чим більше відрізняються ці маси, тим вищі ризики виникнення подібних атмосферних явищ.
"На Землі існують регіони, де торнадо виникають з більшою частотою, зокрема на півдні США та в інших штатах, через вплив повітряних мас, що надходять з океану. Коли ці маси стикаються з контрастними повітряними потоками, це створює умови для формування торнадо, які в таких місцях можуть бути особливо руйнівними, здатними знищувати цілі населені пункти, що іноді й трапляється. В Україні ж торнадо та смерчі менш загрозливі. Проте механізми їх утворення залишаються подібними", -- зазначає еколог Олександр Соколенко у розмові з ТСН.ua.
Він зазначає, що торнадо та смерчі в Україні спостерігалися й раніше, але ці природні явища частіше реєструються саме на півдні країни. Це пояснюється тим, що з одного боку їх вплив має море, а з іншого — підвищена сонячна активність.
Наприклад, у випадках, коли на півдні встановлюється висока температура, досягаючи +40 градусів, раптове вторгнення арктичного повітря може призвести до формування торнадо. Ці явища часто виникають над водою або поблизу узбережжя. В Одеській області вихори можна спостерігати в червні, прямо над морем, за умови, що відбувається проникнення холодного арктичного повітря. На кордоні, де гаряча повітряна маса стикається з крижаним потоком, можуть утворюватися такі вражаючі природні явища, -- підкреслює Олександр Соколенко.
Експерт вважає, що торнадо -- це цілком звичне для України явище. Але підкреслює один нюанс.
"Через кліматичні зміни, які зараз відбуваються в Україні, таких торнадо та смерчів може стати більше. Думаю, що вони можуть стати більш активними та небезпечними. Таке цілком можливо. Щодо торнадо, який помітили на Київщині, то він не надто потужний. Потужним торнадо можна назвати той, що проходив через Флориду, коли він за 15 секунд знищив ціле місто. А торнадо з Київщини -- малопотужне явище. Якби хтось з людей опинився у його епіцентрі, то вихор міг би вирвати щось з рук у людини або максимум збити її з ніг, не більше. Хоча зовнішній вигляд вихору, явно збентежив автора відео", -- пояснив Олександр Соколенко.
Експерт підкреслює, що якщо відео, яке стало відомим, було знято нещодавно, то, враховуючи погодні умови, що панували в регіоні, торнадо цілком міг утворитися на Київщині.
"Протягом минулого тижня ми спостерігали надзвичайно теплу погоду, яка фактично принесла нам кліматичне літо. Однак зараз ми стаємо свідками активного вторгнення холодного повітря, через що на неділю та понеділок прогнозують навіть заморозки та різке падіння температури. Саме ці два чинники можуть теоретично стати причинами виникнення вихору чи торнадо," – підкреслює Олександр Соколенко.
Експерт зазначає, що поява торнадо на Київщині в даний момент є аномальною для цього типу природних явищ. Зазвичай, в Україні торнадо формуються під час максимальної сонячної активності.
"Торнадо можуть виникати на території України в період з червня по серпень, що співпадає із серединою літа, коли спостерігається максимальна сонячна активність. На мою думку, зафіксування таких явищ може свідчити про кліматичні зміни. Зокрема, це стосується аномально теплої погоди, яку спостерігали в Україні в середині квітня, незважаючи на дуже холодний початок і кінець місяця. Ми спостерігаємо незвичну контрастність, яка не має місця в природі. Вважаю, що це може бути наслідком кліматичних змін, які пов’язані з порушенням природного балансу внаслідок техногенного впливу людини," – зазначає фахівець.
Він додає, що у майбутньому таких природніх явищ ставатиме більше. І погоджується з думкою, що Україна щодо природніх явищ потроху перетворюється на США.
"Ми в якійсь мірі наближаємося до їхніх умов. Особливо це стосується стихійних природних явищ. Варто зазначити, що в США подібні явища ставатимуть усе більш суворими," – зазначив він.