Оперативні новини Києва

Богдан Амінов: керівник на підприємстві клікбейтного контенту

Як ведучий каналу Медведчука, він спочатку намагався дотримуватися журналістських стандартів, а згодом змінив курс на "шокуючий контент" на YouTube.

"Неочікувано! Путін в шоці!", "Вибухова хвиля знесла місто!", "Диктатор помирає! Отруїли спецслужби!" -- це типові заголовки "Фабрики новин", про шкідливість якої "Детектор медіа" вже писав тут і тут. Окрім клікбейту, цей ютуб-канал досі тягне в український інфопростір Олексія Арестовича й інших сумнівних "експертів", які поширюють панічні настрої та суцільну зраду.

Шеф-продюсером "Фабрики новин" виступає Богдан Амінов, який раніше працював у різних медіа, включаючи нині заблокований проросійський канал NewsOne. Наразі він повністю зосередився на ютубі, а також кілька місяців вів телеграм-канал, присвячений огляду українських трендів на цій платформі. Варто відзначити, що він активно критикує медіа, які використовують маніпулятивні заголовки.

Амінов розпочав свою медійну кар'єру у віці 16 років. Він завершив магістратуру з журналістики та зв'язків з громадськістю в Інституті міжнародних відносин Національного авіаційного університету. З 2014 року, як зазначав у соцмережах, він працював позаштатним кореспондентом для "Укрінформу", а згодом став журналістом "Фактів ICTV". У 2018 році він приєднався до команди NewsOne, коли канал належав Євгену Мураєву, який згодом опинився під підозрою у державній зраді, а РНБО наклала на нього санкції. Того ж року канал був придбаний Тарасом Козаком, соратником Медведчука. У 2018 році Амінов також публікував статті в "Українській правді" та Liga.net, але врешті-решт обрав телеканал NewsOne. У 2020 році, ще до запровадження санкцій проти медіа, пов'язаних з Медведчуком, Амінов перейшов на платформи Ріната Ахметова, куди також мігрували багато журналістів з каналів Медведчука.

Спочатку Амінов обіймав посаду головного редактора порталу "Україна 24", а згодом став продакт-лідом у сфері новинного цифрового контенту "Україна 24" та тімлідом проекту "Сьогодні". Коли в 2022 році Ахметов ухвалив рішення про вихід з медійної діяльності, і на базі "України 24" була створена "Фабрика новин", Амінов зайняв позицію головного продюсера на цьому YouTube-каналі. Крім того, на його сторінці у Facebook зазначено, що він є продюсером денного відділу телеканалу "Київ 24" та проводить навчальні курси для новачків у сфері YouTube.

До 2022 року Амінов активно використовував Facebook, в основному ділячись своїми думками про актуальні події та політичними жартами. Він критикував як Зеленського, так і Порошенка. Єдина політикиня, до якої він відчував симпатію, хоча й із певною іронією, була Юлія Тимошенко. Амінов навіть зробив селфі з нею в масках під час пандемії COVID-19. Він згадує, що коли Тимошенко запитала Святослава Вакарчука, тодішнього голови партії "Голос", про ціну кубометра газу, він виглядав, як учень, який забув домашнє завдання. Тоді ж Амінов зауважив: "Які ж нам потрібні політики: молоді чи досвідчені?", натякаючи на Тимошенко. Він також зазначив, що співак нібито "тікав", коли бачив журналістів NewsOne. На відміну від Вакарчука, Амінов зміг отримати коментар від Юлії Тимошенко під час чергової сутички у Верховній Раді. Він запитав її про важливу деталь: "Як вам вдається з такою харизмою розкидати ці папірці?". У своєму дописі він додав, що те, як вона скидає документи зі столу, виглядає "мілашно".

Зображення: Богдан Амінов та Юлія Тимошенко

Не забув Амінов і по партію Шарія під час виборів 2019 року: "2,5% -- це чудовий результат для інтернет-партії, яка стартувала за місяць до виборів і зуміла вивести людей на вулицю. Що не сподобалося мені особисто. Самозакоханість, невміння бути самокритичним і маніпуляції з 15%, яких насправді не було. Було агресивно. А я не люблю агресію. Так званий "гімн партії" з матами й образами -- відвернув мене остаточно. Без образ", -- писав тоді Амінов. Судячи з допису, обсценна лексика Амінова збентежила, а проросійські настрої партії -- ні.

Не вдалося знайти ані сліду критики щодо представників ОПЗЖ, переглядаючи їхню фейсбук-сторінку до 2019 року; немов ця партія просто не існувала.

Кореспондент NewsOne Амінов брав участь у дебатах між Зеленським та Порошенком, а також відвідав пресконференцію Зеленського, що тривала рекордні 14 годин. Крім того, він здійснив поїздку до Франції для участі у брифінгу за участю Зеленського, Путіна, Макрона і Меркель в рамках Нормандського формату. У складі команди під час відряджень і в студії були переважно Юлія Колтак, яка під час великої війни змінила свою професію на прессекретарку голови Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера, та Олена Кирик, яка наразі веде інший ютуб-канал "Сейчас". Цей канал, як і "Фабрика новин", знаходиться під керівництвом колишнього менеджера медіагрупи Ахметова Ростислава Буняка.

Богдан Амінов разом з Юлією Колтак (зображення зліва) та Оленою Кирик (зображення справа).

На початку повномасштабного вторгнення Амінов перебував в рідному селищі Іванкові на Київщині та висловив чітку проукраїнську позицію. В етерах різних медіа він розповідав про ситуацію у селищі, пересування російських військ, їхні воєнні злочини та гуманітарні проблеми місцевих. Його цитували "Еспресо", "Апостроф TV", ТСН, "Цензор.нет", "Новинарня" й інші медіа. Він навіть постив фото Медведчука в наручниках із підписом "Путін, спиш?" -- такий от постріл у спину колишньому власнику каналу.

9 травня 2022 року він опублікував пост, в якому пояснив, чому зменшить свою активність у Facebook: "З початку великої війни я ділився лише тим, що вважав критично важливим для нашої перемоги. Але тепер мені вже важко витримувати потік критики від тих, хто сидить на диванах, щодо дій Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України та самої армії. Особливо дратують намагання відокремити ЗСУ від їхнього керівництва, ніби це абсолютно різні структури. Тим часом фрази про те, що "не на часі", вже перетворилися на мем. Вершиною мого обурення стали спроби покласти всю відповідальність на керівництво ЗСУ. Безумовно, є ряд болючих питань, які суспільство піднімає. Найболючіше з них, на мою думку, - це ситуація в Маріуполі. Проте ми спостерігаємо не просто дискусії, а цілеспрямовані "удари" - інформаційно-психологічні операції".

Від "захисника" журналістських стандартів до абсолютного клікбейту.

Варто знову повернутися до часів його роботи на NewsOne, адже саме тоді Богдан Амінов глузував із "шокових" заголовків. Він небезпідставно висміював сайт Znaj.ua за новину про прибульців з Нібіру, які знищать людство, або ж заголовок "Главкома", де радник голови ОП Михайло Подоляк каже, що Зеленський "катастрофічно виріс". "УП.Життя" потрапив у дописи Амінова через чоловіка з прізвищем Хуй, який став кандидатом наук в Одесі. Якщо хтось не очікував такого від "УП", зазначимо, що цей чоловік в'єтнамець і з його рідної мови це слово перекладається як "яскравий" або "той, що світиться".

Оригінали новинних заголовків в українських ЗМІ

Амінов активно обговорював теми новин, медіа та професійних стандартів. Він закликав аналізувати новини з різних перспектив і наголошував на важливості перевірки джерел у медіа. Важливо зазначити, що його критика стосувалася медіа, які опублікували інформацію про звільнення Андрія Богдана, витік якої, як відомо, здійснив на той момент заступник керівника ОП Кирило Тимошенко. Амінов також звернув увагу на недостатню якість комунікацій Офісу президента, зазначивши, що матеріали на їхньому сайті "нагадують ляпи учнів, які складають твори на ЗНО", а замість чітких висловлювань там присутні "напівнатяки та незрозумілі формулювання, сповнені інтриг". Крім того, він звернув увагу на російські медіа, зокрема, розкритикував сайт Mk.ru за те, що той стверджував, нібито Зеленський відвідав улюблений курорт Гітлера, знову ж таки підкреслюючи наратив про нацистів в Україні.

Заголовки російських ЗМІ

Варто зазначити, що телеканал NewsOne, де трудився Амінов, не раз піддавався санкціям і отримував попередження від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення за поширення ненависті, політичну упередженість та застосування російських пропагандистських наративів, що врешті-решт призвело до його закриття у 2021 році.

А Амінов був серед тих співробітників NewsOne, що захищали канал, а санкції називали "тиском на незалежну опозиційну журналістику".

У зв'язку з цими подіями він виступив у парламентській залі, звертаючись із критикою не лише до представників Національної ради та депутатів, а й до "Детектора медіа": "Мене дивують заяви представників "Детектора медіа", які стверджують, що деякі з нас є журналістами, а інші — ні. Поки ми маємо редакційні посвідчення на телеканалах, що дотримуються законодавства, не можна називати когось не журналістом. Це абсолютно неправильно. Впевнений, що мої колеги розділяють мою думку. Але я хотів би зазначити інше. Стаття 171 Кримінального кодексу України фактично не функціонує [...] Я вважаю, що необхідно порушити кримінальну справу щодо всіх випадків нападів на журналістів. Не можна займатися вибірковою справедливістю!"

Тоді, захищаючи журналістів, він розповідав у Верховній Раді про випадки, коли журналістів NewsOne били шматком льоду по голові, обливали невідомою рідиною або намагалися забрати техніку, але за це не було жодного покарання.

Одного разу Амінов сам став жертвою агресії "шанувальників", коли на акції проти маршу пам'яті трансгендерів йому плюнули в обличчя. Він також розповідав про напад на знімальну групу біля суду у справі Стерненка. За його словами, прихильники блогера перервали його пряму трансляцію, плювали в нього, ставили підніжки і навіть обливали водою.

Разом із тогочасним генеральним продюсером NewsOne Василем Головановим Богдан Амінов передавав звернення до посольства США з проханням "підтримати свободу слова в Україні". У цьому зверненні згадувався не лише NewsOne, а й "112 Україна", ZIK, "Інтер", "Страна.ua" та інші.

"Ми дещо неприємно вразили працівників посольства, наводячи приклади тиску на телерадіокомпанії, який здійснювався як через державні інституції, так і з боку радикальних груп на вулицях," -- ділився тоді Голованов.

Василь Голованов і Богдан Амінов

Не дивно, що найбільшу підтримку телеканалам після цього звернення висловили саме російські державні органи та медіа. Зокрема, про напади повідомляли Lenta.ru та газета "Взгляд", а Міністерство закордонних справ Росії підготувало обширну доповідь на 117 сторінок, присвячену ситуації зі свободою слова "в Україні", в якій згадуються як сам Амінов, так і працівники "Страна.UA", "Шарий.Нет", а також телеканалів ZIK і NewsOne.

Але етап роботи з NewsOne вже залишився позаду — тепер Богдан Амінов зосередився на розвитку україномовного YouTube. Хоча раніше він часто звертався до російської мови у своїх медіа проектах, тепер він впевнений, що створення українського контенту є необхідним і вигідним: "Через повномасштабну війну з Росією великі платформи, такі як YouTube, призупинили монетизацію для російського сегмента. Це означає, що якщо ти виробляєш російськомовний контент, ти ризикуєш отримати 20, 30, 50 чи навіть 100% переглядів з Росії, які не будуть приносити доходу. Таким чином, російськомовний контент у цифровому просторі стає економічно невигідним, тоді як україномовний, навпаки, має потенціал для зростання".

У липні 2022 року, після завершення роботи "України 24", він заснував телеграм-канал під назвою "Усі пішли в YouTube". "Абсолютного чемпіона за переглядами в українському YouTube було вбито", — прокоментував тоді Амінов. Незважаючи на те, що канал існував лише до вересня 2022 року (якраз до старту "Фабрики"), він встиг опублікувати кілька постів на улюблену тему "смішні заголовки", але вже не у медіа, а на YouTube: "Клікбейтні війська України в цей час розпочали контрнаступ на YouTube. Жовті заголовки про Херсон набирають сотні тисяч переглядів. Це вже доходить до абсурду. Насправді, я б не радив шукати деталі новин-блискавок саме на YouTube. Оперативність там низька, ексклюзивності немає, а клікбейт просто зашкалює".

Крім того, у своєму звинуваченні щодо клікбейту він вказує на Яніну Соколову, стверджуючи: "Королева клікбейту зазнала невдачі [...]. Яніна часто покладалася не на якість, а на клікбейт. Це коли заголовки відео є привабливими, але насправді вводять глядачів в оману через завищені очікування. Наприклад: "Терміново! Сталося щось жахливе!". А насправді жодної сенсації немає. Крім того, журналістка має звичку писати про себе в третій особі, додаючи вигадані факти. Наприклад: "Соколова вразила мережу"".

Кажуть, що між любов'ю та ненавистю всього лише один крок. Цей принцип, напевно, діє і в зворотному напрямку. Давайте згадаємо заголовки та обкладинки "Фабрики новин". Можливо, строгий критик клікбейту Амінов і не створює їх особисто, але, будучи шеф-продюсером, навряд чи йому це не відомо:

Очевидно, що кожен прагне отримати більше переглядів. Проте, називати трансляцію свого ефіру "виступом Путіна", при цьому не показуючи жодного виступу, це, м’яко кажучи, гра на межі обману глядачів.

У цілому "Еспресо" на платформі YouTube нагадує справжнє звалище лівих відеоматеріалів, які постійно з'являються з різних джерел. Тут можна натрапити на контент з трупами, вибухами та іншим небезпечним матеріалом. Щодня виходить від 50 до 100 відео, які не належать їх авторам. Це ризиковано, але, схоже, керівництво має тиснути на підвищення доходів з YouTube.

"Падальщики з УНІАН домовилися зі своєю совістю, що вони будуть транслювати російську пропаганду від терориста, а взамін отримувати зайвих кілька мільйонів переглядів".

Серед рекомендацій Амінова щодо каналів для перегляду можна знайти "Радіо свобода", "Українська правда", "Bihus.info", "Клятий раціоналіст", Ragulivna, а також "Ісландію" та Арестовича. За його словами, найгіршим з усіх є "Новини Live", що належав Вадиму Столару – депутату, який представляв нині заборонену партію "ОПЗЖ" і тепер є членом депутатської групи "Відновлення України".

У 2023 році Амінов заснував нову громадську організацію під назвою "Медіарух". Це ім'я співпадає з об'єднанням українських медіа, журналістів та громадських установ, яке з 2019 року працює на захист журналістських стандартів. В числі співзасновників організації, окрім Амінова, є також Ростислав Буняк, колишній менеджер медіагрупи Ахметова, а також Олексій Дишленко, чиє підприємство вже закрите.

Він також є одним із засновників і керівників компанії "Платформа Інкорпорейтед". Як повідомляє сервіс "Опендатабот", ця товариство з обмеженою відповідальністю спеціалізується на наданні інформаційних послуг, виробництві відео та телевізійних програм, а також рекламі. Компанія була заснована у вересні 2023 року.

Ми запитали Богдана Амінова, з якою метою була створена ГО "Медіарух" та чим вона займається зараз. Він відповів, що наразі планує закрити організацію:

Організація була задумана в 2022 році і офіційно зареєстрована в 2023 році. Її основна мета – отримання грантів. Як ви, напевно, знаєте, грантові структури зазвичай співпрацюють з громадськими організаціями, тому ми вирішили створити свою. Ми намагалися залучити фінансування, подавши заявки на щонайменше три програми. На жаль, ці спроби виявилися невдалими. Таким чином, на даний момент наша організація існує, але неактивна, що ви можете побачити в відповідних сервісах. Щодо майбутніх планів: наразі я розглядаю можливість закриття організації, хоча це, м'яко кажучи, нелегкий процес. Я планую зайнятися цим у найближчому часі. Якщо щось зміниться, я обов'язково повідомлю про це на своїх соціальних мережах.

Також ми поцікавилися, як він ставиться до клікбейту, який так часто використовує "Фабрика новин". Пояснення просте: бо це приносить заходи. А ще -- так роблять усі.

Те, що ви спостерігаєте на "Фабриці новин", на мою думку, відображає стан новинного медіапейзажу на YouTube. Дивно, але "Фабрика новин" не пропонує нічого принципово нового; натомість вона уважно слідкує за ринком і впроваджує ті практики, які використовують лідери індустрії — великі медіагрупи, холдинги та наші медіагіганти, які займають перші місця за кількістю підписок і переглядів. У нас дійсно є сильна аналітична команда, яка займається цим, і в цій сфері ми досягаємо значних успіхів. Проте в цілому наш внесок у новаторство залишається обмеженим. Наша стратегія полягає в тому, щоб переймати успішний досвід, який вже довів свою ефективність у новинному сегменті YouTube-каналів.

Чому так відбувається? Тому що ми – невелика команда. У нас немає можливостей змагатися з великими медійними корпораціями, які мають бюджети на сотні мільйонів гривень і можуть дозволити собі експериментувати, впроваджувати різноманітні практики, а також застосовувати інноваційні методи, зокрема у створенні заголовків та обкладинок для YouTube. На жаль, це робить нас другорядними на цьому ринку. Ми орієнтуємось лише на найкращі приклади, які відображають медіапейзаж України на YouTube. Все, що не відповідає стандартам успішності, ми не враховуємо.

Тож, нехай наші колеги не сприймають це особисто (ми їм щиро вдячні!), але ми уважно стежимо за тенденціями в галузі та прагнемо не відставати від них. Важливо підтримувати оптимальний темп, адже інколи надмірна швидкість може призвести до негативних наслідків, таких як песимізація або блокування YouTube-каналів. Наша стратегія полягає в тому, щоб діяти гнучко, але не квапливо. Спочатку ми аналізуємо конкурентів, вивчаємо різні підходи, а потім обираємо найефективніші рішення. Тому ми щиро вдячні колегам, які діляться своїм досвідом. Ми розуміємо, що поступаємося великим медіахолдингам за якістю та обсягом, оскільки вони мають потужну технічну базу, численний штат і кращі умови праці. Ми усвідомлюємо це, адже слідуємо класичній бізнес-моделі медіа, як і в багатьох розвинених країнах, тому не можемо дозволити собі витрачати кошти, яких не заробили. Відтак, ми знаємо, що конкуруємо з позиції слабшого, і тому просто повинні триматися на плаву.

А ще він пояснив, чому раніше критикував медіа за клікбейт, а потім припинив: він просто вивчав майбутніх конкурентів.

Щодо згаданого телеграм-каналу "Усі пішли в YouTube", в якому він висловлював критику медіа за клікбейт, хочу зазначити, що це стало основою для аналітики, яку ми тепер розробляємо та використовуємо як команда, але вже в закритому форматі.

Ця діяльність зупинилася з двох основних причин: по-перше, інформація виявилася значно ціннішою, ніж здавалося спочатку, а по-друге, я особисто не отримував задоволення від критики та "гучності на рахунок колег". Я зрозумів, що набагато цікавіше і приємніше вкладати свою енергію в творення, а не в обговорення.

У одному зі своїх записів Богдан Амінов зазначив, що кожен амбіційний журналіст мріє про те, щоб його слова ставали цитатами в усіх медіа. І, варто зазначити, він неодноразово досяг цієї мети.

Сьогодні я опублікував знімок мертвої свині в труні під Верховною Радою, і це викликало справжній резонанс — десятки медіа, від "ТСН" до "Сьогодні" та "Гордон.юа", почали на нього посилатися. Навіть у кількох популярних російських і білоруських виданнях я знайшов згадки про себе.

Ось так: зображення мертвої свині під Верховною Радою. Навіть BBC звернулися за фото і процитували мій допис у Facebook.

Звичайно, це круто. Але не про дохлу свиню. Свиню у гробу. Біля парламенту. Тепер, коли написати в гуглі "Богдан Амінов" -- з'явиться купа матеріалів про мертву тварину в труні. Це фіаско".

Цікаво, що саме цю ситуацію шеф-продюсер "Фабрики новин" вважає своїм провалом. А не, скажімо, заголовок "Терміново! АТАКА НА ТРАМПА ПІД ЧАС ІНАВГУРАЦІЇ. Спрацював Путін!".

Читайте також