Ситуація в Покровську: актуальні події на Донецькому фронті.
Російські сили прагнуть захопити всю територію Донецької області, проте їхнє просування відбувається повільно, і вони зазнають значних втрат у техніці та особовому складі. Імовірно, загарбники спробують оточити Покровськ, щоб відрізати його від підтримки, замість того щоб здійснювати пряму атаку на місто.
В Україні у Росії є одна головна мета: повністю зайняти Луганську і Донецьку області. Через 34 місяці після повномасштабного вторгнення в Україну, її війська утримують лише дві третини Донецької області. І найближчі перспективи повної окупації області стають туманними, незважаючи на величезну кількість військових ресурсів, кинутих на цю мету. Про це пише військовий експерт Девід Екс для Forbes.
"Серед ключових перепон можна виділити дві: українське місто-фортеця Покровськ, а також мережу міст-фортець, яка простягається від Костянтинівки до Слов'янська", -- наголошує Екс.
За останні тижні частини 90-ї гвардійської танкової дивізії російської армії просунулися через село Жовте, створивши вузький, але багатокілометровий виступ на українських позиціях, що розміщує російський авангард усього за 10 км на південь від Покровська.
Якщо ЗС РФ мають намір оточити і відрізати Покровськ, а не безпосередньо атакувати його -- а є достатньо доказів, що такий план, -- нещодавній наступ має ключове значення. Наступним логічним кроком для 90-ї гвардійської танкової дивізії та прилеглих підрозділів було б розширення виступу через захоплення Новотроїцького і, на південь від нього, Українки.
Проте не зовсім зрозуміло, чи вистачить у росіян ресурсів для реалізації цього плану. З огляду на те, що їхні найкращі підрозділи та техніка задіяні у боротьбі з українським наступом у Курській області на заході Росії, а також з урахуванням численних підкріплень з Північної Кореї, які також зазнають серйозних втрат, у них залишається обмаль резервів поблизу Покровська.
"Протягом останніх двох-трьох місяців, щоб забезпечити наступ у покровському напрямку, командування супротивника змушене було підтримувати високу щільність військ, не використовуючи підкріплення, а шляхом перегрупування вже наявних сил", -- зазначили в Українському центрі оборонних стратегій.
Екс підкреслює, що щомісячні втрати російських військових значно перевищують кількість новобранців, які мобілізуються або укладають контракти в Росії. Крім того, запаси сучасних танків і бойових машин вичерпуються, що змушує російські сили здійснювати атаки на українські позиції, використовуючи пікапи та мотоцикли.
Навіть Екс зазначає, що війна в Сирії вплинула і на війну в Україні. На його думку, стрімкий крах жорстокого режиму Башара Асада в Сирії цього тижня замкнув тисячі російських військовослужбовців і значну кількість сучасної техніки на кількох базах уздовж сирійського узбережжя та поставив президента Росії Володимира Путіна в незручне становище якраз у той момент, коли він повинен був продемонструвати силу й упевненість військам, які готуються до атаки Покровська.
Проте ситуація може зазнати змін -- і досить швидко. Наступаючий новий рік обіцяє радикальні трансформації в контексті російсько-українського конфлікту. Обраний президент США Дональд Трамп оголосить про формування нової адміністрації, яка відзначатиметься хаосом і непередбачуваністю, що може призвести до зупинки або значного зменшення критично важливої допомоги Україні з боку Сполучених Штатів. У Німеччині відбудуться федеральні вибори, а у Франції також можливі зміни в уряді.
Можливо, зміна політики нашкодить Україні і допоможе Росії. Можливо, вони зроблять навпаки. Невизначеність, безумовно, відчутна в Москві та Києві. Однак різниця в тому, що Москва намагається підтримувати дорогий наступ, переслідуючи цілі, які все далі відсуваються в майбутнє. Навпаки, головна мета України -- просто вижити, поки Росія витрачає людей, зброю і час, які вона не може повернути.
Нагадаємо, раніше Фокус писав, що ЗС РФ продовжують тиснути на українських захисників по всій лінії фронту. Зокрема, за останню добу ворог просунувся відразу біля кількох населених пунктів.
Проте, бійці 48-го окремого штурмового батальйону Збройних сил України, названого на честь Номана Челебіджихана, змогли вигнати російські війська з населеного пункту Новий Комар у Донецькій області. Під час операції з визволення села українські військові застосували численні розрахунки FPV, що призвело до суттєвих втрат серед особового складу Збройних сил Росії.