Оперативні новини Києва

За десять років трансплантаційні операції можуть призупинитися, а пневмонія може стати невиліковною хворобою, попередили лікарі українців.

Українців просять обережно використовувати антибіотики.

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2019 році близько 5 мільйонів випадків смерті мали зв'язок із резистентністю мікробів.

Чому це стає проблемою - у медиків розпитала кореспондентка ТСН Олена Лоскун.

Анна демонструє зображення свого покійного дідуся. Він не дожив до свого 74-річчя всього кілька місяців. Онука стверджує, що його життя обірвав невидимий для людського погляду ворог, а також бездушність медичного персоналу.

У серпні Олександр Іванович звернувся до одного з медичних закладів Київської області, скаржачись на проблеми з серцево-судинною системою. Потрапивши до кардіологічного відділення, він несподівано зіткнувся з внутрішньою кровотечею, що призвело до його переведення в хірургію. Його стан продовжував погіршуватись. Проте, як зазначила Анна, медики не поспішали з діагностикою — рентген зробили лише через майже два тижні, а аналізи на мокроту, навіть після виявлення двобічної абсцедивної пневмонії, не були проведені.

Олександра Івановича транспортували до столиці, але це сталося занадто пізно. Причини, які вразили його організм, були виявлені лише після його смерті.

"Знайдено організм аценетобактер," - зазначає внучка діда.

Його дійсно часто виявляють у лікарнях та будинках для літніх людей - навіть у розвинених країнах світу. Так, за даними фахівців, лише протягом минулого року у США він став причиною кількох сотень смертей серед госпіталізованих.

Проте, яким чином ці та інші мікроорганізми проникають у медичні установи?

"Річ у тім, що якщо є людина з інфікованою раною чи людина з пневмонією - відповідно так чи інакше вона чи на прямий контакт чи через вироби медичного призначення, чи через медичний персонал може передаватися іншій людині, в якої такої інфекції немає", - каже генеральний директор Центру громадського здоров'я МОЗ Михайло Росада.

Ці мікроби, що розповсюджуються в лікарнях і викликають інфекційні ускладнення, часто володіють резистентністю, тобто не реагують на багато антибіотиків.

Медичні працівники відзначають, що ситуація ускладнилася з моменту початку масштабної агресії. Кількість поранених зростає, і вони змушені переходити з одного лікувального закладу в інший. Іноді немає можливості належним чином дезінфікувати приміщення та медичне обладнання. Це створює сприятливе середовище для розповсюдження небезпечних мікробів.

Олександр Фесенко - військовий. У столичній "Феофанії" вже майже рік. На фронті він втратив руку. Окрім руки, ще контузія, і травма ноги з подальшою частковою ампутацією. До усього додалася і наявність небезпечних мікроорганізмів.

"В Олександра майже в усіх посівах на мікрофлору був присутність золотистий стафілокок та була присутня клепсієла пнемонія", - каже ортопед-травматолог Владлен Савич.

То чому ж мікроби стають все живучішими? Серед причин - недотримання курсу лікування, надмірне використання антибіотиків та самолікування. Так було, зокрема, у часи коронавірусу.

"Антибіотики не є необхідними під час ковіду, особливо на амбулаторному етапі. Проте багато лікарів їх призначали, і пацієнти це підхоплювали. У мене ковід. Сусіда Пєтю, як ви згадували, лікували, зокрема, якимсь антибіотиком, але резистентність залишалася і згодом поширювалася," - зазначає лікар-терапевт відділу інфекційного контролю клінічної лікарні "Феофанія" Дмитро Михайленко.

Крім того, спеціалісти стверджують, що фермери, які іноді застосовують антибіотики під час вирощування худоби, птахів і навіть риб, сприяють адаптації мікроорганізмів. Це призводить до еволюційних змін у мікробній флорі.

Резистентність зрештою призводить до того, що медикам доводиться лікувати пацієнтів антибіотиками резерву - так званими препаратами останньої надії. А винайти нові - не так просто. Тож якщо мікроби стануть стійкими і до них - це буде катастрофою. Бо вже зараз, за даними Європейського співтовариства, щорічно реєструють близько чотирьохсот тисяч інфекцій, які мають множинну стійкість і вбивають щороку зо 25 тисяч людей.

В Україні, за словами очільника МОЗУ Віктора Ляшка, вже за 10 років може зупинитися трансплантація. А пневмонія - стане невиліковною. То чи є вихід?

По-перше, лікарі настійно рекомендують уникати самолікування, завершувати призначений курс лікування та вживати лише ті протимікробні засоби, які було прописано фахівцями. Також важливо не ділитися антибіотиками з іншими людьми і не забувати про необхідність сезонних вакцинацій.

Ось, що радять медики:

Окрім цього, на державному рівні декілька років тому було введено заборону на продаж антибіотиків без рецепта. Для медичних працівників регулярно організовуються навчальні семінари, які сприяють підвищенню знань щодо правильного використання цих лікарських засобів та дотримання санітарних норм. Міністерство охорони здоров’я також підготувало нову стратегію для боротьби з резистентністю до антибіотиків та внутрішньолікарняними інфекціями, яка вже передана на затвердження уряду.

Читайте також