Ексгумація жертв Волинської трагедії на Тернопільщині: знайдено рештки більше ніж 30 людей.

Під час археологічних досліджень на території старого села Пужники в Тернопільській області, спільна експедиція з Польщі та України виявила рештки більше ніж 30 людей. На даний момент вже ексгумовано понад 20 тіл.
Цю інформацію озвучив Андрій Наджос, заступник міністра культури України, згідно з повідомленням "Польського радіо" та даними Цензор.НЕТ.
"Станом на сьогодні віднайдено останки близько 30 осіб. Триває ексгумація останків, і станом на сьогодні близько 20 осіб вже ексгумовані. Було виявлено при цьому доволі значну кількість різних артефактів: ґудзиків, черевиків, монет, хрестиків", - розповів урядовець.
Наджос також повідомив, що фахівці, які працюють на території пошуків, наразі займаються встановленням статі осіб, похованих на кладовищі в Пужниках. Крім того, вони визначать, в який період були поховані жертви цих трагічних подій.
"Фінальну кількість решток ми зможемо визначити тільки після того, як будуть вилучені всі останки та завершені антропологічні дослідження. Це займе приблизно тиждень, після чого ми отримаємо точну інформацію про кількість людей, похованих у колишньому селі Пужники," - повідомив заступник міністра.
Після завершення роботи планується підготовка спільного звіту.
"Кожна зі сторін займеться підготовкою своїх звітів, після чого розпочнеться обговорення спільного звіту, в якому будуть порівняні досягнуті висновки. Для нас це стало б чудовою можливістю, якби ми змогли узгодити єдиний підсумковий документ за результатами виконаних робіт," - зазначив Наджос.
Він також зазначив, що українська сторона готова здійснити подібні дослідження на території Польщі в майбутньому.
Представник уряду зазначив, що польові дослідження польсько-української експедиції в Пужниках поступово завершуються.
Питання щодо ексгумації жертв Волинської трагедії
Як повідомлялося, у вересні 2024 року в МЗС Польщі заявили, що без розв'язання питання щодо ексгумації жертв Волинської трагедії Україна не може мріяти про вступ до ЄС. Водночас президент Польщі Анджей Дуда заявив, що спроби блокувати вступ України до Європейського Союзу грають на руку політиці Володимира Путіна.
Під час свого візиту до Варшави 1 жовтня, міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що Україна відкрита до діалогу з Польщею щодо чутливих аспектів спільної історії, зокрема трагедії на Волині в 1943-1944 роках.
2 жовтня в Українському інституті національної пам'яті (УІНП) оголосили про намір провести пошукові роботи жертв Волинської трагедії у 2025 році. Крім того, представники Інституту висловили готовність до співпраці з польськими установами в галузі пошуку, збереження та догляду за пам'ятними місцями українців у Польщі та поляків в Україні. Водночас вони зазначили, що офіційні міжінституційні механізми для вирішення проблемних питань з польською стороною стосовно відновлення та збереження пам'ятників уже тривалий час не функціонують.
4 жовтня міністр оборони Польщі оголосив, що країна має намір перешкоджати вступу України до Європейського Союзу, поки не буде вирішено питання ексгумації та вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії.
26 листопада глава МЗС Польщі Радослав Сікорський після розмови з українським колегою Андрієм Сибігою заявив, що Київ запевнив у відсутності будь-яких перешкод для проведення пошукових та ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії на території України.
У січні 2025 року Україна і Польща обмінялися переліками локацій для проведення пошукових робіт та ексгумації останків, пов'язаних із спільними історичними конфліктами.
Невдовзі Україна дала згоду на проведення ексгумації останків жертв Волинської трагедії в Тернопільській області.
У квітні 2025 року Україна погодилася на здійснення пошукових заходів щодо польських жертв Волинської трагедії в селі Угли, що знаходиться в Рівненській області.