"Енергоатом" не зазначив у контракті вартість устаткування на суму 500 млн, -- повідомляють "Наші гроші".

"Енергоатом" 5 травня уклав угоду вартістю 580 млн грн на заміну трансформатора на одній з АЕС України. Її назву не відобразили в тендерній документації, можливо, з міркувань безпеки. Можливо, з тих же міркувань не відобразили і прізвища представника "Енергоатома" та підрядної фірми "Юженергобуд", розповідають Наші гроші.
За інформацією журналістів, "Енергоатом" не вказав вартість обладнання на суму 504 млн грн, що складає 87% від загальної вартості контракту. Підрядник надав у своїй пропозиції список з кількох десятків різних елементів, необхідних для монтажу трансформатора ТДЦ-1250000/330, який виготовляє "Запоріжтрансформатор". До цього списку входять різноманітні вводи, реле, труби, кабелі та інші компоненти. Проте в угоді, укладеній за результатами тендеру, вартість цих товарів не була окремо зазначена. Замовник вказав у кошторисі все обладнання під єдиною назвою "Трансформатор У1 та комплектуючі", а ціну вказав вже за весь комплект, що складається з багатьох різних позицій.
Ціни на будівельні матеріали залишилися відкритими і становлять менше 40 мільйонів гривень. Однак, найбільші статті витрат також важко ідентифікувати. Наприклад, неможливо точно визначити вартість таких позицій, як "кабельні системи" або "індивідуальні металеві конструкції".
Однак у тих випадках, де товар можна чітко ідентифікувати, як зазначають журналісти, ціни виявляються вищими за ринкові. Наприклад, найпростіший бетон марки В10 (М150) у кошторисі зазначений за ціною 4 479 грн за кубометр без урахування ПДВ (і доставки, яка вказана окремо). У підсумку, з податком ціна складає 5 375 грн. Водночас у різних регіонах України бетон такої ж марки продається значно дешевше: у Київській області його вартість становить 3 136 грн, у Рівному - менше 3 000 грн, а в Миколаєві - приблизно 3 700 грн.
Видання "Наші гроші" у своєму матеріалі надає список всього обладнання, що входить до цього тендеру. Редакція сподівається, що в Україні є фахівці, здатні проаналізувати його вартість, щоб оцінити, наскільки виправданою є ціна даного придбання.
Журналісти звертають увагу на те, що в березні "Енергоатом" не відобразив вартість трансформаторів у контракті з "Запоріжтрансформатором" на загальну суму 2,57 млрд грн. Це було пояснено "конфіденційним" характером угоди між двома державними компаніями.
У матеріалі йдеться, що ПрАТ "Юженергобуд" з Миколаєва з 2007 року знаходиться в стані банкрутства, але це не заважає фірмі постійно отримувати підряди на Південноукраїнській АЕС (торік йому віддали підряд на будівництво захисної споруди на станції за 600 млн грн). Цю компанію записано на місцевого бізнесмена Матвія Ясеницького. Він та його рідня володіють іншими компаніями, що вже багато років отримують підряди ПАЕС. Наприклад, фірма дружини Анастасії Ясеницької "Енергопромбуд" під час вторгнення у 2023 році отримала підряд на поставку кабелів на 335 млн грн і мішків типу біг-бег на 31 млн грн для захисту від дронів та уламків по цінах, що, за даними видання, в рази перевищували ринкові ціни.
З 2021 року Ігор Полович став керівником ПАЕС. Як повідомляють місцеві медіа, під час переїзду до Миколаєва з попередньої роботи в системі "Енергоатому" в Києві, він, за чутками, оселився в одному з котеджів Южноукраїнська. Цей будинок належить Анастасії Ясеницькій, яка разом із чоловіком отримувала контракти від ПАЕС.
У 2024 році Половича усунули з поста, нібито перевівши його до центрального апарату "Енергоатому". Новим очільником ПАЕС став Вячеслав Стоянов, який раніше працював у Рівненській області. Місце його проживання в Південноукраїнську залишається невідомим. Проте компанія Ясеницького продовжувала отримувати контракти від ПАЕС.