"Гідру", яку обіцяли знищити. Українцям поділилися новинами про досягнення у боротьбі з тіньовим ринком тютюнових виробів.

Цю інформацію підтверджують результати проєкту "Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні", який реалізується компанією Kantar Україна за ініціативи провідних українських виробників тютюну.
Згідно з середньорічними даними, частка нелегального тютюнового ринку в Україні зменшилася з 21,8% у 2023 році до 16,1% у 2024 році. У результаті, річні втрати для державного бюджету України оцінюються в 21,9 мільярдів гривень, а обсяги тіньового ринку сигарет становлять 6,3 мільярда штук.
Крім того, частка контрафактної продукції (включаючи товари з підробленими акцизними марками) знизилася до 6,3%, а обсяг товарів, які мають маркування Duty Free або призначені для експорту, але продаються нелегально в Україні, скоротився до 3,7%.
Ми спостерігаємо за подальшим зменшенням обсягу нелегального ринку сигарет в Україні. В результаті цього, середньорічні показники також істотно знизилися до 16,1% у порівнянні з 21,8% у 2023 році. Знижується кількість підробок, включаючи фальшиві акцизні марки, а також нелегальної продукції, призначеної для експорту або позначеної як "Duty Free", -- зазначає Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.
53% нелегально виготовленої продукції, що має напис "Duty Free" або призначена для експорту, і яка незаконно реалізується в Україні, відповідно до інформації на упаковці, виготовлена Винниківською тютюновою фабрикою. Основними брендами цієї категорії нелегальної продукції є Compliment (45%), Lifa (6%) та Marvel (2%).
Серед підроблених товарів, 34% демонструють ознаки фальшивих акцизних марок. За інформацією на упаковці, 18% продукції виготовлено компаніями United Tobacco / Marshall Finest Tobacco / VK Tobacco FZE, а 15% - "Українським Тютюновим Виробництвом".
Кіоски та роздрібні магазини продовжують бути ключовими платформами для нелегальної торгівлі тютюном. Частка незаконних товарів, що реалізуються через ці канали, практично не зазнала змін у порівнянні з 2023 роком і становить 66%.
Шість областей України продовжують лідирувати за обсягами нелегальної продукції, становлячи 70% від загального обсягу. Серед них: Дніпропетровська область – 22%, Одеська – 12%, Харківська – 10%, а також Київ і Київська область – 10%. Крім цього, Хмельницька та Львівська області ділять по 8% кожна.
Згідно з даними дослідження Kantar Україна, опублікованими раніше, у березні 2024 року спостерігалося зниження рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні на 19,1% у порівнянні з 25,7% у жовтні 2023 року. В аналізованому періоді з січня по березень 2024 року найчастіше нелегально реалізовували продукцію Винниківської тютюнової фабрики, на частку якої припадало 57% усіх зафіксованих порушень, а також продукцію Юнайтед Тобако — 20%. Серед брендів, які домінували на нелегальному ринку тютюнових виробів, були Compliment (45%), Marshall (15%), Lifa (9%), Brut (6%), Urta (6%) та Man (2%).
Згідно з інформацією від Kantar Україна, 32% контрафактної продукції складають сигарети, які демонструють ознаки фальшивих акцизних марок. Серед них 14% припадає на українські тютюнові компанії, а 18% – на так званих виробників Юнайтед Тобако, Маршалл Файнест Тобако та VK Tobacco FZE. Інші 68% підроблених брендів, що належать міжнародним тютюновим компаніям, не мають жодних ознак підроблених акцизних марок.
Також повідомлялося, що в Україні можуть заборонити продаж сигарет у кіосках.
Бізнес-спільнота не підтримує пропозицію визначення євро грошовою одиницею виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби.
У 2023 році середній рівень обсягів нелегального ринку сигарет в Україні становив 21,8%.
Згідно з серпневими даними, 26% підроблених товарів демонструють ознаки фальшивих акцизних марок. Серед нелегальної тютюнової продукції, яка має позначку Duty Free або призначена для експорту, 72% вказує, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. З цієї категорії нелегальних товарів 62% складають сигарети Compliment з маркуванням Duty Free.
В Україні вісім областей виділяються як лідери за поширенням нелегальної продукції, де зосереджено 70% цього товару. Серед них Дніпропетровська область займає перше місце з часткою 17%, за нею йдуть Одеська область з 12% та Львівська і Харківська області, кожна з яких складає 9%. Далі йдуть Хмельницька область з 7%, Кіровоградська з 6%, а також Чернівецька та Рівненська області, які мають по 5% кожна.
У березні 2024 року в Європейській Бізнес Асоціації повідомили, яка частина з 600 упаковок ТВЕНів виявилася нелегальною.
14 травня 2024 року було проведено одночасно обшуки на 5 найбільших вітчизняних виробниках тютюну, щодо яких є підтверджені відомості про їхню нелегальну діяльність. "Так, серед них відома львівська фабрика і фабрика відомого нам із вами конвертатора з Києва. Подекуди виявлено підроблені акцизні марки, не марковані тютюнові вироби", -- заявив Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Згідно з висловлюваннями Гетманцева, процес виготовлення нелегального тютюну повністю зупинено. "На даний момент виробництво нелегального тютюну повністю паралізовано. Я маю обґрунтовану впевненість у тому, що це буде назавжди. До речі, в мене є відчуття, що це не останні дії в цьому розслідуванні. Не думав, що скажу це так швидко, але, так, дякую БЕБ", -- підкреслив Гетманцев.