Оперативні новини Києва

Група "Ковальська" зазнала невдачі в судовому процесі проти Антимонопольного комітету України, де вона намагалася оскаржити угоду щодо придбання цементних заводів Buzzi. -- Delo.ua

Північний апеляційний господарський суд у Києві задовольнив апеляційне звернення Антимонопольного комітету України (АМКУ) щодо компанії "Ковальська".

Суд ухвалив рішення не задовольняти позов промислово-будівельної групи "Ковальська" про скасування дозволу Антимонопольного комітету України на купівлю двох цементних заводів міжнародною компанією CRH. Це засідання відбулося 24 червня минулого тижня, інформує Delo.ua з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

Це рішення стосується однієї з найзначніших угод у сфері злиттів та поглинань (M&A) в Україні під час повномасштабної війни — продажу цементних заводів у Рівненській та Миколаївській областях міжнародній компанії CRH. Ці підприємства раніше належали італійській компанії Buzzi, а їхня вартість становить 100 мільйонів євро.

"Ковальська" вимагала визнати недійсним дозвіл АМКУ, висловивши у позові занепокоєння, що навіть із запропонованими обмеженнями угода може призвести до надмірної концентрації та ослаблення конкуренції.

13 лютого Господарський суд Києва став на бік "Ковальської" й визнав недійсним рішення Комітету. У відповідь АМКУ подали апеляцію, яку 24 червня підтримав суд.

Перші згадки про цю угоду з’явилися в 2023 році, коли міжнародна компанія CRH оголосила про свої плани щодо придбання активів італійської компанії Buzzi в Україні.

АМКУ дав зелене світло міжнародній групі на придбання після більше ніж річного вивчення ринку та обговорень з фахівцями галузі. Однак Комітет на концентрацію дав свою згоду лише за умови виконання ряду зобов'язань з боку компанії CRH.

Зокрема, мова йде про реалізацію 25-28% акцій нових активів незалежному інвестору, збереження виробничих потужностей та стабільного постачання цементу. Крім того, протягом п'яти років після укладення угоди не планується призначати на керівні посади осіб, які займають аналогічні позиції в інших компаніях, що належать до групи CRH в Україні.

Це вже не перша юридична ініціатива компанії "Ковальська" щодо впливу на угоду. Раніше вона намагалася втрутитися в процес, ставши третьою стороною у справі, що розглядалася АМКУ, проте Верховний суд відхилив її вимоги.

CRH є одним із провідних світових виробників матеріалів для будівництва. У компанії працює 80 тисяч співробітників у 28 країнах. Вона займає місце у списку Fortune Global 500, а її акції представлені на фондових біржах Нью-Йорка (NYSE) та Лондона (LSE).

В Україні компанія CRH розпочала свою діяльність у 1999 році. Під час масштабного військового вторгнення компанія вклала 180 мільйонів євро в розвиток української економіки, серед яких значну частину становить інвестиція у будівництво цементного термінала на Київщині, що обійшлося в 34 мільйони євро.

Промислово-будівельна група "Ковальська" є одним з провідних вертикально інтегрованих холдингів в Україні, об'єднуючи виробництво будівельних матеріалів та девелопмент. Історія групи бере початок у 1956 році, коли в Києві функціонував "Завод залізобетонних виробів № 3", який згодом перетворився на основу ПБГ "Ковальська".

"Ковальська" завершила близько тридцяти житлових проєктів загальною площею понад 700 тисяч кв. м. Окрім житлового будівництва, група активно розширює виробництво. У Києві група є найбільшим виробником бетону з часткою понад 50% ринку регіону.

Наразі група об'єднує 13 підприємств у чотирьох регіонах, які виробляють бетон, залізобетонні конструкції, будівельні суміші (Siltek), тротуарну плитку (Avenue), газобетон і дахові матеріали.

Як повідомляло Delo.ua, CRH планує модернізувати завод "Південь-Цемент" під Миколаєвом.

Крім того, було зазначено, що у серпні компанія "Ковальська" розпочне роботу нового заводу з виготовлення газобетону. Це підприємство має на меті компенсувати втрати групи в південному регіоні України, зокрема на Львівщині. Будівельні роботи першої черги заводу розпочалися в 2023 році.

Читайте також