Оперативні новини Києва

Християни як східної, так і західної традицій святкують Великдень.

У 2025 році представники східної та західної традицій християнства відзначать Великдень в один і той же день - неділю, 20 квітня.

Великдень - перехідне свято, і його дату для кожного року вираховують за місячно-сонячним календарем, повідомляє Укрінформ.

Це найдавніше і найголовніше християнське свято усього богослужебного року. Для християн Великдень символізує перемогу життя над смертю, звільнення від тягарів гріха, перехід зі стану несвободи в царину свободи і любові.

Згідно з Євангеліями, після свого входу до Єрусалима Ісус зазнав зради, був розп’ятий на хресті та похований у печері своїми учнями. Однак, Він воскрес. В неділю, коли жінки-мироносиці прийшли до гробу, вони виявили, що він порожній. Замість тіла Ісуса, вони зустріли ангела, який сповістив їм про Його воскресіння. Незабаром одна з них, спочатку прийнявши Христа за садівника, отримала від Нього звістку про Його повернення до життя.

Святкування Великодня у західних і східних християн має багато спільного в основних принципах, але відрізняється за датою. Цього року всі християни, незважаючи на використання різних календарів, відзначають Великдень одночасно - 20 квітня, тоді як Вербну неділю святкували тижнем раніше - 13 квітня. Подібні збіги трапляються досить рідко, приблизно раз на три-чотири роки.

Різниця в датах святкування Великодня між католиками і православними виникає через різні методи визначення першого весняного повного місяця. Православні церкви, навіть ті, що використовують новоюліанський календар, орієнтуються на дату рівнодення за юліанським календарем. У свою чергу, католики та протестанти базують свої розрахунки на астрономічному рівноденні. Через це виникає різниця в датах святкування.

Варто зазначити, що вже четвертий Великдень Україна святкуватиме в умовах воєнного стану, тож працівники поліції працюватимуть у Великодні свята у посиленому режимі. Крім того, діють певні обмеження в умовах воєнного стану - зокрема, розклади богослужінь складені з урахуванням дії комендантської години. Правоохоронці також радять вірянам, які планують на Великдень піти на богослужіння до храму, завчасно перевірити наявність там укриття.

Служба безпеки України закликає громадян бути уважними та дотримуватися заходів безпеки під час святкування Великодня, щоб уникнути можливих російських провокацій і терактів. Рекомендується обмежити відвідування великих скупчень людей, не піддаватися на спроби провокацій або закликів до незаконних дій, дотримуватися комендантської години, а також не ігнорувати сигнали повітряної тривоги, перебуваючи в укритті під час небезпеки. Крім того, важливо своєчасно повідомляти правоохоронні органи про підозрілі предмети та осіб, які можуть створювати загрозу. У СБУ звертають увагу, що ворог зазвичай намагається атакувати місця з великою кількістю людей.

Згідно з інформацією від КМДА, у Києві комендантська година під час Великодньої ночі залишиться незмінною, а нічні богослужіння в церквах проводитимуться в режимі онлайн. Водночас, в Хмельницькій області тривалість комендантської години в цю ніч зменшено на дві години. У Кіровоградській області також запроваджено скорочений режим комендантської години.

У деяких регіонах країни обмежено проведення масових заходів у святкові дні. Наприклад, в Івано-Франківській області, відповідно до рішення Ради оборони, скасували всі масові святкування на Великдень. У Запоріжжі священнослужителі з міркувань безпеки рекомендують вірянам приєднуватися до богослужінь через інтернет. На Херсонщині також вирішили проводити церковні служби в онлайн-форматі під час Великодніх свят і поминальних днів. Крім того, поліція закликає мешканців області уникати виходу на вулицю без крайній необхідності у святкові дні.

Згідно з інформацією, яку надав Укрінформ, 1 вересня 2023 року Православна церква України ухвалила перехід на новоюліанський календар.

Читайте також