З закритими очима. Чому у Поліщука, який підпадає під санкції, не конфіскують його будівельну справу?

Віктор Поліщук, який є власником "Ельдорадо" та торгово-розважального центру "Гулівер", опинився під санкціями Ради національної безпеки і оборони. Проте, він все ще має значний вплив на свою девелоперську компанію. Як це вплине на інвесторів у житлову нерухомість?
14 квітня 2025 року Національна рада безпеки і оборони ухвалила рішення про введення санкцій стосовно Віктора Поліщука, колишнього власника банку "Михайлівський" та торгово-розважального центру "Гулівер" у Києві. Банк оголосив про банкрутство у 2016 році, а в 2024 році держава здійснила конфіскацію ТРЦ.
Найвідомішим бізнесом Поліщука була мережа магазинів "Ельдорадо", записана в реєстрах на його батька. Саме її діяльність стала приводом для запровадження санкцій за поданням СБУ. Причина - постачання виготовленої в РФ техніки під виглядом китайської для реалізації в Україні, повідомляло видання Forbes Ukraine. Податки з проданої техніки сплачувалися до федерального бюджету Росії.
Менш популярним аспектом діяльності підприємця є його девелоперський бізнес: Поліщук протягом багатьох років займається будівництвом житла в столиці. Компанія Alliance Novobud реалізувала чотири проєкти в Броварах і наразі зводить п'ять житлових комплексів: три з них у Броварах і два в Києві. Столичні об'єкти розташовані в привабливих районах: на Подолі та на вулиці Антоновича.
Санкції, накладені РНБО, включають в себе замороження активів та заборону на управління майном. Проте в Alliance Novobud стверджують, що їхня діяльність триває. Які причини цьому?
Де ж ваші свідчення?
Alliance Novobud - це бренд, що об'єднує кілька компаній. У деяких із них Поліщук має часткову власність, тоді як у інших його дружина та батько виступають засновниками та кінцевими бенефіціарами. Ці підприємства або володіють земельними ділянками, на яких ведеться будівництво, або є генеральними підрядниками, що реалізують будівельні проєкти, або ж фінансовими установами, які підтримують роботу девелоперської сфери.
У недавньому минулому Поліщук почав трансформувати структуру акціонерів цих підприємств. Після введення санкцій РНБО процес оновлення даних у реєстрах став значно швидшим.
За даними Youcontrol, у квітні відбулися зміни серед співвласників ТОВ "Альянс новобуд": із складу вийшло АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд (КІФ) "Адвайзер", 56,35% акцій якого належать батьку Поліщука Степану, а 43,65% - його дружині Лілії Різвій.
Адвокатка Grain Law Firm Ірина Відловська каже, що це може свідчити про спробу вивести компанію з-під санкційного впливу шляхом переформатування власності.
У пресслужбі Alliance Novobud ЕП зазначили, що Віктор Поліщук "не має жодного відношення до діяльності ТОВ "Альянс новобуд", отже, він не є власником, засновником, бенефіціаром, керівником чи радником компанії, а також не має жодного впливу, ані прямого, ані непрямого, на цю юридичну особу". Питання щодо його зв'язків з іншими юридичними особами, що функціонують під брендовою парасолькою, в компанії залишили без відповіді.
Законодавство "Про санкції" містить важливі уточнення: санкції у формі конфіскації активів на користь держави можуть застосовуватися не лише до майна, яке безпосередньо належить особі, що потрапила під санкції, але також і до тих активів, якими вона має можливість розпоряджатися прямо чи опосередковано. Як зазначає Сергій Лисенко, керівний партнер адвокатського об'єднання Gracers, це положення стало реакцією на виклики, пов'язані з ухиленням від відповідальності через використання складних трастових або корпоративних структур для приховування власності.
Попри формальне відсторонення від більшості компаній, Поліщук зберігає вплив на девелоперський бізнес через родину, торгові марки та бізнес-структури, стверджують юристи, які проаналізували державні реєстри на прохання ЕП.
Поліщук та його родичі продовжують володіти важливими брендами. Віктор є власником торгових марок Madison Garden, "Лавандовий", Krona Park і Krona Park 2, тоді як його дружина має у власності "Іллінський", "Монреаль", "Лісовий квартал" (всі згадані – це назви житлових комплексів), "Альянс новобуд" та Gulliver.
"Ці обставини можуть бути розглянуті державою як вагомі докази наявності реального зв'язку з бізнесом, якщо правоохоронні органи зможуть підтвердити контроль над активами або вплив на управлінські рішення компанії. У випадку, якщо держава доведе, що Поліщук, члени його сім'ї або довірені особи продовжують здійснювати фактичний контроль, компанія або її майно можуть бути піддані санкціям", - зазначає Відловська.
Лисенко наводить у прикладі справу російського олігарха Олега Дерипаски та Миколаївського глиноземного заводу. У 2023 році Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про стягнення на користь держави понад 550 тисяч тонн бокситів і глинозему, які зберігалися на складах цього підприємства. Незважаючи на те, що формальним власником була швейцарська компанія, слідство представило докази, що свідчили про контроль Дерипаски над цією структурою. Виявлені документи підтверджували корпоративну структуру, зв'язки з російською групою Rusal та дії, що свідчили про управлінський вплив. Суд визнав ці докази переконливими.
"Головним аспектом є не просто формальне володіння, а наявність доказів, що свідчать про вплив на фінансові транзакції, управлінські рішення, внутрішнє листування та зв'язки між підприємствами, які підтверджують реальний контроль. Коли такі дані зібрані, санкції можуть поширитися не лише на активи особи, але й на структури, які використовуються для задоволення її інтересів," - зазначив адвокат.
В СБУ не стали розкривати ЕП, чи йде робота щодо Поліщука та його активів після запровадження санкцій РНБО, зокрема в будівельній галузі: "Законодавство забороняє розголошувати зібрані спецслужбою відомості та інформацію щодо проведення або непроведення стосовно певної особи відповідних заходів до ухвалення рішення за їх результатами. З огляду на зазначене, більш детальні відомості з порушених питань наразі розголошенню не підлягають".
Згідно з інформацією з Youcontrol, серед партнерів Поліщука у ряді девелоперських ініціатив можна знайти родину колишнього міністра оборони та зрадника держави Павла Лєбєдєва, а також компанію DeVision, яку очолює російський бізнесмен Дмітрій Буряк.
Згідно з неперевіреними даними, розповсюдженими в ЗМІ, дружина Поліщука Лілія Різва є племінницею дружини колишнього президента Росії Дмітрія Медведєва. Економічна правда намагалася отримати підтвердження цієї інформації, проте пресслужби Alliance Novobud, СБУ та Офісу генерального прокурора не надали жодної відповіді на запит.
Питання фінансування
Девелоперська компанія як комплексна структура складається із замовника будівництва, генпідрядника, відділу продажів та фінансових компаній. Якщо буде доведено, що підсанкційна особа опосередковано контролює будь-який підрозділ чи будь-якого партнера компанії, такі активи можуть заблокувати або конфіскувати.
Фінансування будівельного бізнесу Поліщука здійснюється за рахунок КІФів "Адвайзер" та "Елігос", а також пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестфонду "Бравіс". Відловська зазначає, що ці фонди слугують засобами для анонімного володіння частками в компанії. Хоча це є юридично прийнятним способом, в умовах санкцій слід враховувати ризики, пов'язані з можливістю доведення контролю з боку осіб, які потрапили під санкції.
Якщо держава має на меті заблокувати розпорядження майном підсанкційної особи, ризики можуть виникнути для всіх цих структур. Зокрема, можуть бути арештовані активи, заблоковані рахунки, призупинені ліцензії та дозволи.
"Практика свідчить: "руки санкцій" можуть дотягнутися до будь-якої юридичної особи, структури чи активу, які, на думку суду, перебувають у сфері впливу підсанкційної особи", - пояснює Лисенко.
Санкції надають можливість зупиняти виконання фінансових зобов'язань, що ставить під загрозу контрагентів, які уклали цивільно-правові та господарські угоди з компаніями, що підпадають під санкції. Якщо державні органи зможуть довести, що ці фонди були створені або фінансуються на користь Поліщука чи його сім'ї, тоді компанії, засновані на базі цих фондів, можуть потрапити під санкційний тиск, зазначає юрист.
У випадку, якщо уряд заблокує рахунки фінансових установ, керівництво девелоперської компанії може шукати інші способи фінансування проектів будівництва, зазначає Відловська. Проте, якщо нові фінансові механізми виявляться пов'язаними з фондами, на які накладено санкції, існує ризик, що держава розцінить це як спробу обійти обмеження.
Пресслужба Alliance Novobud не надала відповідей на запитання щодо джерел фінансування будівельних проектів після введення санкцій проти Поліщука, а також не озвучила можливі стратегії на випадок блокування рахунків пов'язаних з цими фондами.
Європейський парламент направив запит до Офісу генерального прокурора, цікавлячись, чи планують слідчі звертатися з клопотанням про арешт або інші заходи щодо фінансових структур Поліщука. Однак на момент публікації статті відповіді не було отримано.
Що чекає на нерухомість інвесторів?
У випадку, якщо державні органи накладають арешт або блокують рахунки корпоративного інвестиційного фонду, що забезпечує фінансування житлового будівництва, девелоперська компанія стикається з серйозними труднощами. Основне джерело фінансування виявляється зупиненим, зобов'язання перед інвесторами залишаються в силі, а процес будівництва повинен продовжуватися.
Законодавча база пропонує різні варіанти залучення фінансування, які можуть виявитися вирішальними у складних ситуаціях. Важливим аспектом є закон "Про гарантування майнових прав на об'єкти нерухомості, що будуть зведені в майбутньому". Замовник або девелопер має можливість отримувати кошти від фізичних та юридичних осіб шляхом укладання угод купівлі-продажу об'єктів, що ще не існують.
"Будівельна компанія реалізує квартири на стадії зведення без участі КІФу. Це є повноцінна угода, що включає процедуру державної реєстрації, нотаріальне посвідчення та інші гарантії для інвесторів. Проте, цей механізм передбачає суворе дотримання вимог щодо прозорості прав на об'єкт та оформлення угоди," - зазначає Лисенко.
Відловська застерігає: у разі, якщо інвестор купує квартиру чи іншу нерухомість у забудовника, і згодом з’ясується, що на момент угоди підсанкційна особа мала контроль або вплив на забудовника, ця угода може бути визнана недійсною.
"Ба більше, є ризик, що цей актив буде стягнуто в дохід держави. Закон "Про санкції" наділяє Міністерство юстиції правом звертатися до Вищого антикорупційного суду з вимогою про таке стягнення", - каже адвокатка.
В Alliance Novobud повідомили, що зведення будинків у Києві та Броварах триває. "З моменту вторгнення Росії компанія ввела в експлуатацію 14 будинків. Alliance Novobud є учасником програм "єОселя" та "єВідновлення". Днями компанія оголосила про укладення сотої угоди за програмою "єОселя". Це свідчить, що компанія плідно співпрацює з банківськими установами", - ідеться у відповіді.