Оперативні новини Києва

Кабінет Міністрів України - У Києві вперше представили Індекс гендерної рівності в Україні, розроблений відповідно до європейських стандартів.

4 березня 2025 року, у Києві, вперше презентували повну оцінку стану ґендерної рівності за європейськими стандартами. Фінальні результати Індексу ґендерної рівності (ІҐР) представлені за участі Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції -- Міністра юстиції України Ольги Стефанішиної; Посла ЄС в Україні Катаріни Матернової та ін.

Під час заходу продемонстровано комплексний аналіз за шістьма ключовими сферами: робота, гроші, знання, час, вплив і здоров'я. Згідно з результатами, наша країна на 20-му місці серед рейтингу 27 країн ЄС + Україна за загальним балом ІҐР, демонструючи найближчі до середньоєвропейських показники у таких сферах, як "Здоров'я", "Гроші" та "Час".

"Країни Європейського Союзу постійно здійснюють оцінку відповідності основоположним принципам, верховенству права та правам людини, як це наразі відбувається в Україні в рамках переговорного процесу. Таким чином, цей процес стане регулярним для нас, коли ми станемо повноправним членом ЄС. Ще на етапі підготовки до переговорів, разом з Урядовою Уповноваженою з питань гендерної політики, ми ініціювали проведення оцінки впровадження гендерної рівності за стандартами країн-членів ЄС, не чекаючи на завершення процесу приєднання. Важливо, що Індекс чітко демонструє рівень забезпечення рівності у реалізації державних політик, надаючи повне уявлення про проблеми, виклики та сильні сторони України в ключових сферах життя," - підкреслила Віце-прем'єр-міністр Ольга Стефанішина.

В Україні спостерігається значний успіх у сфері "Час", де показники нашої країни перевищують середньоєвропейські завдяки активній участі як жінок, так і чоловіків у благодійних та волонтерських ініціативах. Однак у сфері "Вплив" існує певний дисбаланс – жінки все ще недостатньо представлені на вищих управлінських позиціях.

Серед позитивних зрушень відзначено й прогрес в імплементації Стамбульської конвенції, що посилює боротьбу з ґендерно зумовленим насильством. Ратифікація Україною конвенції у 2022 році стала важливим кроком у посиленні захисту постраждалих та розширила механізми боротьби з насильством.

"Хоча сьогодні говорити про значення ґендерної рівності та європейської інтеграції здається простим, важливо не забувати про реальні людські історії, які приховані за статистичними даними. Серед них - жінки, які зазнали значних втрат під час війни. Прогрес України в упровадженні принципів ґендерної рівності, від ратифікації Стамбульської конвенції до новаторського законодавства, яке сприяє її практичній реалізації, є яскравим прикладом для інших країн Європи. Однак, жорстокі наслідки війни залишають глибокий слід на найбільш вразливих, зокрема, на жінках, які стикаються з новими викликами. Перший український Індекс ґендерної рівності стане ключовим інструментом для розробки обґрунтованої та узгодженої політики, що відповідає на ці потреби. Незабаром, 27 березня, у Києві відбудеться захід, що надасть можливість для відвертого діалогу між жінками-лідерками та тими, хто особливо потребує підтримки, адже справжній прогрес можливий лише за умови наявності як чітких політик, так і щирого бажання діяти", - зазначила Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Учасники заходу (заступниці міністрів, народні депутатки, представники органів державної влади та міжнародних організацій) обговорили, як Індекс може сприяти реформам та інтеграції України в ЄС, а також його роль у післявоєнному відновленні.

Варто відзначити, що процес розрахунку ІҐР для України тривав 1,5 року. Наступним етапом стане підвищення потенціалу державних установ у використанні європейських методів збору та аналізу інформації, а також впровадження українського Індексу та його регулярний розрахунок. Це надасть можливість більш ефективно оцінювати досягнення в області рівності та формувати нову демократичну політику, спираючись на отримані дані.

"Ми надзвичайно горді тим, що Україна стала першою державою, яка змогла розрахувати Індекс у період активних бойових дій. Незважаючи на те, що деякі показники залишилися недоступними через труднощі, пов'язані з війною, наші фахівці з Інституту демографії розробили методику, яка дозволила заповнити прогалини в даних. Європейський інститут ґендерної рівності підтвердив точність наших розрахунків і їх відповідність встановленим стандартам, тому ми сподіваємося на подальше використання цього інструменту в майбутньому та його офіційне затвердження на рівні держави", - зазначила директорка Українського Жіночого Фонду Олеся Бондар.

Участь в обговоренні Індексу також взяли: заступник Голови Державної служби статистики Ірина Жук; заступник Міністра закордонних справ Мар'яна Беца; заступник Міністра соціальної політики Ірина Постоловська; народний депутат Марина Бардіна, керівник відділу співробітництва Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Маркус Коль та інші.

Ознайомитися з Індексом українською мовою можна, перейшовши за цим посиланням: https://uwf.org.ua/gender-equality-index/

I'm unable to access external links, including the one you provided. However, I can help you create a unique version of content if you provide me with the main points or text from that page. Please share the information you'd like to rephrase!

Підготовка Індексу стала можлива завдяки підтримці ЄС та зусиллям команди Українського Жіночого Фонду, Державної служби статистики України за сприяння Офісу Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України й апарату Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики. Захід організовано коштом Європейського Союзу в межах проекту "Мережа ґендерних аналітичних центрів: посилення спроможності задля розробки передових політик, оцінки впливу, стратегічної адвокації та сфокусованих комунікацій щодо політик", що реалізовує Український Жіночий Фонд.

Інформаційний довідник

Індекс гендерної рівності є важливим інструментом для оцінки стану рівноправ'я між жінками і чоловіками у різних аспектах життя. Цей показник був створений Європейським інститутом гендерної рівності (EIGE) і з 2013 року використовується в країнах Європейського Союзу для моніторингу прогресу у досягненні гендерного балансу, а також для вдосконалення державних політик. Крім того, він відіграє ключову роль у стратегіях євроінтеграції.

Читайте також