Київ має переконання, що Росія залучає китайських громадян для участі у конфлікті в Україні.

Україна заявляє, що змогла ідентифікувати 155 китайських громадян, які наразі беруть участь у бойових діях на стороні російських військових. Київ впевнений, що насправді їхня кількість є значно більшою.
Список китайських бійців з'явився по тому, як Володимир Зеленський повідомив, що у Донецькій області українські військові взяли у полон двох громадян КНР. Вони начебто служать у російській армії за контрактом.
Але Пекін обурився і закликав Київ "не робити безвідповідальних заяв".
У цей час українські розвідники озвучили свою теорію про те, яким чином російські агенти залучають китайських громадян до лав збройних сил РФ.
Володимир Зеленський повідомив представникам ЗМІ, що Київ володіє інформацією про цих громадян Китаю, включаючи їхні паспортні дані та відомості про місця служби. Це стосується 70-го, 71-го, 255-го мотострілецьких полків та інших підрозділів Збройних Сил Росії.
Проте, як зазначив президент, згідно з інформацією розвідки, їхня кількість насправді є значно більшою. Він підкреслив, що ці особи вступили до російських збройних сил за контрактом.
Одна зі схем - через соціальні мережі, зокрема тікток та інші, де росіяни поширюють рекламні ролики.
"Пекін в курсі ситуації. Росіяни активно використовують китайські соціальні мережі для розповсюдження рекламних роликів, що стосуються вербування. Відкрите вербування є важливим аспектом. Можливо, існує і таємний варіант", - зазначив президент.
Раніше французьке видання Le Monde повідомляло, що виявило близько 40 облікових записів у дочірньому додатку тікток Douyin, який доступний лише в Китаї, де їхні автори стверджували, що вони служили в російській армії.
За словами президента, китайські громадяни потрапляють до Москви, де впродовж 3-4 днів проходять медичне обстеження, далі кілька місяців перебувають у навчальних центрах. Отримують міграційні картки, а також картки платіжної системи "Мир", на які надходить платня.
Українські спецслужби розповіли історії двох взятих у полон китайців, про те, як вони потрапили до російської армії. Один з них - це Ванг Гуанцзюн 1991 року народження. Його взяли в полон на початку квітня воїни 81-ї окремої аеромобільної бригади поблизу Білогорівки Донецької області.
Другий – Чжанг Ренбо, народжений у 1998 році, був захоплений в полон поблизу Тарасівки в Донецькій області бійцями 157-ї окремої мотопіхотної бригади.
За словами обох іноземців, вони потрапили у полон до українських військових на першому бойовому завданні.
Один з них не мав роботи, і, за словами, його начебто завербував агент з Росії прямо в Китаї. У лютому цього року він приїхав до Москви і уклав угоду.
Інший приїхав до Росії торік у грудні нібито з туристичною метою. За його словами, які наводить українська влада, потім він подав заявку на підписання контракту, відгукнувшись на оголошення в інтернеті про набір на службу і зарплатню 2 млн рублів.
ВВС має нагадати, що історії та слова людей у полоні складно незалежно перевірити. Інформацію від них могли отримати під тиском чи оприлюднити вибірково.
Президент Зеленський заявив, що Україна готова обміняти їх на українських військових, які наразі утримуються в російському полоні. "Ми надіслали відповідний сигнал", - підкреслив він.
Відповідаючи на запит щодо причин, чому китайці беруть участь у війні, президент зазначив, що наразі йому важко дати чітку відповідь на це питання.
"Ми не кажемо, що хтось дає якусь команду, у нас немає такої інформації. Але ми фіксуємо, що вони про це знали. Ми фіксуємо, що це громадяни Китаю, вони воюють проти нас, застосовують зброю проти українців на території України. Їхня мотивація, гроші чи ні, політика тощо мені поки не відома. Але буде відома", - зауважив він.
Володимир Зеленський також підкреслює, що "відкритий набір росією громадян Китаю для участі в бойових діях у рамках агресивної війни проти України є свідомою спробою ескалації конфлікту".
"Це ще один доказ того, що Москві варто просто продовжувати конфлікт," - зазначив він.
9 квітня Китай оголосив, що проводить перевірку цієї інформації та взаємодіє з Україною з цього приводу. Таку заяву зробив речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь відразу після того, як з'явилися відомості про захоплення в полон двох китайських військовослужбовців.
"Китай звіряє інформацію з українською стороною. Хочу наголосити, що влада Китаю завжди закликала китайських громадян уникати будь-якого залучення до збройних конфліктів та, зокрема, уникати участі у будь-яких військових операціях", - сказав він.
Однак 10 квітня прозвучали різкі висловлювання на адресу столиці України.
Лінь Цзянь сказав, що вони "радять відповідним сторонам правильно і тверезо розуміти роль Китаю і не робити безвідповідальних заяв".
"Китай не виступає ані як ініціатор, ані як учасник української кризи. Ми твердо підтримуємо та активно сприяємо мирному вирішенню цієї ситуації," - зазначив він.
Керівник МЗС Андрій Сибіга нагадав Китаю про зобов'язання країни як постійного члена Ради безпеки ООН: "Участь китайських громадян у складі російської армії в Україні ставить під сумнів задекларовану позицію Китаю щодо миру та підриває довіру до Пекіна як відповідального постійного члена Ради безпеки ООН".
"Ми знаємо, що Україна затримала двох громадян Китаю, які брали участь у бойових діях на стороні Росії в Україні. Китай виступає ключовим союзником Росії в цій конфліктній ситуації", - повідомила речниця Державного департаменту Теммі Брюс 9 квітня.
Раніше у ЄС також відреагували на участь китайських солдатів у війні проти України.
Головна дипломатка Європейського Союзу Кая Каллас підкреслила, що участь китайських громадян у конфлікті в Україні не свідчить про те, що китайські збройні сили безпосередньо беруть участь у бойових діях. Проте вона зазначила, що Пекін продовжує виконувати роль "підтримувача" війни.
"Ясно, що Китай виступає ключовим фінансовим підтримувачем війни, яку веде Росія. Без китайської допомоги Росія не змогла б здійснювати військові дії в таких масштабах. Відомо, що близько 80% товарів з подвійним призначенням надходять до Росії саме з Китаю," - зазначила вона.
Коментуючи висловлювання Володимира Зеленського, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков підкреслив, що Китай завжди проявляв обачність у своїх діях.
"Китай виступає нашим стратегічним союзником, другом і партнером. Ця країна завжди дотримувалася виваженої позиції, тож слова Зеленського не відповідають дійсності," - підкреслив він.