Козак з Євромайдану: Де подівся колишній нардеп Михайло Гаврилюк та які новини про нього сьогодні?
Як Гаврилюк перетворився на активіста Євромайдану
Михайло народився в селі Ярівка у Чернівецькій області в 1979 році. Навчався в інтернаті, закінчив лише 9 класів. Тривалий час працював будівельником, був прорабом. Згодом заявляв про бажання здобути вищу освіту, планував опановувати фах податківця.
Під час подій Євромайдану Гаврилюк приєднався до акцій протесту відразу після того, як дізнався про жорстоке побиття студентів. Він став козаком Четвертої сотні Самооборони.
"Для Михайла той час став символом гідності, адже Майдан був єдиною можливістю відстояти свої принципи", - пригадував він події революції 2013-2014 років.
Гаврилюк став відомим у січні 2014 року як "голий козак", тоді у мережу злили відео, на якому представники спецпідрозділу "Ягуар" знущалися із Михайла, роздягнувши його догола. Температура на вулиці тоді сягала 10 градусів морозу. Згодом прокуратура Києва відкрила справу кримінальну справу про перевищення влади або службових повноважень, втім учасники тортур залишились непокараними.
Михайло в період Майдану (зображення з публічно доступних джерел)
Події на Майдані стали для Михайла знаковими не лише в політичному сенсі, але й у його особистому житті. Під час протестів він зустрів 22-річну студентку Ярину Хемій, яка активно допомагала на кухні Четвертої сотні. Хоча між ними була 14-річна різниця у віці, це не завадило їхньому щастю. У 2016 році пара одружилася, а незабаром після цього у них народилася донька. Від попереднього шлюбу у Михайла є син.
В даний момент дружина Михайла працює над романом, присвяченим подіям на Майдані. На початку 2024 року вона висловила надію, що цього року нарешті зможе закінчити свій твір, оскільки пише його вже протягом десяти років.
Про страшні дні розстрілу активістів на Майдані козак згадує так:
"Ці моменти хочеться залишити в минулому, немов жахливий сон, але ми повинні їх пам'ятати. Щодня слід нагадувати собі про ті дні безперервної боротьби й про подвиг Небесної Сотні. Якщо ми змогли тоді, то зможемо і зараз..." - зазначив на своїй сторінці у Facebook Гаврилюк.
Після старту російської агресії в Донбасі в 2014 році Михайло розпочав свою діяльність з доставки гуманітарних вантажів до Донецької області. Згодом він приєднався до лав добровольчого батальйону "Золоті Ворота".
Михайло разом із своєю дружиною (зображення: Facebook/Михайло Гаврилюк)
У жовтні 2014 року, під час позачергових виборів до Верховної Ради України, Гаврилюк став народним депутатом, представляючи одномандатний виборчий округ № 95, який охоплює місто Ірпінь та частину Києво-Святошинського району. Він був кандидатом від партії "Народний фронт". Окрім цього, Гаврилюк увійшов до складу Військової ради, зайнятої розробкою пропозицій для зміцнення обороноздатності країни.
Михайло часто стикався з негативними відгуками, які ставили під сумнів його професійну компетентність. За його власними словами, це стало потужним поштовхом для нього присвятити більше часу самоосвіті.
"Я пережив величезні труднощі. Мені було складно зрозуміти, де я опинився і з якою метою взагалі потрапив туди. Раніше я працював у будівництві, і це вимагало певного мислення та уявлення про справи. Але для того, щоб стати народним депутатом, потрібен зовсім інший підхід. Я змінив своє мислення. Мені навіть спадала на думку ідея залишити свій пост, але ж я не сам прийшов сюди - мене обрав мій 95-й округ, і не для того, щоб я здався. Козаки ніколи так не вчиняли і не вчинять", - підкреслив Гаврилюк.
За його спогадами, у перші дні, коли він прийшов у Верховну Раду, то взявся читати Конституцію і вивчив її від "а до я". Також він почав дуже багато читати, аби збагатити свій словниковий запас і позбутись суржику.
Михайло в сесійній залі Верховної Ради (зображення: Facebook/Михайло Гаврилюк)
"Завжди є можливість почати навчання. Завжди можна взяти до рук книгу. Не кваптеся з оцінками, не ставте людям ярлики, вважаючи їх непридатними до певних справ. Адже якщо людина справді прагне, вона знайде спосіб змінитися," - наголошував Михайло.
Гаврилюк отримав прізвисько найбіднішого депутата в парламенті через відсутність власних статків. Він самопрезентувався як "представник народу", який прагне змінити ситуацію в країні. У 2019 році Михайло вирішив спробувати свої сили на другий термін, балотуючись у одному з мажоритарних округів Київщини, проте не зумів набрати достатню кількість голосів.
Після складання депутатського мандату Михайло повернувся до звичного життя. Певний час працював таксистом у Києві, чим здивував чимало українців. Сам же козак заявляв, що "не цурається жодної роботи".
Михайло показав 100 книг, які він прочитав (фото: Facebook/Михайло Гаврилюк)
Після початку повномасштабної агресії Михайло зайнявся управлінням дронів, виконуючи місії над Бучею в найскрутніші моменти окупації, а також під час запеклих боїв за Ірпінь та Романівку.
У січні 2023 року з'явилася дезінформація від російських джерел про загибель Гаврилюка на фронті, але невдовзі сам Михайло спростував ці чутки.
"Вийшло так, що р*сня вирішила "поховати" мене в той момент, коли я перебував у безпечному місці, відновлюючи своє здоров'я, і мої найближчі люди були в курсі. Але, на жаль, не всі. Ви тільки уявіть, якою була їхня реакція! Мені дуже прикро, що фейкова новина дійшла до багатьох рідних, друзів, знайомих і навіть незнайомців ще до того, як з'явилася правда", - поділився своїми почуттями Михайло.
Михайло Гаврилюк на знищеному мосту в Ірпені, березень 2022 року (зображення: Facebook/Михайло Гаврилюк)
Зараз Гаврилюк вкрай рідко робить дописи у соцмережах, здебільшого вони стосуються волонтерських зборів для 42-ї бригади, які проводить його сестра. На його сторінці Facebook вказано, що він з сім'єю досі проживають у Києві.
"Бажання жити щасливо, мирно та гармонійно на цій благословенній землі є в кожному з нас. Але для цього необхідно боротися. І ми обов'язково переможемо наших супротивників. Здається, що ми вже на порозі втілення мрій наших предків, які боролися за це сотні років тому," - зазначив Михайло у своїх соціальних мережах.
Чи продовжує зараз Михайло служити, поки не відомо.