Курська операція: FT вивчив умови життя росіян на територіях, які були захоплені ЗСУ.

Місцеві жителі розповідають, що українські солдати "не поводилися з ними погано".
Після вторгнення української армії в Курську область багато жителів, які евакуювалися з окупованих територій, скаржилися на погані умови в евакуаційних центрах і затримки з державною підтримкою. Водночас жителі, які залишилися в Курській області, багато місяців жили без медичної допомоги, енергопостачання та телекомунікацій - і з дефіцитом продовольства і води. І ця гуманітарна криза була, принаймні частково, справою рук самої Москви, пише Financial Times.
"Безліч мешканців звинувачували українські військові сили у своїх бідах, вказуючи на випадки мародерства та жорстокого поводження під час обшуків житлових приміщень. Водночас, чимало людей також вважали, що відповідальність лежить на російському керівництві через їхнє ігнорування їхніх проблем," - зазначає видання.
Як зазначає військовий аналітик і керівник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв, характер окупації в Курській області Росії "помітно відрізнявся" від того, що робили російські війська, коли вони намагалися захопити Київ у 2022 році.
"У Курській області не зафіксовано повідомлень про "чистки", на відміну від ситуації в Київській області. Деякі мешканці зазначали, що отримували гуманітарну та медичну допомогу від українських військових. Обидві сторони підтвердили, що мирні жителі евакуювалися через територію України та Білорусі до Росії — сценарій, який викликає багато запитань у Києві", — зазначив він, додавши, що Москві ще потрібно надати переконливі докази військових злочинів або вбивств мирних жителів українськими силами на Курщині.
Як розповів FT український солдат, Віталій, військові медики час від часу лікували російських мирних жителів і доставляли необхідні ліки, такі як інсулін.
Проте всі медичні заклади, торгові точки, аптечні пункти та навіть системи газо- і водопостачання були знеструмлені. Незважаючи на те, що військові доставляли сухі пайки та іноді воду, більшість місцевих мешканців покладалися на власні запаси продуктів. Вони готували їжу на вогнищах або саморобних печах, а взимку топили сніг, щоб отримати воду.
Водночас російські державні ЗМІ цитують жителів, які описують ракетні та безпілотні удари, що вражають їхні будинки. Деякі з них згадали обшуки будинків під час пошуків російських військ, заявивши, що деяких жителів змушували лежати обличчям донизу. Інші повідомили про грабежі.
"Ми не можемо перевірити заяви, але вважаємо, що окремі випадки мародерства, ймовірно, мали місце", - сказав Левієв.
Водночас батьки росіянки Любові Антипіної, які залишилися на захопленій ЗСУ території, розповіли їй, що українці "не поводилися з ними погано". Українські солдати, які були розгорнуті в Курській області, також описали атмосферу як спокійну.
"Як на мене, я очікував, що ми проявимо більше рішучості. Але, коли бачиш людей у такій скрутній ситуації," - зауважив Віталій. "Ми на війні - це важко для нас. Але вони виявилися в епіцентрі конфлікту. Це важко і для них."
Збройні сили України розпочали військову операцію на території Курщини в серпні 2024 року, захопивши кілька населених пунктів завдяки елементу несподіванки.
Згодом український лідер Володимир Зеленський уточнив, що ця акція була необхідна для того, аби перешкодити намірам російських військ розширити наступ у напрямку Сумської області.
На даний момент Збройні Сили України відступають у Курській області під тиском російських військових і переходять на більш вигідні позиції. 22 березня в Генеральному штабі ЗСУ повідомили, що ключовими завданнями операції є виснаження ворога та знищення його живої сили. Відзначили, що Кремлю довелося сформувати три нові угруповання загальною чисельністю приблизно 90 тисяч солдатів, а також залучити 12 тисяч військовослужбовців з Північної Кореї, щоб витиснути українські війська з Курщини.