Масштабний обстріл 13 грудня: що застосувала Росія, які наслідки для регіонів та енергетичної системи.
![](/images/content/8456024130/8ebbc484a450a7fff37b71f5ea7bfe92.jpeg)
Росіяни націлилися на енергетичні та ключові інфраструктурні об'єкти.
Збройні сили Російської Федерації провели масштабний обстріл України, застосовуючи крилаті, балістичні та аеробалістичні ракети. У ряді областей сирени повітряної тривоги лунали протягом майже 15 годин, а для протидії ворожим ударам командування залучило винищувачі F-16. Президент України Володимир Зеленський охарактеризував ранкову атаку як одну з найбільш потужних з початку вторгнення.
ТСН.ua підготував зведення всіх наявних фактів про напад, що стався 13 грудня 2024 року.
Атака Росії на Україну розпочалася ще вночі, коли ворог запустив численні дрони "Шахед". На фоні тривалої агресії з боку безпілотників, Росія активізувала ракетні удари по Україні, використовуючи різні типи снарядів. Серед них виявилися бомбардувальники Ту-95МС, крилаті ракети "Калібр" з акваторії Чорного моря, а також балістичні ракети. Здебільшого під ударом опинилися західні області України.
Російські окупанти завдали масованого удару по Україні 13 грудня із застосуванням крилатих ракет і балістики, зокрема північнокорейської. За попередніми звітами, було запущено 93 ракети, написав у Telegram президент України Володимир Зеленський.
Українські сили протиповітряної оборони перехопили 81 ракету, з яких 11 були знищені пілотами винищувачів F-16. Додатково, російські війська використали приблизно 200 безпілотних літальних апаратів у своїй атаці.
Зеленський охарактеризував атаки на енергетичну інфраструктуру як один із найбільших викликів, з якими зіткнулася країна під час великої війни. Президент підкреслив, що "мирний план" російського президента Володимира Путіна має на меті повне руйнування всього, що є в Україні.
"Таким чином, він прагне до 'переговорів', запроваджуючи терор серед мільйонів. Його можливості не мають меж, а також він не стикається з труднощами у закупівлі необхідних деталей для виготовлення ракет. Прибутки від нафти надають Путіну впевненість у своїй безкарності," -- зазначив Зеленський.
Україну атакували 287 повітряних цілей -- 94 ракети та 193 БпЛА.
Українські системи протиповітряної оборони знищили 80 ворожих крилатих ракет типу Х-101, Х-55СМ, "Калібр" і "Іскандер-К", а також одну балістичну ракету "Іскандер-М" та 80 безпілотників. Додатково було зафіксовано локальну втрату 105 дронів. Пʼять безпілотників повернулися до Росії, а один направився до Білорусі.
Компанія ДТЕК повідомила про масштабні удари російських військ по тепловим електростанціям, внаслідок яких сталося значне пошкодження обладнання. В "Укренерго" вже анонсували посилення графіків відключень електроенергії по всій території України.
Зі слів очільника Міненерго Германа Галущенка, під масованим ударом перебувала енергетика по всій Україні.
"Спеціалісти в енергетичній сфері вживають усіх можливих заходів для зменшення негативних наслідків для енергетичної системи. Як тільки безпекова ситуація дозволить, буде проведено оцінку завданих ушкоджень," -- зазначив він під час ракетного обстрілу.
У той же час, Сергій Коваленко, генеральний директор постачальника електроенергії YASNO, прокоментував, що внаслідок ракетного удару з боку РФ компанія "Укренерго" видала вказівку на відключення трьох з шести черг споживачів.
Київщина
На Київщині активно працювали сили ППО. Є збиті цілі, повідомив очільник ОВА Руслан Кравченко.
За його словами, серед громадян немає жертв. Ударів по критично важливих чи житлових об'єктах не сталося.
"Через падіння уламків від знищених цілей у двох районах регіону постраждали чотири приватні житлові будинки. Пошкодження виявилися незначними: вибиті вікна та двері, а також посічені фасади. Окрім цього, у одному з районів зазнали ушкоджень два бокси сільгосппідприємства, а в іншому - електричні мережі", - повідомив Кравченко.
Падіння уламків також фіксуються поза межами населених пунктів на відкритих ділянках місцевості. Оперативні групи продовжують ліквідовувати наслідки нічної атаки ворога.
Одіссея
В Одесі під час атаки лунали сильні вибухи. У деяких районах одесити повідомили про відсутність води та світла. Очільник Одеської ОВА Олег Кіпер повідомив, що в Одеському районі впали уламки збитих ракет, які пошкодили цивільну інфраструктуру, в зокрема офіс і вісім вантажівок. З його слів, ППО збила всі цілі, минулося без поранених.
Харків – це місто з багатою історією та культурною спадщиною, розташоване на північному сході України.
Російські війська вдарили по цивільному підприємству в Харків – це місто з багатою історією та культурною спадщиною, розташоване на північному сході України.ській області 13 грудня. Поранення дістали четверо працівників.
Івано-Франківщина
Очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук назвала сьогоднішню атаку наймасованішою за час повномасштабного вторгнення РФ до України. За її даними, на Прикарпатті працювали сили протиповітряної оборони, однак також є влучання в об'єкти критичної інфраструктури.
На щастя, жодна людина не зазнала ушкоджень. В даний момент на території, де сталися "прильоти", працюють відповідні служби, які займаються ліквідацією наслідків обстрілів.
Внаслідок російської агресії в Бурштині та Дем'янові на Івано-Франківщині буде тимчасово зупинено постачання тепла та гарячої води.
Львівський регіон
Російські війська завдали ударів по енергетичній інфраструктурі у Львівській області. Андрій Годик, перший заступник голови обласної військової адміністрації, повідомив, що в трьох районах регіону було пошкоджено шість важливих об'єктів енергетики та критичної інфраструктури.
"Є пошкодженн та руйнування. Масштаби встановлюють надзвичайники та слідчі Нацполіції на кожному з об'єктів", - вказав він в ефірі телемарафону.
На одному з об'єктів надзвичайники здійснюють заходи для локалізації вогню.
Тернопільська область
В Тернопільській області під час сигналу тривоги було чутно вибух.
"Внаслідок ракетної атаки супротивника спостерігаються негативні наслідки. Постраждалих немає. Критична інфраструктура функціонує у звичайному режимі," - зазначив голова Тернопільської обласної військової адміністрації В'ячеслав Негода.
Внаслідок ракетного удару по енергетичній інфраструктурі, 50% споживачів регіону залишилися без електропостачання.
В час повітряної тривоги звуки вибухів були зафіксовані також у Черкаській та Хмельницькій областях. У Закарпатті, в околицях Мукачева, системи протиповітряної оборони знищили дві ракети.