Оперативні новини Києва

Міністерство внутрішніх справ представило електронну карту, що містить більше 2000 випадків канібалізму, зафіксованих під час Голодомору.

Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, цю новину озвучив Департамент комунікацій Міністерства внутрішніх справ.

Мапа розміщена на порталі МВС. Вона відображає географію випадків канібалізму, які були зафіксовані і задокументовані під час Голодомору 1932-1933 рр. радянськими каральними органами. МВС у співпраці з Музеєм Голодомору оцифрувало відповідні архівні документи. Спеціалісти МВС розробили електронну мапу та нанесли на неї електронні копії архівних кримінальних справ. Електронний ресурс унаочнює масштаби та жахіття злочину геноциду, вчиненого проти українців комуністичним режимом на чолі зі Сталіном.

Відкриваючи захід, державний секретар Міністерства внутрішніх справ Інна Ящук акцентувала увагу на трагічних подіях, що відбувалися в центрі Європи в 1932-33 роках — на спробі знищення українського народу. "Сьогодні ми стикаємося з жахливою війною в XXI столітті в Європі — жорстоким винищенням українців та загрозою нашій ідентичності й суверенітету", — підкреслила вона. Ящук також зазначила, що сьогодні потужні ресурси Міністерства внутрішніх справ, зокрема Національної поліції, активно працюють над документуванням сотень тисяч російських військових злочинів, скоєних проти України.

Як було зазначено під час презентації, у Міністерстві внутрішніх справ вирішили розкрити світу жахливу правду про Голодомор, зокрема й понад дві тисячі випадків канібалізму та трупоїдства.

У минулому році, завдяки ініціативі Міністерства внутрішніх справ та підтримці міністра Ігоря Клименка, було оцифровано 1022 жахливі справи, пов'язані з канібалізмом під час Голодомору 1932-1933 років.

Інтерес суспільства до правди про Голодомор, зокрема і про явище канібалізму, підтверджує кількість переглядів фільму журналіста Акіма Галімова, який також долучився до проєкту МВС та зняв епізод "Реальної історії" про Голодомор в Галузевому державному архіві МВС. На сьогодні його переглянули на YouTube понад 1 млн разів. Фільм також транслювався на національному телебаченні.

Цього року Міністерство внутрішніх справ доповнило вже оцифровані у 2023 році 1022 справи новими даними про понад тисячу випадків канібалізму, які були знищені у 1956 році. Проте, збереглися короткі відомості в так званих вибіркових списках на знищення. Таким чином, загальна кількість трагічних історій досягла майже 2050.

Наголошувалось, що залучений до проєкту комплекс документів є оригінальним та потужним джерелом для мультидисциплінарних досліджень Голодомору.

За допомогою інструментів електронної мапи простежується, що поширення канібалізму чітко співпадає з географією найбільш постраждалих внаслідок Голодомору регіонів, яка раніше була визначена українськими науковцями. "Це в черговий раз підтверджує особливості геноцидної політики радянської імперії щодо України та спростовує російський міф про загальносоюзний голод в СРСР", - йдеться у повідомленні.

Учасник проекту та керівник аналітичного управління департаменту комунікації МВС Андрій Загорулько представив присутнім спеціальний розділ порталу МВС, присвячений Голодомору. Він зазначив, що на карті Голодомору були відображені дані про випадки канібалізму, які містяться у свідченнях, опублікованих у томі Національної книги пам'яті Голодомору для Київської області. Це дало змогу верифікувати частину усноісторичних свідчень та виявити ряд випадків, які не були задокументовані відповідними правоохоронними органами.

"На мапі ми побачили, де хлібозаготівлі були найсуворішими. Тут є що досліджувати, можна проводити кореляції із селянським повстанським рухом, особливо південної Київщини - сучасної Черкащини. Тому оприлюднені архівні справи є цінним джерелом для дослідження", - заначив він.

Розробники електронної мапи з ДП "Інфотех" Ярослав Патракеєв і Денис Назаренко представили технічні можливості продукту, зокрема різні шари мапи та функції пошуку справ.

Окрім того, розробники відтворили на мапі адміністративний поділ УСРР 1933 року, а також створили можливість використовувати сучасну мапу України.

Важливою опцією ресурсу є зворотний зв'язок. Він дозволяє користувачам поставити питання, внести пропозицію чи надіслати додаткову інформацію.

Завідувач секції дослідження геноциду, злочинів проти людства та військових злочинів Національного музею Голодомору-геноциду Михайло Костів висловив вдячність Міністерству внутрішніх справ, зокрема архівістам, за їх підтримку та створення сприятливих умов для оцифрування архівних документів.

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов висловив вдячність Міністерству внутрішніх справ України та галузевому архіву МВС за їхню виконану роботу. Він підкреслив, що Укрдержархів планує включити оцифровані документи, отримані в рамках проекту, до номінаційного досьє для програми ЮНЕСКО "Пам'ять світу".

Однією із ключових вимог у цій номінації є онлайн-доступ до документів, які подаються в рамках програми.

"Тому ми готові посилити нашу співпрацю з МВС і долучити ці документи, щоб Україна отримала номінацію "Пам'ять світу", що є визнанням світового значення цих документів. І ці документи мають стати частиною живої пам'яті людства. Тому що геноцид - це злочин проти людства, проти людяності і такі події не мають бути забуті", - зазначив Хромов.

У суботу, 23 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів.

Цей день пам'яті святкується щорічно в четверту суботу листопада відповідно до указів Президента, виданих у 1998 та 2007 роках, як повідомляє Укрінформ.

Протягом ХХ століття український народ стикнувся з трьома жахливими голодоморами: в 1921-1923, 1932-1933 та голодом у 1946-1947 роках. Найжахливішим серед них був голод 1932-1933 років, який вважається геноцидом української нації, вчиненим під час правління Сталіна.

Читайте також