У Київській області зафіксували торнадо: експерт з екології роз'яснив, що це може свідчити.
У Київській області було зафіксовано незвичайне природне явище – торнадо, відео якого миттєво стало вірусним в Інтернеті. Свідки події повідомляють, що вихори спостерігалися в Броварському районі.
Цей феномен нагадує смерч, оскільки його ознаки майже не відрізняються від торнадо, зазначають фахівці. Причини його виникнення пов'язані з взаємодією холодних і теплих повітряних мас. Торнадо виникає, коли температура між цими повітряними потоками стає особливо контрастною. Подібні явища зазвичай спостерігаються в США, де теплота повітря з Мексиканської затоки зустрічається з холодом, що йде з Канади. В Україні такі смерчі теж можуть з'являтися, хоча їхня руйнівна сила зазвичай менша, проте принципи їхнього формування залишаються незмінними.
Еколог Олександр Соколенко в інтерв'ю для ТСН.ua роз'яснив, що торнадо в Україні зазвичай спостерігаються на південних територіях. Це зумовлено впливом моря та активності сонця, які формують сприятливі умови для їх виникнення. Наприклад, в Одеській області торнадо можна зафіксувати над водою в спекотні літні місяці, особливо в період з червня по серпень, коли на регіон впливають холодні арктичні маси повітря.
"Наприклад, коли на півдні стоїть спекотна погода з температурою повітря +40 і раптом відбувається вторгнення арктичного повітря. За таких умов часто формується торнадо, вони можуть виникати над морем або неподалік від берега", - зазначив фахівець.
За словами Соколенка, хоча торнадо зазвичай виникають влітку, нинішня ситуація має своє пояснення. Протягом останнього тижня в Київській області спостерігалися аномально високі температури, які фактично відповідали літнім показникам. На фоні різкого потепління відбулося вторгнення холодного повітря з півночі, що створило ідеальні умови для формування атмосферного вихору. Саме різниця в температурах стала основною причиною виникнення торнадо, вважає еколог.
Також він підкреслив, що зафіксований вихор на Київщині був не надто сильним і назвав це "малопотужним явищем". Якби людина опинилася у його епіцентрі, її могло б лише збити з ніг або вирвати предмети з рук, без серйозної шкоди для здоров'я.
Фахівець зазначив, що виникнення торнадо в Україні в квітні є незвичним явищем. Зазвичай, подібні атмосферні явища спостерігаються під час піку сонячної активності, що триває з червня до серпня. Однак, фіксація цього торнадо в даний час може свідчити про зміни клімату, які відбуваються в країні, і їх можливі наслідки. У зв'язку з цим існує ймовірність, що таких торнадо та смерчів стане більше.
"Думаю, що вони можуть стати більш активними та небезпечними. Таке цілком можливо", - зазначив Соколенко.
Врешті-решт, фахівець зазначив, що Україна поступово стає схожою на США в аспекті кількості та типу природних аномалій. Він вважає, що в майбутньому кліматичні явища можуть стати ще більш радикальними.
"Ми в певній мірі наближаємося до їхніх проявів. Зокрема, це стосується і стихійних природних катастроф. Варто зазначити, що в США ці явища ставитимуться все більш суворими," -- зазначив еколог.
Як інформував OBOZ.UA, у середині березня 2025 року сильний шторм обрушився на південні та центральні штати США. Вітри, що мали надзвичайну швидкість, викликали декілька торнадо, внаслідок яких, згідно з останніми відомостями, десятки людей загинули та отримали травми.