Оперативні новини Києва

У Київській області звільнили керівницю школи через використання російської мови під час виконання службових обов'язків.

У Київській області звільнили директорку школи, яка під час виконання посадових обов'язків спілкувалася російською мовою.

Про це повідомила освітній омбудсман Надія Лещик, передає Укрінформ.

"Отримала колективне звернення від батьків (учнів - ред.) одного із закладів освіти щодо спілкування недержавною мовою керівника закладу. Батьки, серед яких, зокрема, військовослужбовці, повідомили, що директор закладу під час виконання посадових обов'язків використовує російську мову, на численні зауваження щодо необхідності використання державної мови не реагує, аргументуючи тим, що їй так зручно спілкуватися", - йдеться у повідомленні.

Заявники вказали на те, що "директор не використовує державну мову у спілкуванні зі студентами, їхніми батьками та працівниками установи, а також під час організації заходів у навчальному закладі. Крім того, батьки надали відеозаписи, які підтверджують, що керівник закладу спілкується недержавною мовою".

Лещик зазначила, що відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про освіту", керівника навчального закладу призначає засновник відповідно до порядку, встановленого законодавством та установчими документами, з числа кандидатів, які вільно володіють державною мовою. Вона також повідомила, що для з'ясування деталей ситуації направила запит до засновника закладу освіти громади з проханням підтвердити, чи має керівник відповідні мовні навички.

Відповідно до інформації, наданої органом управління освіти, заклад освіти був включений до його структури в січні 2021 року. У той же період керівнику закладу було рекомендовано підтвердити своє володіння державною мовою, оскільки документ, що засвідчує даний рівень, має бути поданий кандидатом до призначення на посаду. Проте, на квітень 2025 року директор не надала жодного державного сертифіката, що підтверджує її знання державної мови. Під час атестації, проведеної в квітні 2025 року, було виявлено, що її кваліфікація не відповідає вимогам займаної посади. У результаті, вона була звільнена відповідно до наказу начальника управління освіти, - зазначила Лещик.

Освітній омбудсман підкреслила, що українська мова, будучи державною, є необхідним інструментом спілкування у публічних аспектах суспільного життя. Сфера освіти є однією з таких областей, що закріплена в Законі України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

За інформацією Укрінформу, Тарас Кремінь, уповноважений із захисту державної мови, зазначив, що в Україні досі існує практика двомовності серед викладачів.

Читайте також