На референдумі в Словаччині обговорюється питання про надання прем'єр-міністру країни права на отримання пожиттєвої пенсії.
Посилання для регіонів, де доступ до сайту Радіо Свобода обмежений.
4 липня у Словаччині проходитиме загальнонаціональний референдум, на якому громадяни вирішать, чи продовжувати виплачувати пожиттєву пенсію голові уряду, зокрема, чинному прем'єрові Роберту Фіцо, чи скасувати цю практику.
Поставлене запитання ставить перед словацькими громадянами можливість дати лише одну відповідь - "так" чи "ні".
Проведення референдуму 4 липня 2026 року призначив президент Словаччини Петр Пеллегріні. Оскільки зміни до конституції країни шляхом референдуму вносити не можна, єдиною можливістю вплинути на ситуацію щодо пенсійного забезпечення голови уряду є проведення референдуму, зазначив президент.
Ініціатором референдуму стала Словацька демократична партія. Це голосування стосується нинішнього прем'єра Роберта Фіцо, який обіймає цю посаду вже втретє: з 2006 по 2010 рік, з 2012 по 2018 рік, а також з 2023 року.
У референдумі словаки також вирішать, чи поновлювати роботу Спеціальної прокуратури, яка займалась розглядом корупційних справ, і Національного агентства з боротьби з корупцією, діяльність яких була зупинена у 2024 року.
Згідно з діючими нормами права, для участі у голосуванні необхідно, щоб більше 50% виборців були присутні. Референдум отримує юридичну силу лише за умови, що абсолютна більшість з них висловить свою підтримку.
Виборчі пункти завершать свою роботу о 22:00 за місцевим годинником.
З моменту початку повномасштабної агресії Росії проти України Словаччина активно підтримує нашу країну військовою допомогою, надіславши Києву 13 пакетів загальною вартістю 671 мільйон євро. Додатково, словацька сторона передала Україні приблизно десять літаків МіГ-29.
У 2023 році, коли Роберт Фіцо став на чолі словацького уряду, Братислава зупинила військову підтримку України. Проте, він запевнив, що уряд не заважатиме приватним виробникам постачати зброю та боєприпаси до України.
Фіцо має тісні зв'язки з Кремлем. Після початку широкомасштабної агресії Росії проти України та його повернення до влади у 2023 році, він неодноразово зустрічався з президентом РФ Володимиром Путіним. Ці зустрічі та обговорення стали предметом жорсткої критики з боку європейських чиновників.