Депутати через суди отримують значні підвищення пенсій: хто з них досягнув великих виплат і яким чином це їм вдається.
В Україні є безліч народних депутатів, які отримують спеціальні пенсії. Ці парламентарі, які вже на заслуженому відпочинку, звертаються до суду проти Пенсійного фонду, щоб отримати вигідніші умови. Розмір їхніх пенсій визначається відсотком від зарплати. Як свідчить практика, у випадку нардепів їхні пенсії часто виявляються значно більшими, ніж їхні колишні доходи.
Дізнайтеся, як це стало можливим і які народні депутати отримали збільшення пенсії, у статті на OBOZ.UA.
Заступниця голови Пенсійного фонду Ірина Ковпашко у відповідь на запит OBOZ.UA повідомила: "Чисельність пенсіонерів, яким призначено пенсію відповідно до Закону України "Про статус народного депутата", - 617 осіб, середній розмір пенсії - 21 135,01 грн". При цьому максимальна пенсія нардепа становить 245,9 тис. грн, крім того, ціла низка парламентарів отримують значно більше 50 тис. грн пенсії.
Яскравим прикладом може слугувати колишній "регіонал" Віктор Слаута. Нещодавно, всього кілька тижнів тому, цей ексвіцепрем'єр та депутат трьох скликань вирішив підвищити свою пенсію до 65,9 тисяч гривень. В Україні, як для парламентарів, так і для всіх громадян, існує обмеження на максимальний розмір пенсійних виплат, що не може перевищувати 23,6 тисячі гривень.
Однак Слаута це обмеження скасував для себе у суді. 24 червня 2025 року Київський окружний адміністративний суд ухвалив чергове рішення на користь Слаути та зобов'язав Пенсійний фонд у Київській області підвищити виплату колишньому нардепу, враховуючи новий розмір зарплати.
Слаута вийшов на пенсію відповідно до положень Закону "Про статус народного депутата", хоча ця норма вже не є чинною, але народні депутати продовжують застосовувати її через судові інстанції. Він обіймав посаду першого заступника голови комітету, що займався питаннями державного будівництва і місцевого самоврядування. Нині цей комітет має нову назву: "з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування".
Перший заступник голови цього комітету Роман Лозинський торік отримував середню зарплату в розмірі 57,8 тис. грн. Слаута мав би у кращому випадку отримувати 90% від зарплати чинного парламентаря - тобто 52 тис. грн. Однак Київський окружний адміністративний суд вирішив, що справедливий розмір пенсії для колишнього парламентаря - 65,9 тис. грн.
Для проведення цього розрахунку Слаута представив у суді документ з Верховної Ради під номером 15/59-281, датований 28 січня 2025 року. У цьому документі зазначається, що перший заступник голови комітету отримує заробітну плату в розмірі 73,2 тисячі гривень (на кінець минулого року). Причини такої суми полягають у включенні до зарплати 100% надбавки за інтенсивність праці, 20% надбавки за почесне звання "заслужений" та 15% доплати за науковий ступінь. Таким чином, це фактично максимальний рівень заробітної плати з усіма надбавками, а не її фактичний розмір.
Судові розгляди колишніх депутатів щодо пенсій стали звичним явищем. Наприклад, наразі колишня "регіоналка" Раїса Богатирьова оскаржує розмір своїх виплат у Пенсійному фонді Києва. А наприкінці минулого року відбулося успішне судове рішення на користь колишнього нардепа Валерія Борзова, який представляв кілька фракцій, включаючи "Батьківщину". Київський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про підвищення його пенсії до понад 50 тисяч гривень.
Колишня депутатка від "Партії регіонів" Катерина Ващук добилася значно більшої пенсії. Вона подала до Київського окружного адміністративного суду документ з Верховної Ради № 15/59-909, датований 26 квітня 2024 року, в якому йдеться, що зарплата нинішнього народного депутата, який очолює комітет, становить 69,9 тисячі гривень. Суд постановив, що пенсія Ващук складе 90% від цієї суми, що дорівнює 62,9 тисячам гривень.
Ващук займала посаду голови комітету, що відповідає за аграрну політику та земельні питання. Це пояснює, чому її пенсійні виплати залежать від доходу попереднього керівника комітету. Водночас, діючий голова даного комітету задекларував щомісячну зарплату у розмірі 68 тисяч гривень.
Спеціальні пенсії, зокрема й для нардепів, на відміну від звичайних, прив'язані безпосередньо до розміру зарплати чинного нардепа. Цю норму скасували, проте в судах парламентарі вимагають застосовувати до них законодавство в тій редакції, яка діяла на момент їхньої роботи в Раді.
Завдяки цим положенням, пенсія народного депутата повинна бути близько 90% від доходу діючого парламентаря. Проте в окремих випадках ця норма інтерпретується "по-своєму".
Як уже писав OBOZ.UA, найбільшу пенсію (майже 246 тис. грн) отримує колишній член фракції "Опозиційний блок" Сергій Ківалов. Зараз його пенсія тимчасово обмежена у зв'язку з впровадженням у 2025-му спеціальних коефіцієнтів. Тим, хто не захищав Україну, розмір виплат скорочують - "недоторканою" залишається сума у 10 прожиткових мінімумів - 23 610 грн, а ту частину виплати, яка більша за зазначену цифру, скоротять.
До суду Ківалов надав довідку, що підтверджує його зарплату як народного депутата та голови комітету, яка становить 44,1 тис. грн, включаючи надбавки. Також він приніс документ з Міжнародного гуманітарного університету, яким керує. У випадку, якби його пенсія обчислювалася на основі 90% від зарплати депутата, вона становила б лише 39,7 тис. грн. Тому він наполягав на тому, щоб у розрахунках врахували також його дохід з університету. З метою збільшення розміру пенсії, приватний виш, що підпорядковується Ківалову, різко підняв йому зарплату.
У жовтні 2019 року його заробітна плата становила 84,7 тисячі гривень, але вже в листопаді вона різко зросла до 442,7 тисячі гривень. Протягом наступних кількох місяців, до лютого 2020 року, його доходи коливалися від 332,8 тисячі гривень. Суддя Одеського окружного адміністративного суду Михайло Кравченко, який вийшов на пенсію у 2023 році, ухвалив рішення зобов'язати провести перерахунок "на основі довідки, виданої Управлінням справами Апарату Верховної Ради України № 15/26-469(44255) від 21.02.2020 року та довідки про доходи від 07.02.2020 року (вих. № 4), наданої Міжнародним гуманітарним університетом, без обмеження максимальною сумою".
Невдовзі у Верховній Раді планується обговорення поправок до діючого законодавства, що стосуються скасування спеціальних пенсій. Хоча більшість українців, які вже на пенсії, отримують менше 5 тисяч гривень, а середній розмір пенсії становить 6,4 тисячі гривень, існують окремі категорії громадян, які отримують десятки чи навіть сотні тисяч гривень щомісячно.
В Україні діє солідарна пенсійна система. Ті, хто працює, своїми внесками утримують тих, хто зараз перебуває на пенсії. Солідарна система не може забезпечувати окремі категорії великими виплатами. Для цього мають функціонувати професійні та накопичувальні рівні пенсійної системи.