Оперативні новини Києва

"Не бажаєш йти в ТЦК — плати": правоохоронці на Київщині опинилися в центрі резонансного скандалу, що відомо.

В поліції повідомили, що розпочали службову перевірку та проінформували ДБР про можливий факт вимагання

Якщо не даси хабар, опинишся в ТЦК - такі "пропозиції" мали місце серед правоохоронців у Київській області. Принаймні один випадок, схоже, отримав підтвердження: ця історія стала відомою завдяки свідченням активного військовослужбовця, який відмовився порушувати закон і нині захищає країну на фронті. Власне, після публікації його розповіді про мобілізацію, силові структури змушені були вжити заходів.

Показово, що в поліції ситуацію коментують неохоче. Втім "Телеграфу" вдалось дізнатись подробиці незаконної схеми заробітку правоохоронців на чутливій темі мобілізації.

Про ситуацію у Вишневому стало відомо завдяки посту на Facebook командира роти ударних безпілотних авіаційних комплексів 46-ї аеромобільної бригади Сергія Лукашова (перший пост, до речі, соцмережа видалила). Він детально розповів, як його вже нині підлеглого бійця схиляли до хабаря задля уникнення поїздки до ТЦК і відповідно мобілізації.

- На блокпосту на виїзді з Вишневого в бік Теремків мене зупинили наприкінці січня й ошелешили, що я перебуваю в розшуку вже кілька місяців, - розповів "Телеграфу" 28-річний Олексій - мешканець Київської області. - Я оновлював облікові дані через Резерв+, бо через роботу не встигав потрапити до територіального центру комплектування. Був впевнений, що цього достатньо. За два тижні до цього в мене вже перевіряли документи на блокпосту, тоді питань до мене не виникло. Цього ж разу вийшло інакше -- поліцейські викликали наряд, яким мав доставити мене до ТЦК. Я пропонував добратися на своїй автівці у супроводі, але мені не дозволили.

Лише через годину після того, як я опинився на блокпосту, до мене підійшла група. Вони забрали мене і везли до ТЦК на вулиці Михайла Котельникова у Києві. Під час поїздки вони натякали на можливість "вирішити питання". Коли до місця призначення залишалося приблизно 500 метрів, вони зупинилися та запропонували вийти на вулицю покурити. На свіжому повітрі поліцейські прямо заявили: "Є два варіанти: 20 тисяч — і ми веземо тебе до ТЦК, де випишуть повістку, а потім відпустять. Або 50 тисяч — і ти просто зникнеш з нашого радара. Ми все оформимо". Я, зважаючи на свою цікавість (грошей у мене не було, і платити я не планував), відповів: "Обираю перший варіант". Вони довезли мене до ТЦК, заповнили якісь документи і швидко зникли.

Спілкуючийся повідомляє, що коли він зник з радарів, його дружина почала активно шукати його — вона відвідувала територіальний центр комплектування, де він перебував. За її словами, їй нібито сказали, що чоловіка на той час не було в приміщенні ТЦК.

На ранок мене відвезли на військово-лікарську комісію (ВЛК), яку я успішно пройшов, і незабаром мене відправили до Десни, що є неофіційною назвою 169-го навчального центру імені князя Ярослава Мудрого, розташованого в однойменному селищі Чернігівської області, - розповідає Олексій. - Там мені повернули телефон, і я зміг зв’язатися з дружиною. Вона повідомила, що залишала свої контактні дані в ТЦК, і їй надіслали повідомлення з пропозицією сплатити 20 тисяч гривень за моє звільнення. У такому випадку обіцяли відпустити мене протягом години. На роздуми дали всього 15 хвилин. Коли вона попросила можливість поговорити зі мною, їй відповіли, що немає сенсу в розмовах, адже наступного дня вже буде пізно.

Олексій зазначає, що його дружина також відмовилася від подібних пропозицій. Після завершення БЗВП чоловік служить у роті під командуванням Сергія Лукашова. Лукашов підкреслив, що хоча він підтримує саму ідею мобілізації, вважає абсолютно неприйнятним організовувати такі незаконні схеми в умовах війни.

- Все має бути по закону, - підкреслив Сергій. - Є в тебе обов'язок йти служити, йдеш служиш. Я сам 27 років пропрацював у міліції, потім у Національній поліції України, й долучився до війська у 2022 році, починав як простий солдат. Я не розумію, чому правоохоронці дозволяють собі сидіти в тилу й намагатися заробляти на людях. Такими діями вони підривають боєздатність нашої країни. Сподіваюсь, на належну реакцію на цю ганебну ситуацію з хабарництвом під час мобілізаційних заходів.

На серйозні звинувачення, висунуті військовослужбовцями, жодна з установ — ані Національна поліція України, ані обласна поліція, ані Державне бюро розслідувань — не надала публічної реакції. Замість цього "Телеграф" отримав коментар від Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції, який відповідає за підтримання порядку в рядах та розслідування випадків дискредитації організації.

У документі вказується, що за матеріалами, опублікованими Сергієм Лукашовим у соціальних мережах, інформацію для розслідування передали до Територіального управління Державного бюро розслідувань у Києві. Це робиться "для ухвалення рішення відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України". Ця стаття регулює початок досудового розслідування, зокрема встановлює, що "слідчий, дізнавач або прокурор зобов’язані протягом 24 годин після отримання заяви або виявлення фактів, що можуть свідчити про кримінальне правопорушення, внести відповідні дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань". Іншими словами, поліція передала інформацію до ДБР, яке має ініціювати розслідування. Проте, чи відреагувало ДБР на цю резонансну справу, наразі залишається незрозумілим.

У Департаменті внутрішньої безпеки Національної поліції також зазначили, що номер банківської картки, на яку вимагали перерахунок коштів у дружини військовослужбовця, вказаний у пості, належить неповнолітній особі. Проте, чи існує зв'язок між власником картки і подіями на блокпості, а також можливе залучення окремих поліцейських до цих подій, і найголовніше — чи будуть вони відсторонені від виконання своїх обов'язків, може бути з'ясовано лише в рамках проведення службового розслідування та кримінального провадження.

Службове розслідування ще 11 квітня - на наступний день після надсилання запиту "Телеграфа" - ініціював Департамент внутрішньої безпеки НПУ. А чи буде за даними фактами відкрито кримінальне провадження має вирішити ДБР. Запит до Бюро наше видання також спрямувало, але фактично отримало відписку. По суті описаної історії відомство відповіді не надало, так само як й не повідомило про те, чи фіксувались інші випадки поборів з військовозобов'язаних на блокпостах, адже "у ДБР не ведеться облік питань, викладених у запиті на інформацію".

У своїй відповіді департамент ВБ Нацполіції також фактично ухилився від відповіді щодо того, чи фіксувались ще випадки вимагання грошей поліцейськими у громадян, які перебувають в розшуку, та наскільки масовими були такі випадки. Слід зауважити, що реалізація подібної схеми, очевидно, потребувала б залучення додаткових людей. Однак всі обставини мають встановити слідчі.

На офіційних сайтів силових відомств можна знайти поодинокі згадки про випадки, коли на блокпостах військовозобов'язаних чоловіків намагались "обілетіти". Щоправда, до таких зловживань не завжди причетні правоохоронці. Наприклад, в листопаді минулого року ДБР повідомляло, що на Одещині працівники місцевого ТЦК та СП на блокпостах зупиняли чоловіків, перевіряли документи та грозились мобілізувати. Але відразу ж пропонували, як можна уникнути візиту до терцентру та навіть обіцяли сприяти в оформленні відстрочки. Свої послуги чоловіки оцінили у 4,5 тис. доларів. Але замість заробітку опинились під слідством.

Влітку минулого року було затримано трьох працівників поліції: двох діючих співробітників з райвідділу у Дніпропетровській області та одного колишнього. Вони займалися незаконною діяльністю на блокпостах, проте їхній дохід не був пов'язаний із мобілізацією. Натомість, вони "продавали" можливість уникнути адміністративної відповідальності. Згідно з даними Офісу генерального прокурора, серед їхніх "клієнтів" опинилися військовослужбовці, водії таксі та посадовці.

Згідно з інформацією, наданою "Телеграфом", на цьому тижні в Київській області була розкрита злочинна організація, до складу якої входили правоохоронці з Бучі та Вишневого. Вони підозрюються у регулярному вимаганні грошей від осіб, залежних від наркотиків.

Читайте також