Обстріли 9 травня: від "Азовсталі" до енергетичних об'єктів - як Росія протягом трьох років нехтувала своїми "зобов'язаннями".

Щорічно на початку травня Росія намагається експлуатувати символічну дату 9 травня для своїх пропагандистських цілей, прикриваючи свою агресію гучними гаслами про "мир" або "вшанування пам'яті". Проте за цими словами ховається жорстока реальність: замість спокою — вибухи, а замість вшанування — нові руйнування. Фокус розкриває, як протягом останніх років Україна стала мішенню масованих атак саме в ці дні.
Президент Росії Володимир Путін оголосив перемир'я з 8 по 11 травня, однак вже в перші години "перемир'я" російська армія вдарила по житловій багатоповерхівці у місті Костянтинівка на Донеччині.
9 травня, яке Росія традиційно подає як "день перемоги", давно перетворилося на інструмент агресивної політики та пропаганди. Під прикриттям урочистостей Кремль продовжує збройні атаки проти України, щораз ігноруючи міжнародне право та моральні норми. Замість тиші -- вибухи, замість вшанування -- нові жертви серед мирного населення. Історія останніх трьох років переконливо показує: "перемир'я" Росії -- це завжди обман, за яким слідує терор.
У 2022 році Росія продовжила своє широкомасштабне військове вторгнення, а 9 травня стало відзначено обстрілами українських міст. В ніч на 9 травня російські війська здійснили ракетні атаки на Одесу. За даними військових джерел, по місту було випущено сім ракет радянського виробництва. Зокрема, зафіксовано напади на цивільні об'єкти, серед яких були торговий центр та склади. Внаслідок цих обстрілів одна людина загинула, а кілька осіб отримали поранення.
У Донецькій області, згідно з інформацією Генерального штабу, російські війська здійснювали активні обстріли вздовж фронтової лінії, особливо в околицях Маріуполя, де продовжувалася блокада "Азовсталі". Для атак на позиції Збройних сил України та цивільні об'єкти використовувалися артилерія і авіація.
У Сіверськодонецьку та інших містах регіону російські війська здійснювали інтенсивні артилерійські атаки, прагнучи зламати українську оборону. З'явилася інформація про серйозні пошкодження житлових районів.
У той же день було зафіксовано атаки на прикордонні території Сумської області, в тому числі з використанням артилерійських систем та мінометів, які були націлені на цивільні об'єкти інфраструктури.
У 2023 році Росія здійснила масовані ракетні удари по Україні, які відбувалися у два етапи:
Російські війська випустили 25 крилатих ракет типу "Калібр" та Х-101/Х-555, і 23 з них перехопила українська ППО. Перша хвиля відбулася близько 22:00 8 травня і складалася з восьми ракет "Калібр", запущених із Чорного моря. За даними пресслужби ППО України, усі були знищені. Друга хвиля, що почалася близько 4:00 9 травня включала 17 ракет Х-101/Х-555, з яких 15 було збито.
Тоді Збройні сили Росії здійснили запуск 15 крилатих ракет по українській столиці з чотирьох стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, які діяли з району Каспійського моря. За попередніми даними, частини ракети приземлилися у дворі приватного будинку в Голосіївському районі Києва, що спричинило пожежу. У Шевченківському районі уламки були виявлені на проїжджій частині дороги.
У селі Мироцьке, що в Бучанському районі Київської області, була збита ракета типу Х-55СМ, яка приземлилася у дворі приватного дому, завдавши шкоди покрівлі від уламків. На щастя, жертв та постраждалих немає. Крім того, у полі в селі Тарасівка, яке належить до Боярської територіальної громади в Фастівському районі, також впала ракета, що нагадує крилату ракету Х-55СМ.
Також керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що вибухова хвиля пошкодила 47 вікон у будівлі комунальної установи "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер", у зв'язку з чим медперсоналу довелося евакуювати 47 пацієнтів диспансеру до неушкодженої частини будівлі.
Ввечері 8 травня, напередодні, Російська Федерація провела ракетний напад на територію Харківської області, використовуючи системи С-300 для обстрілу.
8 травня 2024 року Збройні сили Російської Федерації провели масштабну атаку на вісім українських областей, використавши 55 ракет різних моделей та 21 ударний дрон класу Shahed.
В "Укренерго" розповіли, що ЗС РФ атакували обʼєкти енергетичної інфраструктури у Вінницькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській і Полтавській областях. Зафіксовані пошкодження на обʼєктах генерації. У ДТЕК зауважили, що під ударом опинилися три теплоелектростанції, обладнання серйозно пошкоджене.
У Кіровоградській області було травмовано дитину 8 років. Руйнувань попередньо зазнали 13 приватних будинків і майже три десятки гаражів.
У Львівській області війська РФ вдарили по газосховищу в Стрийському районі, а також завдали шкоди теплотворчій станції в Червоноградському районі.
На Київщині у результаті падіння уламків є постраждалі люди, жінку та чоловіка з пораненнями кінцівок і осколковими доставили до лікарні. Також пошкоджено лінії електромереж. Унаслідок падіння уламків були зруйновані житловий приватний будинок і підсобне приміщення поруч, ще 14 будинків і авто пошкоджено. Мер Броварів Ігор Сапожко наголосив, що в результаті атаки у місті відбулося загоряння обʼєкта цивільної інфраструктури, поранення отримала жінка 1962 року народження та чоловік 1990 року, їх госпіталізували до лікарні.
Також, в ніч на 9 травня 2024 року, російські військові здійснили напад на Одеську область, використавши 20 ударних безпілотників Shahed, запущених з окупованого Криму (мис Чауда). Українські сили вдалося знищити 17 з цих дронів. Існують повідомлення про ушкодження цивільних об'єктів, але конкретної інформації щодо потерпілих не надано.
У той же день Генеральний штаб Збройних Сил України повідомив про 146 бойових зіткнень, які відбулися протягом доби, серед яких було 60 ракетних та 90 авіаційних атак. Зокрема, 9 травня були зафіксовані інтенсивні обстріли на Донецькому, Луганському та Харківському фронтах.
Попри оголошені "перемир'я" та спроби надати обстрілам ідеологічного обґрунтування, 9 травня стало для України черговим днем втрат і свідченням того, що Росія систематично використовує цю історичну дату як виправдання для ескалації конфлікту. Щороку в цей день атаки на українські міста ілюструють, що Кремль не відмовляється від свого терористичного курсу, а його заяви про мир не мають жодної ваги, коли йдеться про реальність.
Нагадаємо, попри офіційні заяви Москви про бажання "тиші", опитані Фокусом аналітики вбачають у цьому суто тактичний хід: спробу зміцнити позиції на фронті й вкотре перекласти відповідальність за продовження війни на Україну.