Одна подорож перевернула все з ніг на голову: Коцюбинське на Київщині приєдналося до європейської спільноти.

Солідарність з Україною виявляється не лише в словах. Брюссельська комуна Волюве-Сен-П'єр, що прийняла сотні українських біженців, тепер має намір офіційно стати містом-побратимом Коцюбинського в Київській області. Дізнайтеся, як одна поїздка змінила судьби двох громад, у нашому сюжеті далі.
Волюве-Сен-Пʼєр - це одна з найгарніших комун Брюсселя. Цей заможний житловий район налічує близько 40 тисяч жителів і має значну автономію, а також власну місцеву раду і мера. З початку російського вторгнення в Україну у 2022 році, тут активно приймають українських біженців, які шукають притулок від війни. Синьо-жовтий прапор вже понад три роки гордо здіймається біля входу до мерії.
Бенуа Серекс, мер Волюве-Сен-П'єр:
Ми дуже солідарні з Україною і прийняли понад 400 українців у наші сімʼї, ці біженці досі перебувають на нашій території. І ту солідарність, яку ми проявили тут, ми також хочемо передати Україні, підтримуючи мешканців громади, з якою плануємо встановити побратимство.
Невдовзі Волюве-Сен-Пʼєр побратається з містом Коцюбинським на Київщині. Меморандум уже підписали - лишилося пройти формальні рішення парламентів. Після цього міста зможуть обмінюватися досвідом. І українцям є чого повчитися у бельгійців, каже мер Коцюбинського.
Сергій Даніш, голова Коцюбинської громади:
Вважаю, що у нас заплановані не лише спортивні події, але й наукові заходи. Сподіваюся, що також відбудуться навчання з управління муніципалітетами та комунальними службами. Нас особливо цікавить тема водоочищення та водовідведення. Ми готові працювати в цьому напрямку і будемо звертатися за обміном досвідом.
Дружба між містами почалася з однієї поїздки бельгійського політика в Україну. Жорж Даллемань, нині член Ради муніципалітету Волюве-Сен-П'єр, відкрив нашу країну для себе давно, під час роботи в організації "Лікарі без кордонів". Він побував тут понад 10 разів. А торік у листопаді завітав у Коцюбинське, де отримав дуже теплий прийом. Після повернення запропонував встановити побратимство.
Жорж Даллемань, представник муніципальної ради Волюве-Сен-П'єр:
Я бачив людей, які проявляють величезну мужність, захищаючи свою свободу, а також нашу свободу тут. Ми маємо дуже багато чого в них повчитися і бути вдячними українцям. Саме тому я також хотів встановити цю дружбу між містами, бо я вірю, що українці заслуговують бути частиною родини Європейського Союзу, і що ми можемо навчатися одне в одного, можемо бути сильнішими разом.
Організація поїздки Жоржа до Коцюбинського стала можливою завдяки підтримці громадської організації "Promote Ukraine" з Брюсселя, яка брала участь у спільній гуманітарно-політичній місії в Україні. Лідерка цієї організації зазначає, що лише мала кількість бельгійських політиків вирушає в Україну в умовах війни, проте такі візити допомагають їм краще усвідомити реальні обставини, що там панують.
Марта Барандій, лідер громадської організації "Promote Ukraine":
Приїзд на місце, і знайомство з культурою, з людьми, з нашою музикою, з нашим духом, українським духом, я думаю, що це те, що не відпускає більше людину ніколи. Я дуже хотіла б, щоб більше українських міст ставали містами-побратимами в європейських містах, зокрема в Бельгії.
Коцюбинське та Волюве-Сен-Пʼєр готуються до реалізації спільних ініціатив. Бельгійська сторона готова поділитися своїм досвідом у сфері водопостачання та навіть направити своїх фахівців до Коцюбинського. Також планується створення партнерства між навчальними закладами для культурного обміну. Цього літа українські діти отримають можливість провести відпустку в Бельгії.