Оперативні новини Києва

Останні тижні президентства Байдена: які зміни можуть бути впроваджені наприкінці його терміну на посаді в США.

Джо Байден матиме шанс реалізувати численні ініціативи під час свого президентства, якщо з'явиться політична готовність для цього.

Джо Байдену та його команді залишилося 70 днів перебувати у Білому домі.

Більше ніж два місяці для того, щоб подолати серйозні розчарування та здобути позитивні результати. Іншими словами, вжити заходів, які зможуть сприяти поверненню демократів до влади в майбутньому.

І водночас - зміцнити ключові принципи демократичного суспільства.

Чи зможе Джо Байден здійснити цей "фінішний ривок", покаже лише час. Проте зараз є сенс розглянути, які очікування покладаються на нього в останні тижні його перебування у Білому домі.

Одним із ключових питань адміністрації Джо Байдена було питання підтримки України.

Новообраний президент Дональд Трамп заявив, що одним із його пріоритетів є закінчення воєн. Він неодноразова заявляв, що закінчить війну в Україні дуже швидко.

У міжнародній дипломатії ключовими є послідовність і узгодженість комунікацій. Так, спілкування новообраного президента Дональда Трампа з Владіміром Путіним відбулося після його телефонної розмови з президентом Зеленським.

Також українська сторона отримала інформацію про заплановану бесіду з противником, що вказує на участь України в координації подальших дій.

Цікаво, що під час телефонної бесіди з Путіним Трамп закликав до запобігання ескалації конфлікту в Україні. Проте, після цієї розмови, Росія напередодні 10 листопада готується до наймасштабнішого обстрілу за весь період війни.

Більше ніж 200 ракет і 32 літаки Ту-95/Ту-22М3 були в повній бойовій готовності завдати удару в будь-який момент. Проте, це була всього лише демонстрація сили, характерна для імперій, що викликала страх у всіх навколо.

Україна постійно потребує значної економічної та військової підтримки у своїй боротьбі з агресором. Будь-яка затримка або призупинення допомоги може мати вирішальне значення для майбутнього країни.

Натомість уже 11 листопада з'являється відео від Трампа-молодшого, де він повторює передвиборчу обіцянку свого батька скоротити військову допомогу Україні.

Таким чином, одним із термінових завдань адміністрації Байдена є прагнення здійснити відправку фінансового пакету військової допомоги на суму 6 мільярдів доларів до України протягом наступних 70 днів.

Проте рішення можна приймати, а от терміни поставки самої зброї, як правило, займають декілька місяців, що означає, що навіть якщо рішення буде прийняте, новий президент зможе його зупинити.

На додачу швидкість постачання визначається ще швидкістю виробництва зброї. Пентагон явно не піде на компроміси і не погодить поставку зброї зі своїх запасів, що могло б бути фактором, який би уможливив її надходження в такі короткі терміни.

Тема постачання американської зброї в Україну дійсно має вирішальне значення.

Якщо Трамп насправді зупинить військову допомогу Україні, то нинішній пакет підтримки буде дійсний лише до завершення цього року, і без американської військової підтримки нам буде важко вести боротьбу.

Проте рішення адміністрації Трампа щодо надання військової допомоги України буде визначатися поведінкою Москви.

Для України також надзвичайно важливою є тема вступу до НАТО та усунення обмежень на проведення дальніх ударів по території Росії.

Дозвіл на проведення дальніх ударів не вимагає схвалення ані від Конгресу, ані від союзників по НАТО. Таким чином, це рішення стане показником реальних намірів Джо Байдена щодо підтримки України.

Невипадково лідери Британії та Франції планують вкотре переконати президента США надати Києву такий дозвіл.

Запрошення України до НАТО є набагато складнішим, оскільки потребує консенсусу в Альянсі. Проте рішення лише одного Вашингтона про необхідність запрошення України могло б стати історичним рішенням президента Байдена, ігнорувати яке Дональду Трампу було би непросто.

Ще одна важлива можливість для адміністрації Байдена полягає в конфіскації та передачі 5 мільярдів доларів із резервів Центрального банку Росії, і це слід реалізувати без зволікань.

Зусилля адміністрації Джо Байдена щодо припинення війни на Близькому Сході поки не дали значних результатів ані в Газі, ані в Лівані.

Запеклі сутички та інтенсивні авіаудари Ізраїлю тривають на всіх напрямках, а число жертв серед цивільного населення та кількість вимушених переселенців постійно збільшується.

Загострення війни у регіоні розпочалося після нападу ХАМАС 7 жовтня 2023 року, внаслідок якого загинуло близько 1200 людей на півдні Ізраїлю, а близько 250 осіб були захоплені в заручники та відправлені в Газу.

Відповідно до статистики, наданої Міністерством охорони здоров'я Гази, що перебуває під контролем ХАМАС, ізраїльська військова операція призвела до загибелі близько 43 600 осіб та травмування понад 102 тисяч. За даними ліванських медичних установ, авіаудари та наземні дії Ізраїлю в Лівані з 8 жовтня 2023 року призвели до загибелі більше 3 тисяч людей.

Насправді великих очікувань на припинення війни на Близькому Сході протягом найближчих двох місяців немає.

На даний момент в Ізраїлі панують значні надії на завершення військових дій у зв'язку з поверненням Дональда Трампа до політичної арени.

Одним із можливих останніх зовнішньополітичних кроків Байдена може стати нове посилення санкційного режиму проти Ірану.

За оцінками Eurasia Group, додаткові санкції можуть зменшити експорт Ірану на 150-700 тисяч барелів нафти на день, що, можливо, змусить Іран переглянути свою підтримку таких груп, як "Хезболла" і ХАМАС.

Деякі союзники також розглядають можливість запровадження цінового обмеження на російську нафту, ймовірно, на рівні 30 доларів за барель, з метою збільшення тиску на Москву.

Дії Байдена в цих сферах можуть сприяти подальшій підтримці України, зменшуючи фінансові ресурси Росії, та водночас борючись із впливом Ірану у Західній Азії.

Що стосується відносин з карибськими країнами, то швидким останнім рішенням, яке б могло ввійти в історію, могло б бути відновлення відносин із Кубою, що може включати відновлення дипломатичних зв'язків, скасування економічних санкцій і відкриття шляхів для інвестицій.

Серед планів Байдена також є можливість закриття в'язниці в Гуантанамо.

Слід зазначити, що в'язниця в Гуантанамо є місцем утримання осіб, яких американська влада підозрює у вчиненні різних злочинів, включаючи тероризм та участь у бойових діях на стороні противника. Цей заклад розташований на військово-морській базі в затоці Гуантанамо, яка орендується безстроково. Постійно існуючі критики з боку правозахисних організацій підкреслюють суперечливість її функціонування.

Безумовно, що сподіватися на закриття цієї бази з боку Дональда Трампа — це безглуздо. Однак Джо Байден міг би вжити цього кроку, продемонструвавши, що демократичні принципи мають реальне значення.

Не дивлячись на поразку демократів та великі розчарування, єдність нації залишається одним з пріоритетів президента Байдена. У своєму першому зверненні після виборів він закликав американців "знизити градус" і дивитися за межі партійних розбіжностей.

"Я вірю, що, незалежно від вибору кожного з нас, ми зможемо сприймати один одного не як ворогів, а як частину однієї спільноти," - зазначив він.

Також президент Байден підкреслив: "Ми разом перетворили Америку на краще. У нас залишилося 74 дні, щоб завершити цей термін. Це наш час. Давайте максимально використаємо кожен день".

Одним із важливих внутрішніх питань на останні два місяці є питання імміграції та протидії жорсткій політиці Трампа у цій сфері. Байден може прискорити розгляд заяв на громадянство, видати більше дозволів на роботу та скасувати обмежувальні правила надання притулку.

Серед внутрішніх питань залишається реформа правосуддя та наркополітики. Адміністрація Байдена переглядає статус марихуани як наркотику класу I, категорії наркотиків класу героїн, що може знизити покарання.

Байден також має право на помилування ненасильницьких злочинців, пов'язаних з наркотиками, які відбувають покарання у федеральних в'язницях. Серед ув'язнених за такі злочини значну частину складають афроамериканці, які становлять 33% від загального числа.

Тема клімату та екології є однією з тих, де погляди обох президентів суттєво розходяться.

Протягом останніх кількох місяців Байден може зробити ризикований крок і оголосити надзвичайний кліматичний стан, про який минулого року він зазначав, що "практично" існує, хоча офіційно це так і не було підтверджено.

Офіційне проголошення дало б йому можливість обійти Конгрес та направити значні кошти на зменшення наслідків зміни клімату.

Так, це зовсім не жарт. Паралельно з прискоренням постачання озброєння Україні, президент Байден також працює над порятунком білих ведмедів, прагнучи зміцнити свою спадщину в галузі кліматичних змін.

Фактично, мова йде про виключно економічні аспекти — скорочення обсягів продажу ліцензій на видобуток нафти і газу в Арктичному національному заповіднику на Алясці, яке було ініційоване в період президентства Дональда Трампа.

Протягом близько 40 років видобуток нафти в Арктичному національному заповіднику залишався під забороною, оскільки ця місцевість є критично важливою для існування білих ведмедів, оленів карібу та різноманітних водоплавних птахів.

У 2017 році президент Трамп ухвалив закон, що зобов'язував провести два аукціони на продаж ліцензій для видобутку нафти на площі 1,6 мільйона акрів до 2024 року. Незадовго до завершення його президентства відбулися перші торги.

Адміністрація Байдена анулювала ці ліцензії через "недостатню оцінку" екологічних наслідків.

В даний момент вона має намір встановити мінімальні вимоги до площі для другого продажу, при цьому уникаючи ключових територій проживання диких тварин та зменшуючи негативний вплив на корінні громади Аляски.

Новий президент, тим не менше, обіцяє збільшити обсяги видобутку нафти, що породжує тривоги щодо екологічної ситуації.

Sure! Here’s a unique version of your text: ***( )***.

Цього тижня Байден має намір зустрітися з Трампом у Білому домі, де він планує закликати його до продовження фінансової підтримки України та обговорити важливі аспекти зовнішньої та внутрішньої політики.

Радник з національної безпеки Джейк Салліван у своєму виступі в ефірі зазначив, що протягом останніх 70 днів свого президентства Байден прагне донести до Трампа і Конгресу – який, ймовірно, опиниться під контролем республіканців – важливість підтримки України. Він підкреслив, що "Сполучені Штати не можуть відмовитися від України, оскільки це може призвести до збільшення нестабільності в Європі".

Однак Джо Байден може вжити деякі заходи і без схвалення Конгресу.

Перевіримо, чи матиме він політичну рішучість для цього.

Авторка: Світлана Ковальчук,

Читайте також