Першим музичним твором, виконаним у космосі, стала українська пісня: космонавт № 4 Павло Попович виконав "Дивлюсь я на небо" (відео)
Український космонавт Павло Попович міг стати першою людиною в космосі замість
Павло Романович Попович, видатний український космонавт, залишив значний слід в історії космонавтики. Його кар'єра могла скластися зовсім інакше, адже він мав всі шанси стати першим космонавтом світу замість Юрія Гагаріна.
Узин, Київська область, став місцем народження цієї видатної особистості 5 жовтня 1930 року. Він отримав освіту в Магнітогорському індустріальному технікумі та військовому авіаційному училищі.
У 1960 році Попович був зарахований до загону космонавтів, а вже через рік, 18 січня 1961 року, генерал Микола Каманін записав у своєму щоденнику: "Попович за всіма даними може бути одним з перших серед шістки" кандидатів на перший пілотований політ. Однак, три місяці потому на орбіту злетів Гагарін.
Попович отримав призначення на роль пілота під час першого в історії групового космічного польоту на кораблі "Восток-4", який відбувся з 12 по 15 серпня 1962 року. Підготовка до цієї місії проходила в умовах термінового виконання завдань, поставлених радянським керівництвом, яке прагнуло продемонструвати перевагу над США. Генеральний конструктор Сергій Корольов наполягав на тому, щоб польот тривав три доби, аби встановити новий рекорд, в той час як Міністерство оборони було згодне лише на одноденний політ.
Під час польоту Попович став першим космонавтом, який заспівав українську пісню "Дивлюсь я на небо" у космосі. Цей момент став символом не лише його особистого досягнення, а й культурної спадщини України. Після успішного завершення польоту він отримав звання Героя Радянського Союзу.
Попович здійснив свій другий політ у липні 1974 року на кораблі "Союз-14". Цей політ також увійшов в історію, адже він став командиром першого екіпажу, що стикувався з військовою орбітальною станцією. Проте після цього польоту його кар'єра в космосі закінчилася.
Після закінчення своїх космічних експедицій Попович активно перейшов до наукової роботи та громадської діяльності. Він успішно захистив свою дисертацію і обійняв посаду заступника керівника Центру підготовки космонавтів. Як депутат Верховної Ради УРСР, він сприяв вирішенню соціальних проблем своїх співвітчизників.
Павло Попович відійшов у вічність у вересні 2009 року, залишивши по собі значний спадок. Його ім'я увічнене на численних вулицях України, а також на одній з малих планет у Сонячній системі. Він продовжує бути символом української космонавтики і надихає майбутні покоління.
Не так давно "Телеграф" ділився інформацією про найперших українських авіаторів. Захоплюючі розповіді про їхні польоти на повітряних кулях мають коріння в 18 столітті.