"Піщаний нелегал" Самофал намагався зняти обмеження з власного бізнесу та активів: яке рішення ухвалив суд?
В Україні продовжуються судові слухання у справі підприємця Валерія Самофала та його дружини Світлани, яких підозрюють у незаконному видобутку піску в Фастівському районі Київської області. Тим часом, бізнесмен намагається уникнути відповідальності і вже активно, хоча й безуспішно, оскаржує неприйнятні для себе судові рішення. Існує також ймовірність, що він продовжує отримувати прибуток від нелегального видобутку.
Згідно з інформацією, наданою СтопКор, мова йде про компанію ТОВ "Транском-19", якій було пред'явлено звинувачення у заподіянні шкоди державі на суму 500 мільйонів гривень. Обвинувальний акт вже направлено до суду, а на активи компанії накладено арешт. Саме це рішення оскаржив Самофал.
Засідання у кримінальній справі щодо Самофалів відбулося 16 квітня у Васильківському міськрайонному суді під головуванням судді Дорошенка В.М. На засіданні також був присутній новий адвокат Самофала - Євген Солодко.
Він подав клопотання про повернення перших двох томів матеріалів справи до прокуратури, оскільки, за його словами, їхній зміст не відповідає суті справи — адвокат стверджує, що в них присутні матеріали з інших кримінальних проваджень. Прокурор висловив заперечення, і суд відмовив у задоволенні цього клопотання. Журналісти відзначають, що загальна кількість томів у справі Самофала вже досягла 100.
На засіданні, як повідомляють дослідники, адвокати бізнесмена виступили з клопотанням про часткове зняття арешту з майна обвинувачених. Це майно опинилося під арештом у рамках двох кримінальних справ:
Суд відмовив стороні Самофала у скасуванні арешту, задовольнивши клопотання лише частково - щодо скасування арешту домоволодіння в частині користування. Наступне засідання у справі призначено на 14 травня 2025 року.
"Водночас потрібно підкреслити, що, незважаючи на накладений арешт на майно, піщаний ділок протягом усіх цих років фактично продовжував експлуатувати активи для видобутку, за винятком того майна, яке було вилучено і наразі знаходиться на штрафмайданчиках", - відзначають розслідувачі. Зокрема, у серпні 2024 року журналісти зафіксували у Плесецькому, що на Київщині відбувалося нове (і, можливо, незаконне) намивання піску на земельних ділянках, які належать Валерію Самофалу.
У розслідуванні зазначається: "Тоді правоохоронці були викликані на 'точку', де було подано заяву про можливий злочин. При цьому сам фігурант справи демонстрував відверту зухвалість, провокуючи знімальну групу та погрожуючи як журналістам, так і свідкам." Крім того, журналісти повідомили, що пісок, який видобувається компаніями Самофалів, накопичується на території, що перебуває під арештом і не підлягає використанню.
"Розгляд ще однієї справи, в якій фігурує Самофал (стосовно побиття журналіста), триває у Васильківському міськрайонному суді вже більше чотирьох років через постійні затримки та маніпуляції з боку підозрюваного," - йдеться у матеріалах справи. Інцидент мав місце у 2020 році.
Як повідомляв OBOZ.UA, журналісти стверджують, що тоді Самофал у селі Плесецьке погрожував спалити авто розслідувачів та ганявся з величезною гілкою за кореспондентами. Один із них отримав удар по шиї.