Оперативні новини Києва

Прокуратура виступає проти енергетичної незалежності: чи можуть претензії прокурорів поставити під загрозу державну програму з балансування енергосистеми?

7 травня Київський апеляційний суд розгляне апеляцію на рішення, яким Києво-Святошинська окружна прокуратура заборонила будівництво однієї з перших приватних електростанцій поблизу столиці. У разі, якщо інвесторам не вдасться захистити законність цього проекту, в Україні може виникнути небезпечний прецедент, який поставить під загрозу реалізацію всіх проектів в сфері розподільної енергетики. Це може призвести до значних фінансових втрат для тих, хто вже інвестував у енергетичну незалежність, а також залишити українців без електрики та тепла в зимовий період.

У Київській області за заявою Києво-Святошинської окружної прокуратури місцевий суд ухвалив рішення призупинити зведення електростанції в селі Софіївська Борщагівка. Це стосується першого в Україні проекту народної електростанції Inzhur Energy, що має бюджет у 20 мільйонів доларів і реалізується в рамках Президентської програми з оптимізації енергетичних систем.

Згідно з угодою з НЕК "Укренерго", перша черга потужністю 18 МВт повинна бути завершена до 1 жовтня 2025 року, перш ніж можуть початися масштабні відключення. Проте, затримки через судові розгляди відсунуть запуск електростанції щонайменше на два місяці. У результаті, об'єкт не зможе бути введено в експлуатацію перед початком опалювального сезону.

Офіційне обвинувачення стверджує, що місце розташування електростанції порушує вимоги безпеки, оскільки зводиться над газопроводом високого тиску. Основним аргументом прокуратури є ручна схема земельної ділянки, яка не має точних розмірів та координат. Проте, у дійсності електростанція Inzhur Energy розташована більш ніж за 5 метрів від газопроводу, не заважаючи навіть охоронній зоні газової труби, яка становить 2 метри. Таким чином, доводи прокуратури можна вважати формальними, і, згідно з матеріалами справи, вони не підтверджені належними доказами.

На відміну від інших, компанія Inzhur Energy реалізує проект будівництва станції, маючи в наявності всі необхідні документи, що відповідають вимогам чинного законодавства. Зокрема, були отримані дозволи від Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ). Крім того, Inzhur Energy отримала схвалення від Бучанської районної військової адміністрації, позитивну оцінку впливу на екологію, а також затверджений і реалізований робочий проект для захисту газопроводу в зоні забудови. Варто зазначити, що відповідні державні газові служби, які здійснили перевірку об'єкта, не виявили жодних порушень.

"Вочевидь, дії прокурора переслідують чиїсь особисті інтереси, а не суспільні, - каже СЕО Inzhur Андрій Журжій, - бо вони фактично блокують створення балансуючих потужностей і прирікають країну на нові відключення світла вже цієї осені".

Не секрет, що в Україні всі подібні речі відбуваються за "просьбами трудящихся". Подання позову, вірогідно, ініціював один з мешканців сусіднього з електростанцією кооперативу "Скіфський", який є родичем прокурора одного з українських міст, та дуже переймається, що новий безпечний з усіх боків проєкт електростанції буде паплюжити вид з вікна.

У листопаді 2024 року, компанія Inzhur розпочала зведення електростанції в селі Софіївська Борщагівка, розташованому поблизу окружної дороги. Ця земельна ділянка, згідно з містобудівними нормами, більше 60 років виконує функцію інженерно-транспортного коридору і не призначена для житлового будівництва. Однак тут також розташований кооператив "Скіфський", що складається з 10 таунхаусів. Жителі кооперативу, стурбовані своїм комфортом та можливим зниженням вартості нерухомості через сусідство з електростанцією, вирішили залучити адвокатів для оскарження будівництва. Проте, як Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), так і акціонерне товариство "Київоблгаз" не виявили жодних порушень у процесі.

"Питання, хто дав дозвіл на будівництво таунхаусів поруч з інженерно-транспортним коридором залишається відкритим, - зауважує Андрій Журжій. - Їхні мешканці свідомо обрали для життя будинки біля окружної дороги, поруч із СТО та базами з продажу автозапчастин і пиломатеріалів. Очевидно, що в такій ситуації не варто розраховувати, що навкруги розбудують парк. Це не рекреаційна зона".

Коли мешканцям не вдалося досягти бажаного, до справи й підключилася прокуратура, використовуючи сумнівні інструменти для блокування важливого для країни енергетичного проєкту. "Власники генераторів на своїх приватних територіях відмежувались від енергетичних проблем країни", - додає СЕО Inzhur.

У день, коли суд затвердив ухвалу, власник земельної ділянки не був запрошений на засідання, і йому не була надіслана копія ухвали в рамках встановлених законодавством термінів. Прокуратура, отримавши ухвалу суду, традиційно затягує процес розгляду апеляції. 16 квітня Київський апеляційний суд планував розглянути апеляційну скаргу компанії Inzhur Energy. Проте прокурорка Олена Володимирівна Павлюк не з’явилася на засідання і надіслала листа із проханням перенести розгляд через свою зайнятість. Чи стане питання будівництва електростанції пріоритетним для прокурора на засіданні 7 травня? Це залишається під знаком питання.

Навесні 2024 року різні джерела повідомили, що російські ракети знищили від 8 до 9 ГВт енергетичних потужностей, що становить приблизно 40% усіх енергетичних ресурсів країни. У тому ж році Президент запустив ініціативу щодо розробки 1 ГВт газової генерації.

Аби допомогти країні відновити енергонезалежність, компанія Inzhur відкрила інвестиційний фонд Inzhur Energy. Він об'єднав 2500 інвесторів для будівництва газопоршневої електростанції потужністю 36 МВт. У серпні 2024 року Inzhur Energy перемогла в аукціоні на надання допоміжних послуг для енергосистеми й підписала договір з НЕК "Укренерго". Проєкт підтримала місцева територіальна громада та районна військова адміністрація.

З необхідних $20 млн для реалізації будівництва, $12 млн були інвестовані компанією Inzhur Energy. Це прості українці, які вирішили підтримати енергонезалежність своєї країни. Мінімальний внесок у проект становив трохи більше 6 000 грн. Інші $8 млн планується отримати у вигляді кредитів від державних банків України.

"Електростанція Inzhur Energy, є так званим пікером - станцією швидкого реагування, яку запускають, коли в енергосистемі не вистачає потужності, - пояснює СЕО Inzhur Андрій Журжій. - Вона не працює постійно - диспетчер НЕК "Укренерго" вмикає її лише, коли потрібно зняти пікові навантаження або стабілізувати роботу мережі".

Але чи зможе "Укренерго" забезпечити необхідні потужності для такої стабілізації? Якщо роботи над електростанцією у Софіївській Борщагівці не поновлять, то їх кількість безумовно зменшиться.

Читайте також