Роман Орищенко втратив життя на фронті – він був видатним лідером Пласту та одним із засновників Самооборони Майдану.

Військовослужбовець Роман Орищенко загинув 2 липня від удару російської керованої авіабомби. 47-річний боєць був одним із лідерів національної скаутської організації "Пласт" та співтворцем Самооборони Майдану.
У "Пласті" зазначили, що Роман Орищенко вирішив приєднатися до Збройних Сил України ще в 2020 році. Він отримав поранення під час бойових дій на Донецькому фронті, але після проходження реабілітації знову повертався на передову.
У військового залишилася дружина та двоє дітей. Його син Андрій і донька Дарина активно займаються пластунською діяльністю. Андрій, слідуючи прикладу батька, також бере участь у захисті України.
В організації розповіли, що Роман здобув військову освіту та став офіцером у 2016 році. З початку повномасштабного вторгнення РФ до України Роман Орищенко обороняв Київську область, потім як капітан 2-ї мотопіхотної роти 72-ї окремої механізованої бригади "Чорних запорожців" брав участь у боях за Кодему, Бахмут і Вугледар на Донеччині.
Юрій Юзич, ветеран та майор у відставці, який раніше був на чолі "Пласту", поділився інформацією про Романа Орищенка, відомого в організації під псевдонімом "Орлик". За його словами, Орищенко активно готувався до повномасштабної війни. У лютому 2022 року він обіймав посаду командира взводу в 72-й бригаді, а також був членом національного керівництва "Пласту".
"Я прийняв рішення підписати контракт із ЗСУ, хоча мав можливість уникнути цього. Не прагнув бути лише "піджаком", бажав пройти справжній бойовий вишкіл. Одночасно я працював над своїм розвитком та вдосконаленням оточуючих у тих напрямках, які вважав надзвичайно важливими", -- поділився Юзич.
Пластунський досвід Роман використовував і на посаді командира в армії. Юрій розповів, що Роману пропонували перейти на спокійніший режим, але відмовлявся.
"Роман постійно залишався в укриттях поблизу Вугледара. Якось, після отриманого поранення, я поцікавився, чи отримав він уже якісь нагороди, адже медалі почали роздавати більш-менш регулярно. Він відповів жартома, що нічого не має і не замислюється про це. Його думки зайняті лише побратимами," - згадував ветеран.
Роман з'явився на світ 28 січня 1978 року в містечку Тальне, яке розташоване в Черкаській області.
У 1997 році він став одним із перших членів, які започаткували "Пласт" на Черкащині. Протягом певного часу обіймав посади писаря, референта старших пластунів та референта юнацтва, а також виховав чотири гуртки юнаків "Пласту" в Черкасах.
У 2002 році Роман Орищенко отримав диплом викладача історії в Черкаському національному університеті, де також вивчав німецьку, білоруську та болгарську мови. Окрім цього, він досягнув ІІ спортивного розряду у спортивному туризмі та ІІ розряду у спортивному багатоборстві.
Під час навчання в університеті Роман займався підготовкою молоді до участі в обласних та Всеукраїнських змаганнях з пішохідного туризму на базі Черкаської міської станції юних туристів. Після закінчення університету він почав кар'єру вчителя історії та охорони життєдіяльності.
Роман був організатором комендантом та інструктором багатьох таборів, вишколів, заходів, став одним з ініціаторів та організаторів кінного пластування.
У період з 2003 по 2006 рік він обіймав посаду регіонального представника організації "Пласт" у Черкаській області.
Роман активно залучався до подій Помаранчевої революції, що відбулася у 2004 році.
"Його знали всі, але в новинах про нього звичайно не писали. У 2004-му саме він був координатором студентів та активістів, які приїздили на Майдан із Черкас в рамках одного із молодіжних рухів опору диктатурі", -- розповів Юрій Юзич.
Після цього Роман Орищенко розпочав свою кар'єру у державному секторі: у 2006-2007 роках він обіймав посаду в Головному управлінні внутрішньої політики Черкаської обласної державної адміністрації.
У зимовий період 2013-2014 років Орищенко відіграв важливу роль у формуванні Самооборони Майдану, ставши одним із її основних лідерів. Він також відповідав за організацію та підтримку мережі опору в регіонах.
"У 2013 році саме він привіз на Євромайдан, який тільки починався, свою автомобільну звукову апаратуру. Жартуючи, він називав себе першим Автомайданівцем, адже "виборов" цю доставку," -- поділився Юрій Юзич.
Після початку антитерористичної операції майбутній офіцер допомагав формувати добровольчі батальйони та забезпечувати їх допомогою волонтерів, а у 2020 році сам доєднався до лав ЗСУ.
Нагадуємо, що 3 липня в Києві відбулося прощання з пілотом F-16 Максимом Устименком, який трагічно загинув в ніч на 29 червня, виконуючи свій обов'язок у рамках сил протиповітряної оборони під час відбиття масованого нападу противника.
1 липня внаслідок ракетної атаки, здійсненої Росією, загинув командир 110-ї бригади Збройних Сил України Сергій Захаревич у селі Гуляйполе, що в Дніпропетровській області. 3 липня головний сержант роти ударних безпілотників Єгор Фірсов повідомив про загибель свого заступника Дмитра Романюка.