Оперативні новини Києва

Росія здійснила черговий потужний напад на Україну: що може трапитися найближчим часом і чи є підстави для занепокоєння щодо "Горішника"?

Від моменту масованого ракетного обстрілу України 28 листопада минуло більше двох тижнів. Цей час виявився достатнім для того, щоб РОВ організували новий акт терору, про що було зазначено раніше. І, як і очікувалося, це сталося - у ніч з 12 на 13 грудня Росія вчинила ще один терористичний напад.

Двох тижнів було цілком достатньо для того, щоб провести дорозвідувальні заходи, вивчити, уточнити і закоординувати нові маршрути, підготувати і завантажити боєкомплект тощо. Тобто момент чергового ракетного удару був близьким саме до середини грудня.

Російські окупаційні сили не змінили своїх планів і вчинили акт терору проти мирного населення, завдаючи удари по енергетичній інфраструктурі в цей період. Я вже зазначав у ряді своїх інтерв'ю, що протягом грудня РОВ можуть здійснити 2-3 атаки. І ось, перший удар вже відбувся, проте є деякі нюанси, які відрізняються від звичайної підготовки. Серед них два ключові аспекти - символічність новорічних свят та специфіка ракети "Орєшник".

Спробуємо детально розглянути це питання. Однак спершу варто звернути увагу на кілька ключових аспектів: який накопичувальний потенціал мали російські окупанти з 28 листопада та які наслідки мали результати удару 13 грудня.

Можливості РОВ

З 28 листопада окупанти мали змогу накопичити певну кількість свого ударного потенціалу. З урахуванням незмінних темпів виробництва ракет воно дозволило РОВ накопичити наступну компоненту:

9М723 ОТРК "Іскандер" - має можливість запуску до 15 ракет, враховуючи використання 2 ракет протягом зазначеного періоду.

9М728 ВТРК "Іскандер-К" - близько 15 ракет, з урахуванням застосування за вказаний період двох ракет;

Х-47М2 "Кинжал" - чотири ракети.

Згадаю також, що на початку листопада, перед початком серії потужних ракетних атак, у РОВ спостерігалося:

- 9М723 ВТРК "Іскандер-М" - понад 100 од.;

- 9М728 ВТРК "Іскандер-К" - близько 230 од.;

- Х-47М2 "Кинджал" - приблизно 65 одиниць.

Усі ці дані свідчили про те, що російські окупаційні сили на даний момент мають можливість здійснити потужний ракетний обстріл, основними елементами якого могли б бути ракети Х-101/555 та 3М-14 "Калібр". Проте, з огляду на ресурси, витрачені у листопаді, це могло призвести до або двох великих атак, де ракети Х-101/555 і 3М-14 "Калібр" відіграватимуть провідну роль з кількістю до 100 одиниць, або до низки обмежених ударів з меншим запасом боєприпасів.

Очікувалося, що, як і в попередніх випадках, усі атаки будуть комбінованими і значно підкріпленими дронами — як бойовими, так і розвідковими. Саме таку картину ми спостерігали в ніч на 13 грудня, коли масований напад безпілотників передував ракетному обстрілу.

Атака 13 грудня

У ніч на 13 грудня по Україні було запущено 94 ракети (збито 83) різного типу та 193 дрони (як ударних, так і приманок).

Основною метою, як і очікувалося, стала енергетична інфраструктура, хоча спроби атак також направлялися і на логістичну мережу, зокрема на транспортні вузли. Основною географічною ціллю першої хвилі ракетних ударів стали західні регіони України. При цьому в траєкторії польотів ракет Х-101/555 було враховано обхід Київської області, оскільки ймовірність їх знищення в цьому районі значно вища.

Окупанти застосували ракети Х-101/555, 3М-14 "Калібр", 9М723 ОТРК "Іскандер-М", Х-47М2 "Кинжал", Х-22 та Х-59/69.

Відповідно до звіту Повітряних сил ЗСУ ворог використав:

9М723 оперативно-тактичний ракетний комплекс "Іскандер-М" - 2, одна ракета перехоплена.

Дрони - 193. З цієї кількості 80 було знищено, 105 втрачено внаслідок знищення на місці, 5 відправилися в напрямку Росії, а один - в Білорусь.

Щодо ракет Х-101/Х-555/"Калібр"/"Іскандер-К" - знищено 80 цілей, ведеться ідентифікація належності за типами.

Таким чином РОВ провели черговий масований комбінований удар з метою терору населення України, який здебільшого було пригнічено та запобігло. На жаль, ті райони та області України, які незахищені сучасними системами ППО, здатними відбивати балістичні та аеробалістичні загрози, виявилися вразливими для ударів. По решті областей показник протидії загрозам був досить високим.

Ця атака не мала катастрофічного впливу на енергетику України, хоча стала наймасованішою за кількістю задіяних дронів. Раніше лише 26 листопада РОВ застосовували 183 дрони, що на той момент стало абсолютним рекордом. Проте ЗС ЗСУ впоралися з цим викликом.

Але зараз актуальним залишається питання: коли можуть бути здійснені наступні удари?

Новорічні свята

Відомо, що РОВ має певну пристрасть до проведення атак під час святкових днів. З початку повномасштабного вторгнення, майже кожен Новий рік в Україні супроводжується звуками артилерійських обстрілів (до, під час і після години "ікс"). Різдво, особливо в контексті нинішнього святкування, яке контрастує з ідеологією РПЦ, а також Новий рік і наступні дні, стали найбільш небезпечними моментами.

Враховуючи, що обстріл України був здійснений окупантами 13 грудня, реальна бойова готовність РОВ до наступного може бути досягнута приблизно в період з 23 по 26 грудня.

Зрозуміло, напередодні масованих ракетних ударів РОВ можуть провести дорозвідувальну роботу за допомогою нальоту дронів і удару обмеженим боєкомплектом, але найнапруженішими днями будуть саме святкові.

Не можна стверджувати, що ці атаки будуть значно більш інтенсивними, ніж ті, що відбувалися в листопаді. Окупанти не мають такого потенціалу — якщо, звісно, їх мета полягає в тому, щоб розтягнути дії на кілька днів. Можливо, вони лише додадуть до цього використання безпілотників.

Активність їх дронової компоненти з початку грудня була досить посередньою - до 13 числа це було близько 500 нальотів з не більше ніж 10 попаданнями в деякі цілі (грубо кажучи, ефективність поки на рівні 2%, що є найнижчим показником за весь період повномасштабного вторгнення в Україну).

Але такі низькі показники застосування противником дронів означали лише одне: їх накопичували для масажованіших нальотів, що й відбулося в ніч на 13 грудня (було застосовано більше чверті від тієї загальної кількості, що було задіяно з початку місяця).

"Орєшник"

Відомо, що Путін опинився в ситуації, яка нагадує останні дні Адольфа Гітлера, коли той прагнув створити якусь надзвичайну зброю, щоб залякати світ. У випадку російського лідера такою "надзброєю" став "Орєшник".

Від моменту його використання, незважаючи на відсутність офіційних висновків експертизи, було висловлено декілька припущень щодо типу ракети. Серед можливих варіантів згадуються РС-26 "Рубіж" та РСД-10 "Піонер". У обох випадках ці ракети не оснащені традиційними бойовими частинами, тому їх можна використовувати у звичайній війні лише як навчальні моделі, заповнені, наприклад, бетоном.

У ніч на 21 листопада такою ракетою було завдано удару по Дніпру, що створило в інформаційному просторі не зовсім здорову хвилю, здебільшого з панічними настроями. Хоча результатом удару, незважаючи на видовищне відео, стали дуже посередні руйнування. І це не дивно, адже середній ударний потенціал болванок можна порівняти з ОФАБ-250 і в такому співвідношенні 9М723 ОТРК "Іскандер" несе в рази значно більшу загрозу, ніж ця пародія на "суперзброю".

Пропагандистські платформи Росії продовжують свою кампанію залякування українців та жителів Європи, використовуючи так звану "суперзброю" голого короля. Тож не виключено, що до кінця року Росія може знову вдатися до запуску ракет, хоча, з огляду на їх відносно незначний вплив, цілком ймовірно, що це поєднуватиметься з масованими обстрілами під час свят. При цьому руйнування, спричинені звичайними озброєннями, російська пропаганда може спробувати списати на дію "Орєшника", який, за їх словами, "не має аналогів у світі".

Висновки

Станом на сьогодні Росія перейшла у стадію підготовки нанесення наступного масованого ракетного удару по Україні.

Беручи до уваги, що в перші два тижні грудня ворог використовував дрони досить обережно, можна припустити, що ця складова накопичується для подальшого більш масштабного використання, яке відбуватиметься поступово, подібно до того, що спостерігалося 13 грудня.

Що стосується термінів, варто бути готовими до можливих атак під час різдвяних свят, а також і після них. Ворог може намагатися вимкнути електропостачання для українців у новорічну ніч, а також освітити нічне небо за допомогою "Орєшника".

Хворий маніяк може на це сподіватися, тому не слід очікувати від нього чогось інакшого.

Читайте також