Російські військові посилили свої атаки за допомогою балістичних ракет і розпочали тестування нових "камікадзе" дронів, які досі не були ідентифіковані. Оцінка ситуації за місяць.
У квітні 2025 року було зафіксовано один із найнижчих показників атак Shahed-136 по території України. При цьому російські окупаційні війська наростили удари ракетами, а також намагаються посилити терор іншими доступними засобами ураження.
Детальнішу інформацію ви знайдете у матеріалі, підготовленому в рамках спільного проекту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".
Ракетні удари
У квітні Російські Оборонні Сили провели два комбіновані ракетні атаки на Україну, з яких одна, що відбулася 24 квітня, могла б вважатися масованою.
Загалом минулого місяця ворог застосував 124 ракетні засоби ураження, з яких було перехоплено 64 (для порівняння: у березні - 85 ракет, з них перехоплено 38).
У залишок часу окупанти здійснювали поодинокі атаки на територію України, застосовуючи ракети з траєкторією, яку важко перехопити більшістю систем протиповітряної оборони, зокрема - 9М723/728 ОТРК "Іскандер-М/К"/KN-23.
Перелік та обсяг ракет, що були застосовані в квітні:
9М723/728 ВТРК "Іскандер-М/К" / KN-23 / балістичні ракети невстановленого типу (НТ) - 46/8;
X-59/69 - 4 out of 4;
Невизначеного типу - 8 снарядів.
У квітні російські війська, що окупували території, не використовували ракети Х-47М2 "Кинжал", Х-22, Х-31П, 3М22 "Циркон" та інші подібні системи. Це повторює ситуацію з попереднім місяцем. Проте це не свідчить про те, що дані ракети вичерпані. Їх виробництво триває, але на даний момент їх використання не є головним пріоритетом.
У свою чергу саме у квітні можна говорити про нарощування застосування ракетної компоненти балістичними ракетами 9М723/728 ОТРК "Іскандер-М/К"/KN-23. Очевидно, що Росія намагається робити основну ставку на удари засобами ураження, перехоплення яких можливе виключно системами Patriot або SAMP/T.
Щодо географічного розподілу ракетних атак, можна зазначити, що в квітні вони в основному були сфокусовані на Київській, Дніпропетровській, Харківській та Одеській областях.
Нальоти Shahed-136, "Гербер" та інших
У квітні противник використав 2 357 безпілотників Shahed-136/"Гербер"/"Пародій", що стало найменшим числом з початку 2025 року (з близько 357 влучань). Проте, незважаючи на це зниження, відсоток успішних атак зріс до 15%, що свідчить про тривожну тенденцію.
Нагадую, що в січні 2025 року РВВ використали 2 507 безпілотників Shahed-136/"Гербер"/"Пародій", у лютому їх кількість зросла до 3 907, а в березні до 4 196. Водночас відсоток атак варіювався на рівні 3%, 9% та 15%.
Крім того, в останній тиждень квітня окупанти різко наростили застосування цих засобів ураження. За три перші тижні квітня - 1 346 дронів цієї комбінованої категорії, а в останній - 1 011. Тобто очевидно нарощування ударів, що може говорити про те, що готується травневий терор України.
Використання FPV-дронів у різних сферах
У квітні російські війська використали 17 000 FPV-дронів, при цьому середня кількість їхнього використання на день не перевищувала 600.
На даний момент цей показник не є найвищим, проте він значно перевищує ті дані, які були зафіксовані у 2024 році.
ББ "Ланцет"
У квітні сили РОВ використали приблизно 180 баражуючих боєприпасів типу "Ланцет".
Вони проявили таку тенденцію у використанні: у першому тижні - приблизно 75, а в другому, третьому та четвертому - по 35. Таким чином, середнє значення за місяць склало 6 одиниць.
"Молнія-2", "Привіт-82" та... невідомий реактивний безпілотник.
У квітні 2025 року збройні сили держави-агресора використали близько 600 дронів-камікадзе "Молнія-2", тоді як дронів "Прівєт-82" було зафіксовано лише в кількох випадках.
Щодо дрона невизначеного типу з реактивним двигуном, умовно названого "Бандероль", протягом останнього місяця було задіяно 5 одиниць.
Що відомо про ці апарати? Згідно з попередніми даними, їхня максимальна швидкість може сягати 500 км/год. Вони запускалися з західних районів тимчасово окупованого Криму, більшу частину маршруту проходячи на висоті близько 500 метрів. Проте наприкінці квітня їх почали використовувати на висотах від 100 до 300 метрів. Це рішення було прийнято для того, щоб уникнути систем протиповітряної оборони, оскільки двигун має підвищену теплову сигнатуру, що робить його вразливим.
Ці безпілотники здатні долати відстань близько 150 км. Їхній маршрут польоту зазвичай майже прямолінійний з незначними відхиленнями, що свідчить про обмежені можливості маневрування на високих швидкостях.
Результати аналізу
У квітні 2025 року російські окупанти трохи підвищили частоту своїх масованих ракетних атак на Україну, проте ці показники залишаються значно нижчими, ніж у 2024 році. Водночас ворог збільшив кількість поодиноких запусків балістичних ракет на 50%.
РОВ продовжують активно застосовувати дрони-камікадзе Shahed-136 для терористичних атак на тилові райони України, однак у квітні спостерігається найнижчий рівень їх використання з початку року. Проте це не свідчить про те, що зростання активності в останній тиждень минулого місяця не може вплинути на події у травні. Ризики залишаються надзвичайно високими, особливо з огляду на особливе ставлення Росії до травневих дат.
Протягом місяця ворог регулярно коригував свою тактику використання Shahed-136, що дало змогу підвищити ефективність атак до 15% від загальної кількості використаних засобів ураження. Це в п'ять разів перевищує показники, зафіксовані наприкінці 2024 року та у січні 2025 року.
Було також зафіксовано значне використання противником FPV-дронів, збільшення впровадження "Молній-2" та проведення тестування реактивних ударних безпілотників, хоча їх результати поки що не вражають. Проте, оскільки реактивні дрони все ще перебувають на початкових стадіях тестування, цілком ймовірно, що до кінця літа вони стануть ще однією потужною ударною складовою. Це створить нові виклики для наших систем протиповітряної оборони.