"Поширення інформації про укриття"

Хто та яким чином отримує прибуток від захисних споруд у столиці?
"Схеми" йдуть за грошима", - каже герой однієї сучасної п'єси. Бум у будівництві укриттів по всій країні означає, що великі гроші сьогодні прийшли саме сюди. Тож і схеми та схематозники вже тут: як магнітом у цю царину притягнуло майстрів "розпилу" всіх ґатунків. Лише у столиці на укриття виділяють кілька мільярдів гривень.
"Країна" проаналізувала 200 тендерів на укриття в Києві та виявила знайому схему: невидимі, проте очевидні угоди між чиновниками та забудовниками, завищені ціни, усунення конкурентів та всіляке сприяння своїм. Іншими словами, свої беруть своє за рахунок державних коштів.
У 2024 році в Києві поблизу навчальних закладів і дитячих садків з’явилися великі насипи ґрунту: розпочалося будівництво укриттів. Напередодні нового навчального року було проведено 678 тендерів на суму 4,3 мільярда гривень, згідно з інформацією Prozorro. Ці кошти призначені для ремонту, зведення або облаштування 449 захисних споруд. Дві третини з них планують ввести в експлуатацію до кінця 2025 року. Слідкуємо за тим, як це реалізується.
Клієнти та їхні найулюбленіші артисти
У столиці, як правило, ремонти та будівництво укриттів ініціюють районні управління освіти, хоча іноді цими питаннями займаються й окремі навчальні заклади. Фінансування на створення укриттів здійснюється з державного бюджету. Зазвичай управління освіти замовляють один із двох типів робіт: капітальний ремонт або поточний. Поточний ремонт передбачає адаптацію підвальних приміщень освітніх установ для використання в якості захисних споруд. У таких випадках бюджет тендерних закупівель варіюється від одного до кількох мільйонів гривень. Натомість, коли мова йде про капітальний ремонт або будівництво нових підземних укриттів, витрати можуть збільшуватися до величезних сум, які досягають сотень мільйонів гривень.
Ось трійка лідерів за кількістю закупівель: Дарницький район - укладено 123 договори, Святошинський - 101, Солом'янський - 79, за даними Prozorro. Втім, за сумарною вартістю на першому місці - Голосіївський район із 932 млн грн, на другому - Дніпровський із 886 млн грн, на третьому - Дарницький із 863 млн грн.
І ось перше несподіване відкриття. Нагадуємо, що в умовах військової ситуації процес закупівлі може бути неконкурентним. Це означає, що лише одна компанія, яка подала заявку на тендер, може і здобути перемогу.
"Країна" виявила, що в кожному райвно існують свої фаворити. Наприклад, у 2024 році управління освіти Дарницької райдержадміністрації віддало перевагу вінницькому ТОВ "Вінремсистемс", уклавши з ним вісім контрактів на загальну суму 95,5 млн грн. При цьому, коли "Вінремсистемс" подав заявку на тендер, оголошений управлінням освіти Дарницької РДА, для підтвердження своїх можливостей виконати проект, компанія надала позитивний відгук від... того ж управління освіти Дарницької РДА. Таким чином, замовник самостійно рекомендує свого виконавця.
Ще одна компанія, яка стала улюбленцем освітян Дарницького району, – це ТОВ "БК "Житло-Експерт", зареєстроване на початку 2023 року у Львові. Вже за кілька місяців фірма почала успішно вигравати тендери, і ви здогадалися, які саме? Вона спеціалізується виключно на замовленнях від управління освіти Дарницької РДА. Звичайно, улюблена компанія користується особливими преференціями від замовника. Наприклад, будівельники не встигли завершити укриття для школи №255 до початку навчального року. І які наслідки цього? Ніяких. Управління не наклало жодних штрафів, а лише уклало додаткову угоду і виплатило всю суму за тендер. В цілому, "БК "Житло-Експерт" отримала від управління освіти Дарницької РДА у 2024 році 9,15 мільйона гривень.
У іншій частині міста ситуація виглядає зовсім інакше. Шевченківська районна державна адміністрація (РДА) віддає перевагу у тендерних процедурах виключно ТОВ "Київська домобудівна компанія". Як вказано у матеріалах планового аудиту, проведеного управлінням містобудування, архітектури та землекористування Шевченківської РДА, "Країна" виявила сім суттєвих зауважень щодо діяльності цієї пари. Головне з них стосується значного завищення вартості виконаних робіт — майже на 50%. "Під час капітального ремонту звичайного укриття ліцею №38 було зафіксовано, що підрядник завищив обсяги та вартість виконаних будівельних робіт у грудні 2022 року на 1,24 млн грн, або 40,73% від вартості перевірених робіт", — відзначається у звіті аудиторів. Отже, це свідчить про значну "націнку", що становить майже половину ціни, завдяки тісній співпраці замовника з підрядником.
У 2023 році ТОВ "Київська домобудівна компанія" отримала перемогу в тендері на капітальний ремонт будівлі, що призначена для Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю. Конкуренти стверджували, що умови тендеру фактично були розроблені на користь переможця: в документації була вимога надати сертифікати відповідності на пісок, бетон, щебенево-піщані суміші та інші матеріали. Незважаючи на те, що один з учасників торгів вказав, що законодавство не передбачає необхідності таких сертифікатів, оскільки кожна партія має свій паспорт якості, вимоги залишилися незмінними. ТОВ "Київська домобудівна компанія" було визнано переможцем, хоча його пропозиція не була найнижчою, а також компанія має на своєму рахунку кримінальне провадження, зареєстроване у серпні 2024 року. 2 січня 2025 року Подільський районний суд розглянув клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури Києва про арешт майна компанії. Суд, проаналізувавши десяток закупівель, визнав клопотання прокурорів обґрунтованим і задовольнив його.
Це далеко не перший випадок, коли угоди укладаються з компаніями, які присутні в кримінальних розслідуваннях. Хоча з юридичної точки зору це не є порушенням, оскільки провину бізнесу ще не доведено, замовникам варто задуматися, чи можуть ці обставини вплинути на успішність виконання проєкту.
Управління освіти Голосіївського району, який виділяється високими витратами, уклало контракт з ТОВ "І.Б.К. Девелопмент" на зведення укриття в гімназії №236 на суму 231,9 млн грн. У тендері також брали участь ще дві компанії, які запропонували значно нижчі ціни, але їхні заявки були відхилені через виявлені недоліки в документації. Хоча в документах "І.Б.К. Девелопмент" також знайшли недоліки, компанію все ж визнали переможцем і надали можливість виправити помилки. Як кажуть в Одесі, тут відчувається різниця.
За фактом виконання проєкту, свідчать дані Dozorro, ціни на будівельні матеріали в кошторисі значно перевищують ринкові, що свідчить про можливу переплату на понад 3,7 млн грн. Водночас, як і улюбленці освітян із Шевченківського району, фірма також може "похвалитися" численними кримінальними провадженнями. Наприклад, щодо капітального ремонту (це травень 2022-го) навчального корпусу Національного університету біоресурсів і природокористування України в Києві, якого фірма не виконала, отримавши майже 30 млн грн.
Якщо заглибитися в цю тему, можна виявити, що бізнес-інтереси власників компанії перепліталися з досить цікавими особистостями. Олександр Лук'янець і Віталій Жуківський, за інформацією аналітиків Dozorro, до вересня 2018 року виступали бенефіціарами АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Флеш". Згодом власницею фонду стала Наталія Гордієнко, яка є матір’ю колишнього нардепа Сергія Кацуби та ексзаступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Александра Кацуби. Викликає питання, яке значення має її материнство? Але не будемо ігнорувати цей факт. Обидва чоловіки були підозрюваними у справі про завищення вартості закупівлі "вишок Бойка". У 2017 році Олександр Кацуба, перебуваючи в статусі обвинуваченого, уклав угоду зі слідством, визнав свою провину і отримав покарання у вигляді позбавлення волі на один рік і п’ять місяців. Пізніше, у 2024 році, його адвокати звернулися з проханням переглянути вирок, стверджуючи, що він обмовив себе під час укладання угоди, але Шевченківський районний суд відмовив у задоволенні їхніх вимог. Таким чином, Олександр Кацуба залишається засудженим за одну з найбільш резонансних афер в історії сучасної України. Також, станом на 13 лютого 2025 року, його ім'я досі значиться в реєстрі корупціонерів Національного агентства з питань запобігання корупції. Отже, такі репутаційні моменти супроводжують фірму, яка користується популярністю серед освітян Голосіївського району столиці.
Будівельники з Донеччини
Ось ще одна розповідь. У серпні 2024 року управління освіти Святошинської районної державної адміністрації оголосило тендер на спорудження укриття для спеціалізованої школи №197 на суму, що перевищує 140 мільйонів гривень. Участь у тендері взяли три компанії, при цьому найбільшу цінову пропозицію зробило ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкція", яке в результаті було визнано переможцем. Чи здогадуєтеся, чому так сталося? Два інших учасники тендеру отримали відмову через недоліки в їхній документації. Хоча у "Укрбуд-проект-реконструкції" також виникли певні проблеми - до їхніх документів було три сторінки зауважень. Проте їм все ж таки надали можливість усунути ці недоліки. Чому так? Можливо, на замовника справила враження бездоганна репутація компанії та її попередні досягнення? Давайте уважно розглянемо цю репутацію і її досягнення.
Хоча компанія зареєстрована в Київській області, керівником ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкції" є Давід Кізіменко, який походить з Донецька. У будівельному секторі задіяна вся родина Кізіменків — Давід, його брат Марк, мати Алла та батько Олег. За кожним із них тягнеться тінь кримінальних справ. Особливо уваги заслуговує батько — він має звинувачення у державній зраді. У 2012 році Олег обіймав посаду заступника голови міськдержадміністрації Севастополя під керівництвом Володимира Яцуби. Він не виділявся серед інших посадовців, проте, після анексії Севастополя російськими військами, залишився на тій самій посаді під контролем окупантів. Через рік його звільнив так званий губернатор Севастополя Сергій Міняйло, згідно з інформацією Центру журналістських розслідувань, через розкрадання бюджетних коштів на суму понад 45 млн рублів.
У вересні 2018 року Олег Кізіменко залишає окупований Крим, але його затримують у Херсоні, що під контролем України, за підозрою у державній зраді. У грудні того ж року йому присуджують умовний термін на один рік за менш тяжким обвинуваченням – сепаратизмом. Це означає, що колишній чиновник, який займав високу посаду в окупаційній адміністрації, фактично отримав м'яке покарання. Однак, навіть з умовним вироком, отримувати державні контракти людині з такою репутацією, напевно, було б складно. У 2020 році власником ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкція" стає син Олега Кізіменка, Давід. Ця компанія, яка раніше не мала досвіду роботи з бюджетними коштами, починає успішно вигравати тендери, активно заробляючи на державних закупівлях. Фінансові показники вражають: у 2021 році фірма виконала замовлення на 113 млн грн, а у 2024 році заробила на тендерах понад 304 млн грн. Маленька компанія з Київщини стрімко наближається до свого першого мільярда, отримавши з 2021 року на державних тендерах близько 890 млн грн. Проте більшість виграних тендерів закінчилася кримінальними справами. Наприклад, Зарічний районний суд Сум уже два роки розглядає справи, в яких Давід Кізіменко є обвинуваченим. Обидві справи стосуються заволодіння коштами, призначеними для відновлення знищеної інфраструктури в Сумській області. Серед об'єктів, які мали бути відремонтовані за ці кошти, є житлові будинки, інфраструктурні об'єкти, мости та дороги. У 2023 році слідчий звернувся до Зарічного райсуду Сум із проханням взяти Давіда Кізіменка під варту із заставою близько 1,5 млн грн, але суд обмежився лише особистими зобов'язаннями. Тож він продовжить активно вигравати тендери, зокрема споруджуючи укриття по всій країні. У Києві фірма "освоюватиме" 140 млн грн на укриття для школи №197, а у селищі Велика Олександрівка на Херсонщині реалізовуватиме ще один проєкт укриття на 150 млн грн. Як ви можете здогадатися, ця закупівля на сайті Prozorro була неконкурентною – своєрідний аукціон без аукціону.
Лавки з Тернополя для кожного куточка України
Тим часом управління освіти Дарницького району столиці в жовтні 2024-го оголосило тендер на закупівлю меблів для укриттів і захисних споруд цивільного захисту закладів освіти району. Ціна договору - майже 7,5 млн грн. Можна було заплатити на пів мільйона менше. Таку пропозицію, зокрема, надало ТОВ "Санні Веллі", але перемогти не змогло, бо пропозиція явно була прописана під його конкурента. Однією з умов було надання виробником звіту від екологічного аудитора, виданого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів. "Вважаємо, що встановленою вимогою в тендерній документації здійснено порушення прав та законних інтересів потенційних учасників, а також порушено принципи добросовісної конкуренції серед учасників", - заявив представник ТОВ "Санні Веллі". Але то був голос волаючого в пустелі: тендерний комітет відхилив пропозицію фірми і надав перевагу ТОВ "ЕНСО Груп" із Тернополя. Як зазначено в договорі, ціна однієї лавки - 3260 грн, таких лавок, за умовами тендера, 2300.
Хто ж цей незвичайний постачальник лавок з Тернополя? Видання "Країна" дізналося, що ТОВ "ЕНСО Груп" було засноване в грудні 2023 року, і всього через два місяці отримало свій перший контракт. Протягом 2024 року компанія підписала 35 угод на постачання меблів, але зуміла успішно реалізувати лише 13 з них. Однак, впродовж року компанія отримала близько десяти скарг щодо своєї участі в тендерах.
"Фортуна" з ліжками та обладнаної для приготування кави професійною кавоваркою.
У 2023 році розпочали будівництво найсучаснішого укриття для навчально-виховного комплексу №183 гімназії "Фортуна". Тендер на цю роботу було оголошено на початку червня 2024 року, з кошторисом майже 300 мільйонів гривень. У конкурсі взяли участь чотири компанії, з яких три мали досвід у зведенні укриттів. Замовником виступило управління освіти Дніпровської районної державної адміністрації, яке оголосило переможцем ТОВ "Констракшн Сіті К". Ця компанія запропонувала найвищу ціну - 297,8 мільйона гривень, і при цьому не мала попереднього досвіду у будівництві укриттів. Незважаючи на спроби конкурента оскаржити результати тендеру через формальні недоліки та перевірки з боку аудиторів, ситуація залишалася незмінною, і в серпні було підписано контракт.
Яка ж це компанія? ТОВ "Констракшн Сіті К" було засновано в червні 2023 року, і всього через півтора місяця вже здобуло свій перший тендер. До кінця року компанія отримала державних замовлень на загальну суму 11,5 млн грн. У 2024 році, маючи лише трьох співробітників, вона заробила на державних контрактах у десять разів більше - понад 100 млн грн.
Проте, повернемося до теми "Фортуни". Видання "Країна" проаналізувало 1300 позицій фінансового звіту, що входить до складу бюджетної документації. Що ж планується придбати? Зокрема, 10 колективних аптечок для захисних споруд за ціною 3,3 тисячі гривень кожна. Водночас на платформі Rozetka аналогічний товар коштує 2,6 тисячі гривень. Крім того, планується закупівля побутових електроплит і електрочайників по 1,3 тисячі гривень за одиницю, тоді як у супермаркетах ціни на чайники починаються з 279 гривень. У списку також 268 металевих ліжок на суму 4,18 мільйона гривень, професійна кавоварка за 47,7 тисячі гривень та комплект меблів з вмонтованою мийкою вартістю близько 80 тисяч гривень. Минулого року лікарня у Волині придбала аналогічний комплект меблів за 19 тисяч гривень, що вчетверо менше. І, як кажуть, вишенька на торті: 5,747 мільйона гривень виділяється на покриття додаткових витрат, пов'язаних із інфляційними процесами.
Новий рік приніс нові тендери на спорудження та ремонт укриттів в освітніх закладах: на 2025-й на ці потреби уряд виділив у масштабах країни рекордні 6,2 млрд грн.
"Розпил"-24 успішно підійшов до кінця. Чи буде успішним "розпил"-25?
P.S. "Країна" ретельно слідкуватиме за використанням виділених коштів на укриття в масштабах всієї держави.