"Вивчення високої корупції - немає жодних можливостей": жителі Харкова провели акцію протесту 📹

Протест проти ухваленого напередодні закону №12414, який, за твердженнями НАБУ та САП, фактично ліквідовує їхню незалежність та підпорядковує генпрокурору, проходить у центрі Харкова.
У Шевченківському саду, неподалік виходу зі станції метро "Університет", зібралися приблизно чотириста осіб, в основному молоді люди. Вони вигукували гасла на кшталт: "Ганьба" та "Руки геть від НАБУ". Багато з них тримали в руках плакати з різноманітними закликами, такими як: "Верховна Зрада", "Геть корупцію", "Цей законопроект написано безглуздо", "Ми не наївні" та інші.
За словами Євгена Лісічкіна, представника громадської організації "Харківський антикорупційний центр", яка виступила ініціатором акції, люди зібралися, щоб висловити протест проти обмеження незалежності антикорупційних інститутів в Україні. Організація попередньо оприлюднила інформацію про захід у соціальних мережах та повідомила поліцію про свої наміри. Лісічкін підкреслив, що правоохоронці не створювали жодних перешкод для проведення мітингу.
"Поправки, які внесли до законопроєкту, суттєво ускладнюють і обмежують роботу антикорупційної системи у країні. Якщо все буде прийматися з одного кабінету, то це тільки гірше буде для країни. НАБУ і САП - це такий певний баланс, який не дозволяє всім правоохоронним органам бути під контролем Офісу президента. Генеральний прокурор цими поправками отримує повноваження на будь-якій стадії процесуальній втручатися у розслідування, які веде НАБУ, забирати частину справ в них, передавати іншим правоохоронним органам, підозри погоджувати всі у справах НАБУ. Тобто фактично САП втрачає будь-які повноваження і сенс існування. Ну і НАБУ дуже підконтрольне стає генеральному прокурору і його позиції по кожній конкретній справі. А через те, що генпрокурор, жаргонно - "офісний", то це конфлікт інтересів, і топ-корупцію у країні розслідувати - без шансів", - пояснив Лісічкін.
Відеоматеріал з Telegram
Він зазначив, що у період війни кілька сотень людей, які виходять на протест у Харкові, є досить вагомою кількістю.
"Люди вийшли, щоб сказати, що їх не влаштовує згортання антикорупційної структури, згортання справедливості в країні, згортання фактично демократичних євроінтеграційних процесів. Тут навіть більше не євроінтеграційні, а про баланс, про справедливість у країні. Проти допущення диктатури", - додав антикорупціонер.
Відеоматеріал з Telegram
Лісічкін поки не може сказати, чи стане протест разовою акцією, чи ж люди продовжать збиратися в майбутньому, оскільки, на його думку, обстановка в країні змінюється з кожним днем.
Нагадуємо, що 22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414, який стосується змін до Кримінального процесуального кодексу, у другому читанні. У Національному антикорупційному бюро висловили занепокоєння щодо внесених в останній момент правок, які, на їхню думку, "фактично ставлять під загрозу незалежність НАБУ та САП, підпорядковуючи їхню діяльність генеральному прокурору".
Більшість народних депутатів - мажоритарників із Харківської області голосували "за".
В Україні впродовж вечора стартували акції протесту, найчисельніші з яких відбулися в Києві, Львові та Івано-Франківську. Тим часом у Харкові невелика група людей також вийшла з плакатами проти нового закону до будівлі мерії.
Незважаючи на обставини, близько півночі 22 липня Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414. Вже незабаром документ був оприлюднений у офіційній газеті Верховної Ради "Голос України". Отже, закон набрав чинності з 23 липня.