Оперативні новини Києва

Оновлення дня: обмеження щодо нелегального флоту Росії, судове розгляд справи про замах на Зеленського, а також пошуки системи Patriot для Збройних Сил України.

Європейців здивувало і обурило те, що Трамп поділився деталями свого дзвінка з Путіним. У Сенаті висловлюють незадоволення діями адміністрації президента США, вважаючи, що російський лідер не відчуває жодного тиску. Державний секретар Рубіо виступає на захист свого керівника.

Більш того, свіже опитування американців показує, що вони вважають Трампа недостатньо жорстким до Путіна.

Висловлення міністерки оборони Литви після розмови звучать як "заїжджена платівка", в той час як її німецький колега зазначає, що Росія не має наміру робити жодних компромісів.

Тим часом Балтійське море перетворюється на поле бою, а в Польщі, напередодні другого туру президентських виборів, зростає хвиля антиукраїнських настроїв.

Європа продовжує тиснути на агресора через санкції, вражена "зростанням напруженості з боку Ізраїлю", та вирішила скасувати санкції проти Сирії.

Усе найзначніше та цікаве за вівторок, 20 травня – у дайджесті "Європейської правди".

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу — це найзручніший спосіб бути в курсі новин, отримувати дайджести та інші цікаві матеріали!

Трамп не здійснює тиску на Путіна.

Financial Times пише, що європейські лідери не побачили в президенті США Дональді Трампі готовності чинити тиск на господаря Кремля після його вчорашньої телефонної розмови з Владіміром Путіним.

Вчора ввечері президент США поділився з європейськими лідерами деталями своєї бесіди з Путіним. У зв'язку були присутні президент України Володимир Зеленський, а також глави урядів Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Фінляндії та президентка Європейської комісії.

Джерело FT каже, що лідери, які брали участь у телефонній розмові, були "неприємно вражені" описом з боку Трампа результатів його дзвінка з Путіним.

Як зазначає видання, у європейських столицях також побоюються, що Трамп може укласти угоду з Путіним, яка задовольнить максималістські вимоги останнього і суперечитиме інтересам України.

Axios повідомляє, що президент США звернувся до Путіна з проханням запропонувати Києву та Європі варіанти, прийнятні для обох сторін.

В Овальному кабінеті президент США згодом оголосив про відсутність намірів впроваджувати нові санкції проти Російської Федерації та висловив готовність "відступити" від мирних переговорів між Україною та Росією. Він зазначив, що у нього є "червона лінія", яку він не готовий обговорювати детальніше.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив думку, що те, що Трамп "почав налагоджувати канали зв'язку" з російським лідером, є "позитивним аспектом".

А міністерці оборони Литви Довіле Шакалієне заяви за підсумками розмови нагадують "заїжджену платівку".

"У нас вже була схожа обставина під час минулих переговорів," - підкреслила вона.

Міністерка нагадала, що попередні переговори оцінювали дуже позитивно і після них висловлювали певні сподівання, але суттєвих змін так і не було.

За її словами, ця ситуація насправді приносить користь Путіну: "Коли мова йде про актуальні події, йому вигідно затягувати час, створюючи ілюзію, що тривають якісь переговори, що дозволяє обманювати союзників і відтягувати моменти ухвалення рішень".

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що розмова президента США Дональда Трампа з кремлівським очільником Владіміром Путіним продемонструвала, що Росія не готова іти на жодні поступки.

Критичні зауваження щодо Трампа в Сенаті

Державний секретар Марко Рубіо під час слухань у Сенаті відкинув критику політики адміністрації щодо України і заявив, що президент Дональд Трамп не пішов на жодні поступки Росії.

Сенаторка від демократів Джин Шахін заявляє, що Путін просто грається з Трампом.

На її думку, "внаслідок того, що президент Трамп передав наші важелі впливу, Путін не відчуває необхідності під тиском погоджуватися на мирні переговори в Україні".

Також Рубіо підкреслив, що, окрім короткочасної односеместрової перерви, Сполучені Штати продовжували надавати вже узгоджену допомогу Україні.

Держсекретар визнав, що не всі запити українців можна реалізувати і згадав про системи Patriot, "яких, якщо чесно ми не маємо".

"Проте ми активно взаємодіємо з нашими партнерами, які володіють певною кількістю батарей, які вони могли б надати або тимчасово передати Україні для забезпечення оборони, зокрема, повітряного простору Києва та інших регіонів. Ми підтримуємо їх у цьому напрямку", - зазначив Рубіо.

За даними опитування Harvard CAPS/Harris Poll, майже 60% американців вважають, що президент США недостатньо жорсткий з Путіним. Крім того, те ж опитування показує, що 62% американців підтримують продовження військової допомоги Україні.

Тиск з боку Європи на президента Путіна.

Поки Дональд Трамп продовжує загравати з агресором і умиротворювати його, Європа намагається посилювати тиск на Росію.

Сьогодні Європейський Союз затвердив свій 17-й пакет обмежувальних заходів щодо Російської Федерації.

За інформацією високопосадовиці Європейського Союзу Каї Каллас, цей пакет вплине, зокрема, на близько 200 суден, що належать до "тіньового флоту" Російської Федерації.

"Каллас зазначила, що нові ініціативи також охоплюють питання гібридних загроз і порушень прав людини."

Зокрема, Європейський Союз застосував санкції проти Росії у відповідь на її використання хімічної зброї в Україні, а також за дестабілізаційні дії РФ на міжнародній арені і за порушення прав людини всередині країни, зокрема щодо представників російської судової системи.

Керівниця європейської дипломатії також повідомила про старт процесу розробки нових санкцій щодо Російської Федерації.

Сьогодні відбулася зустріч між президентом Володимиром Зеленським та президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, на якій було обговорено підготовку 18-го пакету санкцій стосовно Російської Федерації.

Окрім цього, Велика Британія посилила санкції щодо Росії у відповідь на безпрецедентну атаку дронів на Україну.

Санкції торкнуться 100 об'єктів у військовій, енергетичній та фінансовій галузях Росії, а також тих, хто веде інформаційну війну проти України.

Балтійське море — поле бою історичних конфліктів.

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Росія навмисно нагнітає ситуацію в Балтійському морі і, в певному сенсі, "мстить" Естонії.

Цей коментар був зроблений в контексті події, коли Військово-морські сили Естонії намагалися перехопити танкер Jaguar, що рухався міжнародними водами Фінської затоки до порту Приморськ. Існує думка, що це судно має зв'язки з "тіньовим флотом" Російської Федерації.

Через кілька днів після зазначеного інциденту російські правоохоронці затримали грецький нафтовий танкер, який вийшов з естонського порту і рухався за попередньо узгодженим маршрутом у територіальних водах Російської Федерації.

За словами Науседи, Балтійське море перетворюється на особливу "площадку для конфліктів".

"У будь-якому випадку, Балтійське море перетворюється на специфічну арену конфліктів, і існує ймовірність, що певні угоди можуть завершитися трагічно, включаючи людські втрати тощо. Це свідома стратегія Росії, яку вони виявляють не лише на воді, а й на землі та в повітряному просторі," - підкреслив він.

На минулому тижні винищувачі, що здійснюють місії повітряної поліції НАТО у Балтійських країнах, чотири рази піднімалися в небо для виявлення та супроводу російських літаків, які порушували авіаційні норми.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив про складну ситуацію на кордоні з Білоруссю та звернувся з проханням про продовження тимчасового призупинення права на притулок.

"Путін та Лукашенко організовують потік мігрантів на межі з Польщею. Ми прагнемо, щоб наш кордон залишався недоступним на всій його протяжності," - зазначив він.

Прем'єр, звертаючись до депутатів у Сеймі, звернувся з проханням про надання дозволу на продовження тимчасового призупинення права на отримання притулку.

Нагадуємо, що 1 червня в Польщі пройде другий раунд виборів президента. Питання міграції є одним з найважливіших аспектів у контексті виборчої кампанії.

Щодо сил, які виступають проти України.

Антиукраїнський лідер польської партії "Конфедерація" Славомір Менцен висуває кандидатам у президенти Польщі умови підтримки.

Ультраправий політик, який в першому турі президентських виборів посів третє місце з 14,81% голосів виборців, запросив учасників другого туру на бесіду на свій YouTube-канал.

Менцен оголосив, що представить Рафалу Тшасковському та Каролю Навроцькому, які потрапили до другого туру президентських виборів у Польщі, декларацію з восьми пунктів для підписання. У цьому документі будуть висвітлені важливі для виборців "Конфедерації" питання.

Лідер "Конфедерації" зазначив, що "вирішив допомогти трьом мільйонам своїх виборців прийняти рішення", за кого голосувати у другому турі.

В числі аспектів, які лідер ультраправої "Конфедерації" пропонує кандидатам взяти на себе зобов'язання, є відмова від підписання законопроекту, що стосується ратифікації вступу України до НАТО в майбутньому.

Водночас кандидат у президенти Польщі Кароль Навроцький, якого підтримує опозиція, заявив про готовність дати обіцянки, спрямовані проти України.

У своєму X він зазначив, що погоджується на пропозицію Менцена.

Угорщина оголосила про виявлення "ще двох українських розвідників", тоді як у Румунії проросійський кандидат Джордже Сіміон вирішив оскаржити підсумки президентських виборів.

В Румунії структура, керівник якої висловлював підтримку скандально відомому Джорджеску, оскаржила результати другого туру виборів.

Асоціація "Центр місцевої політики" (CPL) оголосила у вівторок, 20 травня, що "розпочала юридичні процедури" з метою оскарження результатів другого туру президентських виборів.

Асоціацію "Центр місцевої політики" очолює Раду Чюботеа, який опублікував кілька дописів за останні місяці, в яких просував ультраправого Келіна Джорджеску.

Щодо євроінтеграції України

У Європейському Союзі оголосили, що Україна завершила аналіз трьох кластерів у рамках переговорів щодо свого вступу.

Згідно з інформацією, наданою єврокомісаркою з питань розширення Мартою Кос, Україна успішно завершила скринінг трьох кластерів у процесі переговорів щодо свого вступу до Європейського Союзу. Ці кластери включають кластер 1 "Основи", кластер 2 "Внутрішній ринок" та кластер 6 "Зовнішні відносини".

Кос зазначила, що "якщо ми збережемо нинішній темп роботи, то зможемо завершити всі скринінги до осені".

"Інтеграція України до Європейського Союзу стане важливим фактором для забезпечення безпеки після початку мирних переговорів. Я хотіла б підкреслити, що це питання стосується не тільки захисту України, але й безпеки Європи та самого ЄС," - наголосила Марта Кос.

Тим часом Єврокомісія, за словами єврокомісарки, запевняє Угорщину, що відкриття кластера 1 "Основи" у перемовинах про вступ України до ЄС дасть Будапешту можливість вирішити усі питання, які у нього є щодо становища угорської меншини в Україні.

"Співпраця з меншинними групами та їхня охорона є ключовим аспектом для Європейського Союзу і займає важливе місце в процесі переговорів. Тому, на мою думку, було б доцільно, щоб ми могли запустити перший кластер 'Основи' для України, що надасть Угорщині можливість отримати всі необхідні відповіді або вирішити питання, які у них виникають стосовно їхньої меншини в Україні", - підкреслила вона.

Кос підкреслює, що безпека України, а також її європейська інтеграція, є критично важливими для забезпечення стабільності в Європі в майбутньому.

Близький Схід

У Європейському Союзі призначили нового спеціального представника з питань Близького Сходу та прийняли рішення про скасування економічних санкцій щодо Сирії.

Влада Великої Британії, Франції та Канади висловила своє "обурення" щодо подій, що відбуваються в Газі.

Згідно з повідомленням Reuters, керівники цих держав "вражені загостренням ситуації з боку Ізраїлю".

Внаслідок ситуації в Газі Великобританія прийняла рішення зупинити торгові переговори з Ізраїлем.

Інші новини

Президент України Володимир Зеленський прийняв у Києві кронпринца Норвегії Хокона, який вперше відвідує Україну, а прем'єр Чехії відвідав Ужгород, де зустрівся з українським колегою.

В Польщі було направлено до суду обвинувачення у справі щодо спроби замаху на президента Зеленського, тоді як у Великій Британії пред'явили обвинувачення іншому підозрюваному у справі про підпал резиденції прем'єр-міністра.

Згідно з інформацією, опублікованою The Washington Post, адміністрація президента Сполучених Штатів має намір виділити $250 мільйонів на програму повернення біженців, зокрема, до України. Тим часом, зять Дональда Трампа отримав посаду посла США у Франції.

Парламент Угорщини проголосував за вихід з Міжнародного кримінального суду.

У фінській школі стався інцидент з ножем, підозрюваним в якому виявився учень.

У Німеччині спостерігається значне збільшення злочинів, пов'язаних із праворадикальними поглядами.

Читайте також