Оперативні новини Києва

Що варто дізнатися про спаржу: її користь та способи приготування.

В Україні розпочався сезон спаржі. Десятиліття тому цей овоч вважався справжньою екзотикою для нашого столу. Нині ж його вирощують навіть на невеликих приватних ділянках, хоч і в обмежених масштабах. Проте ціни на аспарагус залишаються високими. Фермери повідомляють про труднощі, адже холодна погода негативно впливає на ріст рослин і, відповідно, знижує врожайність.

Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Олени Лоскун.

У Київській області Ніна Смирнова протягом кількох років займається вирощуванням спаржі. У 2022 році вона зібрала свій перший врожай, який склав приблизно триста кілограмів. Минулого року цей показник зріс до трьох тонн. Однак, у нинішньому сезоні Ніна відчуває розчарування, оскільки через приморозки ріст аспарагуса значно уповільнився.

"У минулому році ми сезон почали 9 квітня, а в цьому році ми сезон почали 22 квітня. І за 7 днів ми його знову зупинили. Якщо ми в гарні часи могли збирати 100-150 кг в день, то зараз ми можемо зібрати 15", -- каже Ніна Смирнова.

На схожі проблеми скаржаться фермери не лише з Київщини, а й інших регіонів. Загалом спаржа -- культура в Україні і досі нішева. Тож площі під її посадку порівняно невеликі. А частина полів -- взагалі потрапила під окупацію.

"На жаль, найбільші площі залишаються під окупацією в Херсонській області. Там працювала компанія, яка займалася вирощуванням до 100 гектарів спаржі, що робило її одним з найбільших виробників в Україні. Навіть сьогодні загальна площа, враховуючи присадибні ділянки, не перевищує 500 гектарів. Для порівняння, в Німеччині ця цифра складає більше 25 тисяч гектарів," - зазначає експерт з вирощування спаржі Павло Булгаков.

Ніна Смирнова запевняє: вирощування рослин на її фермі -- органічне. Зрізають рослини лише вручну -- спеціальними ножами, щоб не пошкодити сусідні пагони. Потім спаржу миють та відрізають зайве. Зберігають її в холодильнику. Усі ці витрати та низька врожайність, пояснює Ніна, визначають досить високу вартість спаржі. Овочі з Ніниної ферми продають через соцмережі та кільком супермаркетам.

"Ми були змушені підвищити ціни на 10%. Тепер спаржа у нас продається по 450 гривень за кілограм," -- зазначила фермерка Ніна Смирнова.

На ринку також доступна спаржа фіолетових і білих відтінків. Проте, їхня вартість є вищою. Водночас, набір корисних компонентів у цих видах практично не відрізняється.

"Десь в 200 грамів спаржі знаходиться десь 30% добової норми фолієвої кислоти. Плюс -- це антиоксиданти, це вітамін С, це глутатіон. Допомагає нам знешкоджувати токсини в нашому організмі. Там є вітамін К -- він важливий для кровотворної функції, там багато клітковини", -- каже лікарка-дієтологиня Яна Музира.

Існує безліч способів приготування аспарагусу. Проте, перш ніж розпочати, важливо обрізати жорсткий кінчик стебла. Деякі господині надають перевагу попередньому бланшуванню стебел, але Ніна обирає інший шлях: вона просто легенько обсмажує їх на оливковій олії. Для смаку додає помідори чері, кунжут та часник. В кінці страву посипає тертим сиром, і вона готова до подачі.

Додавати ці овочі -- також можна до салатів, супів та як начинку в пироги. А ще -- морозити і навіть маринувати. Єдиний мінус -- звісно ж, крім ціни -- що сезон спаржі -- швидкоплинний. А через цьогорічні приморозки -- він може виявитися ще коротшим, ніж зазвичай.

Читайте також