Оперативні новини Києва

Що робити, якщо педагог відмовляє учневі вийти до туалету: рекомендації юристів.

В Україні вчителі мають обов'язок дозволяти учням відвідувати туалет під час навчального процесу, якщо ті про це просять. Це закріплено як у Конституції, так і в наказах Міністерства освіти і науки. У разі, якщо дитина відчула дискомфорт через те, що вчитель не дозволив їй піти до туалету, батькам слід звернутися до керівництва школи.

Роман Бондаренко, юрист з громадського об'єднання "Батьки SOS", надав свої роз'яснення з цього питання. Він зазначив, що якщо вчитель заважає учневі відвідати туалет під час уроку, це може кваліфікуватись як жорстоке ставлення і може призвести до дисциплінарних заходів, включаючи догану чи навіть звільнення.

Він пояснив, що у статті 28 Конституції України йдеться: "Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню", а наказ МОН №844 від 25 грудня 2006 року "Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми" визначає, що до жорстокого поводження, у тому числі, належить "ігнорування фізичних потреб дитини".

Батькам варто написати заяву на ім'я директора навчального закладу, якщо дитина поскаржилася, що вчитель не відпустив її до туалету.

Якщо дитина, скажімо, не витримала і виконала свої фізіологічні потреби прямо в класі, ставши мішенню для кепкувань, батькам варто терміново подати дві заяви – одну директору школи, а іншу в поліцію, щоб повідомити про випадок булінгу.

"Отже, вчитель безумовно має відповідальність, і вам належить вирішити, чи простити його, чи покарати. Я ж більше схиляюся до покарання, аби в майбутньому він чи вона усвідомлювали наслідки своїх дій," - підкреслив Бондаренко.

Юрист навів приклад, що у 2013 році Рогатинський районний суд Івано-Франківської області підтвердив законність наказу директора місцевої школи, яка звільнила педагога, у тому числі й через те, що він не відпустив ученицю до туалету.

"В той час викладач звернувся з апеляцією та касаційною скаргою, але зазнав поразки. Суд розглянув відмову дозволити дитині відвідати вбиральню як акт жорстокого поводження, тому постановив, що директор вчинив правильно, видавши наказ про звільнення вчителя," - зазначив він.

Київська адвокатка Любов Костюк висловила свою думку, підкреслюючи, що вчитель однозначно несе відповідальність, якщо не дозволив учню піти до туалету. "Вибір прощення чи покарання залишається за вами, але я особисто схиляюся до покарання, щоб він чи вона усвідомили, які можуть бути наслідки в майбутньому," - зазначила вона.

Як повідомляло видання OBOZ.UA, юрист раніше висловився щодо того, чи можуть учні та їхні батьки вимагати заміну вчителя або класного керівника.

Читайте також