Штрафи для волонтерів: причини цього явища - новини з України
Українські волонтери отримують штрафи за "неправильну" передачу автомобіля військовим частинам, вже є відповідні судові рішення. Фокус зʼясував, чому карають за допомогу, та що робити, аби уникнути грошового стягнення.
В Україні штрафують волонтерів за передачу автомобілів, які були ввезені з-за кордону у 2022-2023 роках, не тим військовим частинам, які зазначені в митних деклараціях.
За словами народної депутатки Ніни Южаніної, розмір штрафів сягає 100 тисяч гривень, вже є відповідні судові рішення.
"Серед аргументів -- формальне порушення митних правил. Але ж такі автомобілі дійсно передані військовим частинам, проте зміни до митних декларацій волонтери внести не можуть (закон не дозволяє)", -- сказала Ніна Южаніна.
Вона звернула увагу на те, що 18 грудня вона внесла поправку до Митного кодексу, яка передбачає скасування відповідальності за передачу автомобілів, що були ввезені в рамках гуманітарної допомоги, у випадку, якщо ці транспортні засоби передаються до будь-якої військової частини, що підтверджується відповідними документами.
"Накладати штрафи за волонтерську діяльність — це неприйнятно", — зазначила народна обраниця.
Ростислав Кравець, адвокат і партнер юридичної фірми "Кравець і партнери", поділився з Фокусом інформацією про те, що волонтери отримують штрафи за недотримання правил імпорту транспортних засобів. Він зазначив, що пільги стосуються лише ввезення автомобілів для конкретних військових підрозділів.
"З формальної точки зору, це порушення митних норм, що й зумовлює накладення штрафів. На мою думку, це свідчить про надмірний формалізм, і державі слід вже на законодавчому рівні вирішити це питання, адже в будь-якому випадку цей транспортний засіб потрапив до військової частини, навіть якщо не до тієї, до якої був доставлений," — зазначив він.
Адвокат наголосив, що пільги на ввезення автомобілів для ЗСУ надавалися для покращення обороноздатності та через неспроможність держави зробити це самостійно.
Економіст Олег Гетьман зазначив у бесіді з Фокусом, що волонтерам слід діяти у відповідності з діючими нормами українського законодавства.
"Якщо законодавство передбачає, що автівки, які ввезені без податків, мають бути передані саме цій частині, якщо є відповідний лист від цієї частини, то вони й мають бути передані саме цій частині", -- заявив він.
За словами фахівця в економіці, коли уряд звільняє певні товари від усіх податкових зобов'язань, це не означає, що з ними можна чинити вільно. Введення безподаткових товарів може стати основою для створення різноманітних схем.
"Саме тому, коли реалізуються такі важливі пільги, що передбачають скасування всіх мит і податків, необхідно діяти відповідно до діючих норм права та передавати автомобілі лише тим сторонам, які надали відповідні листи або запити", -- зазначив Олег Гетьман.
Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко підкреслює необхідність впровадження чіткої системи передачі автомобілів волонтерами для потреб військових. Він особисто займався координацією передачі приблизно дев'яти тисяч автомобілів від імпортерів і дилерів для військових підрозділів. Коли до нього зверталися незнайомці з запитами щодо автомобілів, він рекомендував їм зв'язуватися з начальником Управління логістики Збройних Сил України, щоб отримати інформацію про конкретні потреби в автотранспорті.
Він поділився з Фокусом, що волонтеру спочатку необхідно отримати перший лист від командира бригади, який підтвердить, що він не має зауважень щодо доставки автомобіля. Потім потрібно отримати другий лист від Держмитслужби з проханням допомогти з ввезенням транспортного засобу, який буде передано певній військовій частині.
"Ви потім отримуєте цей автомобіль, транспортуєте його і передаєте іншій особі. Як на вашу думку, чи є це порушенням законодавства? Чи вважаєте ви це етичним? Командир розраховує на цей автомобіль і не звертається до начальника Управління логістики ЗСУ з проханням про інший, адже впевнений, що йому його доставлять," – зазначив він.
Він переконаний, що також подібні дії шкодять обороноздатності, адже на митниці збирається інформація, яким саме військовим частинам було ввезено автомобіль. Ця інформація доходить до Генштабу, де впевнені, що конкретний підрозділ отримає умовно чотири автомобілі, а тому його не розглядають на поповнення.
Крім того, у нього виникають сумніви щодо особи, що привезла автомобіль, нібито для потреб ЗСУ, але насправді використовувала його для особистих цілей протягом кількох років. Важливо розуміти, що справжні волонтери – це ті, хто дійсно надає допомогу ЗСУ, а не ті, хто у 2022 році, прикриваючись благими намірами, ввіз автомобілі без сплати податків, а потім, користуючись ними протягом кількох років, вирішили повернути. Існує підозра, що ці особи не лише зараз повертають автомобілі, а й опинилися під увагою правоохоронців, які виявили, що автівки були ввезені без належних податків під приводом передачі армії, але насправді ними користуються цивільні особи.
Нагадаємо, що в серпні в Україні було спроби ввезти кросовер Porsche Cayenne, маскуючи його під гуманітарну допомогу. Згідно з даними Львівської митниці, у документації на автомобіль як одержувач вказувався благодійний фонд, розташований у Київській області.
У лютому 2024 року з'явилася тривога з приводу того, що протестувальники в Польщі можуть заблокувати пропуск вантажівок, які доставляють гуманітарну допомогу в Україну.