Яка вартість створення радіомережі і які кроки потрібно зробити, щоб перетворити це на прибутковий бізнес?

Пояснюємо, як функціонує ринок, які фінансові можливості він пропонує, які витрати потрібно врахувати та на що слід звернути увагу при запуску медіа-бізнесу.
На радіоринку з'являються нові учасники, які прагнуть отримати частоти в обласних центрах для розширення своїх мереж. Радіостанції "Ми -- Україна" та "Чемпіон" вже мають статус регіональних і мають великі плани щодо загальнонаціонального покриття. Минулого року заступник голови регуляторного органу Олег Черниш попереджав радіостанції про ризики створення великих мереж через обмеженість частот. Проте цього року Національна рада з питань телебачення та радіомовлення вже провела три конкурси, в рамках яких було розподілено близько десятка FM-частот у обласних центрах. Четвертий конкурс заплановано на травень. Конкуренція на ринку є значною – на великі міста претендують від 5 до 7 компаній. Частоти в столиці вже були розіграні торік, а наразі найбільш бажаними містами для великих операторів залишаються Львів та Одеса, а також всі інші обласні центри.
"Детектор медіа" надає інформацію про те, як створити загальнонаціональну радіомережу в умовах військового конфлікту, які витрати це передбачає та які умови необхідні для забезпечення рентабельності бізнесу.
Які національні та місцеві радіостанції представлені на ринку?
На українському ринку є великі радіогрупи, які мають по кілька загальнонаціональних радіостанцій. Найбільші з них: "Тавр медіа", "Люкс", Business Radio Group, Суспільний мовник і "Розвиток".
Згідно з інформацією, наданою Національною радою у відповідь на запит "Детектора медіа", в Україні функціонує 16 загальнонаціональних радіостанцій. До цього переліку входять три радіо Суспільного мовлення: "Радіо Культура", "Промінь" та "Українське радіо". Також є шість радіостанцій групи "Тавр": "Релакс", "Наше радіо", "Мелодія ФМ", "Байрактар", "Хіт ФМ" і Kiss FM. Окрім цього, до складу радіостанцій входять дві з Business Radio Group: "Перець ФМ" і "Шлягер" (раніше відомий як "Шансон"), а також "Країна ФМ", "Люкс ФМ", "П'ятниця", "Радіо НВ" та "Армія ФМ".
Окрім цих мовників, є ще понад двадцять регіональних радіостанцій. Однак деякі з них мають кілька юридичних осіб, які працюють під одним брендом. Тому покриття цих кількох регіональних компаній інколи співмірне з загальнонаціональним. Наприклад, із-поміж великих станцій до регіональних належать: "Радіо Рокс" та Radio Jazz (група "Тавр"), DJFM і Power FM (група BRG), "Максимум" (група "Люкс"), "Авторадіо" (група "Розвиток"). Статус регіональних мають "Громадське радіо", "Ми -- Україна", "Прямий ФМ", "Львівська хвиля", харківська NovaLine, "Радіо М" зі Слов'янська тощо.
Цікаво, що деякі радіостанції, які працюють під єдиним брендом, можуть мати кілька юридичних структур. Це може виявитися зручним у випадку, якщо виникне необхідність продати одну з частот. Такий підхід зазвичай спостерігається у малих радіостанцій, які змогли отримати ліцензії в обласних містах. З часом ці частоти можуть стати корисними для розширення мереж великих компаній і підвищити свою вартість.
На радіоконкурсі, запланованому на 1 травня, команда "Ми — Україна" подала заявки від трьох окремих юридичних осіб: ТОВ "Глас-медіа", ТОВ "Медіа Простір ФМ" та ТОВ "Ми — Україна ФМ".
Початок -- частотний показник у Києві
"До повномасштабної війни вважалося, що бізнес для радіо можна побудувати лише маючи загальнонаціональний формат. А це, згідно з Законом "Про медіа", мережа зі щонайменше 12 обласних центрів", -- каже власник "П'ятниці" та "Авторадіо" Денис Козлітін. Ідеться саме про мережеву станцію, адже локальні проєкти також можуть мати свою нішу, але ті гравці, які виходять на ринок зараз, орієнтуються на мережу.
Роман Андрейко, керівник групи "Люкс", зазначає, що в історії українського радіо є чимало випадків, коли станції, що функціонували лише в одному місті, досягали значного комерційного успіху (наприклад, в Одесі, Дніпрі, Львові та Києві). "Варто також відзначити, що розширення локальної радіостанції в мережу може принести позитивний результат, оскільки витрати на виробництво контенту зростають незначно, а частка на ринку збільшується. Проте не всі здатні здійснити такий перехід, і успіх на локальному рівні не завжди гарантує успіх у мережі, тобто в інших містах",— додає він.
Ігор Чернишов, генеральний директор Tavr Media, зазначає, що фінансова ефективність радіо залежить від концепції, команди, стратегії та рекламних продажів: "Радіостанція може приносити прибуток, навіть маючи обмежене місцеве охоплення, тоді як велика мережа може опинитися в збитках. Якщо формат обрано вірно, існує продумана стратегія просування, а команда продажів працює професійно, ми спостерігали випадки, коли локальні радіостанції досягали значних фінансових успіхів".
Створення мережі радіостанцій, яка прагне до фінансової успішності та не зосереджується на локальних проєктах, зазвичай розпочинається з визначення стратегічного завдання — отримання частоти в столиці.
"Жоден бренд не може обійтися без Києва. Це найбільший ринок в Україні, і без нього неможливо реалізувати бізнес", - зазначає Денис Козлітін. Вихід на ринок нових радіопроєктів, які стартували минулого року, починається саме з частот у столиці. Нагадаємо, що у червні 2024 року Національна рада оголосила конкурс на дві частоти в Києві. Важливо, що умови конкурсу були розроблені так, що нові компанії могли взяти участь. Ключовим аспектом тут є концепція "територіальної категорії", про яку вже писали "Детектор медіа". Тобто, конкурс у Києві був спрямований на підтримку регіональних і місцевих мереж, що дозволило брати участь місцевим та регіональним проектам, а також тим, хто не має жодної ліцензії. Серед учасників, що змагалися за частоти у столиці, окрім "Львівської хвилі", були три нові проєкти: "Радіо Univer" від "Тавр медіа", радіо "Чемпіон" і "Ми -- Україна". Перемогу здобули дві останні компанії.
Радіостанція "Чемпіон", що є юридичною особою ТОВ "ФМ Медіа груп", належить Надії Городецькій, яка також володіє бізнесом у сфері грального бізнесу. Проте, представники радіо офіційно оголосили про відмову від реклами та спонсорства, пов'язаних із беттингом (рекламою азартних ігор).
Радіо "Чемпіон" позиціюють як нішеве спортивне радіо. Під час засідання Нацради програмний директор радіостанції "Чемпіон" розповідав, що мовник планує 30% спорту, решта -- музика. Основний спорт, якому приділятиме увагу радіостанція, окрім футболу -- баскетбол і хокей. Що було далі? Радіостанція розпочала мовлення. А наприкінці березня 2025 року перемогла у Хмельницькому. І того ж місяця придбала частоту у Дніпрі. Для цього ТОВ "ФМ Медіа центр", яке належить ТОВ "ФМ Медіа Груп", юридичній особі радіо "Чемпіон", купило компанію ТРК "Авторадіо-Дніпро", яка мовила під позивними "Просто радіо".
Тепер "Чемпіон" отримав статус регіональної компанії.
Схожий досвід можна спостерігати і на радіостанції "Ми – Україна", яка не купує активи, а отримує їх через конкурси Національної ради. На даний момент вона вже має мережу в трьох містах. "Ми – Україна" реалізувала концепцію радіо у форматі новин і обговорень. Для отримання прибутку радіостанція планує спиратися на традиційну рекламу, нативну рекламу та спонсорські угоди. Крім того, компанія готова створювати рекламні ролики на замовлення.
"Ми також маємо намір займатися організацією різноманітних подій, включаючи концерти та інші активності. Це передбачає продаж квитків, проведення вебінарів та онлайн-заходів, а також їх монетизацію через цифрові платформи. Наш YouTube-канал вже налічує понад 600 тисяч підписників," - повідомив власник Ігор Петренко.
Як раніше інформував "Детектор медіа", 6 лютого 2025 року радіо "Ми -- Україна" здобуло частоту в Запоріжжі, на яку також претендувало "Громадське радіо". Крім того, 27 березня радіо отримало частоту у Тернополі. Варто зазначити, що "Ми -- Україна" змогло взяти участь як у загальнонаціональному, так і в регіональному конкурсі.
Радіо "Чемпіон" діяло за подібною схемою. Враховуючи практику Національної ради, ми можемо поділитися корисною порадою, як стати учасником загальнонаціонального конкурсу навіть з однією частотою (місцевий рівень). Відповідаючи на запитання "Детектора медіа" про те, чому радіо "Чемпіон" отримало допуск до конкурсу і стало переможцем у Хмельницькому, заступник голови Олег Черниш зазначив: "ТОВ 'ФМ Медіа груп' (Радіо 'Чемпіон') було допущено до участі у конкурсі, оскільки компанія подавала заявки на частоти у Львові та Хмельницькому. Маючи частоту в Києві, здобуття частоти поза межами Київської області дозволяє компанії отримати статус регіонального мовника".
Якщо ви тільки починаєте свою діяльність у радіоефірі і прагнете взяти участь у загальнонаціональному конкурсі, не зволікайте – подавайте заявки відразу з кількох міст.
Однієї частоти для столиці недостатньо; необхідно залучити обласні центри.
За словами Юлії Шашкової, Client Service Director, DentsuX, зараз Київ залишається стратегічно важливим ринком завдяки високій концентрації платоспроможної аудиторії та увазі національних рекламодавців. Водночас великі міста й обласні центри демонструють зростання потенціалу, щоб розширити охоплення. У 2024 році ринок регіональної радіореклами зріс на 13%, досягнувши 85 млн грн, що свідчить про зростання інтересу до локальних аудиторій.
Однак для забезпечення тривалої прибутковості важливо не обмежуватися лише одним містом. Наявність у кількох регіонах дозволяє краще розподіляти ресурси, залучати більш широкі рекламні бюджети та знижувати ризики, пов'язані з залежністю від одного ринку. Станція, що функціонує на єдиній частоті, зазвичай не забезпечує достатньої рентабельності, оскільки значна частина витрат іде на ліцензування, утримання офісних приміщень та виробництво контенту. Натомість радіостанції, розташовані в західному регіоні, де оренда є нижчою, а місцеві бізнеси більш активні, мають кращі шанси на фінансову стабільність, -- зазначила Юлія Шашкова.
Вона також звертає увагу на те, що для повноцінної конкуренції за національні бюджети доцільно мати щонайменше 5 -- 7 частот у різних обласних центрах.
Це відкриває нові горизонти, знижує ризики, пов'язані з прив'язкою до одного міста, і сприяє зростанню доходів. Кожен новий регіон приносить додаткові бізнес-можливості. Незважаючи на важливість FM-мовлення, зростаючий інтерес до онлайн-споживання підкреслює необхідність наявності зручного та стабільного формату для онлайн-трансляцій радіостанцій. Такий підхід дозволяє збільшити аудиторію без географічних обмежень і не вимагає окремих витрат на ліцензування, що істотно зменшує витрати на його підтримку, — зазначає вона.
"Не завжди успіх в одному місті (навіть якщо це столиця) гарантує такий же успіх в інших регіонах чи містах. Хоча заведено вважати, що йти зі столиці в регіони простіше", -- каже Роман Андрейко. За його словами, найважче отримати та знайти вільні частоти у великих містах: найбільш насичені смуги -- у Києві й інших містах-мільйонниках. "Люкс" зацікавлений у всіх великих містах, де ще не мовить.
Володимир Гончаревський, директор із розвитку мережі Tavr Media, каже, що зараз найскладніше отримати частоти у західних регіонах України, які близькі до кордону з ЄС. Пріоритетом для його радіогрупи є Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль, Рівне та Луцьк, де деякі радіостанції холдингу не мають частот.
Кожному необхідний Львів.
Львів є одним із найбільш привабливих міст для багатьох нових мереж. На останніх конкурсах у цьому місті змагалися за популярність такі учасники, як "Ми -- Україна", "Чемпіон" та "Авторадіо".
Коротко розглянемо, як відбувався розподіл радіочастот у Львові під час повномасштабної війни. Відразу після початку вторгнення "Громадське радіо" отримало тимчасовий дозвіл на мовлення в місті. Проте наприкінці 2023 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення вирішила віддати цю частоту "Радіо "Релакс"", яке входить до радіогрупи "Тавр". У березні 2025 року частота у Львові була надана радіо "Ностальжі" з групи "Люкс". Рішення деяких членів Ради було обґрунтоване тим, що ця радіостанція вже мовила на даній частоті за тимчасовим дозволом, хоча в ситуації з "Громадським" цей аргумент не спрацював. Ще одна частота у Львові буде розподілятися на конкурсі, який відбудеться 1 травня.
В центрі уваги нині перебувають Львів, Одеса та Харків. Незважаючи на те, що у Харкові відсутній комерційний ринок, населення міста складає близько 1 мільйона 300 тисяч осіб. Це свідчить про значну щільність населення, що, безумовно, призведе до формування попиту в майбутньому. Конкуренція в даному сегменті зросла, і наразі реалізується безліч нових цікавих проєктів. Останні чотири конкурси не принесли нам жодних результатів, але Львів залишається для нас пріоритетним містом, в яке ми готові інвестувати. В даний момент у Львові не відбувається жодних продажів, а місцеві радіостанції мають велику концентрацію. Цю інформацію поділився Денис Козлітін, представник радіостанції, яка братиме участь у новому конкурсі.
Також на найближчий конкурс виноситимуть дві частоти в Одесі.
Однієї мережі недостатньо; краще мати дві, а ще краще — три чи навіть більше.
Найбільші українські радіогрупи будують свій бізнес із кількох мереж, тому що пропозиція з однієї мережі не може задовольнити всіх запитів рекламодаців. Особливо в умовах, коли два найбільших холдинги "Тавр" і "Люкс" продають рекламу спільно та ділять між собою більш як половину ринку.
Наприклад, на початку військових дій Денис Козлітін, власник радіостанції "П'ятниця", ухвалив рішення інвестувати в створення другої радіостанції: "Чому ми почали розвивати мережу для "Авторадіо"? Адже на цьому ринку з однією станцією нам було б важко вижити. Для досягнення таких обсягів продажів, які дозволили б підтримувати наш колектив і отримувати прибуток, нам потрібні дві мережі. Це й стало нашим стимулом для розбудови "Авторадіо" в ці непрості часи".
На сьогоднішній день "Авторадіо" має вісім ліцензій та укладені угоди з кількома місцевими радіостанціями для ретрансляції. "Таким чином, ми формуємо своє місце на ринку як загальнонаціональна радіостанція, що допомагає нам у просуванні. Зараз "Авторадіо" випереджає "П'ятницю" в рейтингах, незважаючи на те, що у неї кращий охоплення. Однак я не впевнений, що цей успіх прямо пов'язаний із кількістю передавачів. "Авторадіо" було запущено у 2022 році, починаючи з Харкова та Дніпра, а згодом отримали частоту в Києві та інших містах. У цьому контексті важливу роль відіграє сила бренду. "Авторадіо" вже давно присутнє на ринку, і коли ми його відновили, воно зайняло свою вже існуючу нішу. Щоб просунути "П'ятницю", ми інвестували в бренд протягом трьох років — радіостанція стартувала в 2014 році, але до 2018 року її ніхто не знав. Немає миттєвого враження для нової радіостанції, навіть якщо вона має мережу з 15 обласних центрів", — розповідає Денис Козлітін.
За його словами, наразі "Авторадіо" та "П'ятниця" є фінансово успішними, і жодна з радіостанцій не потребує підтримки з боку іншої: "Але ці доходи ми вкладаємо в розвиток і підтримку нашої мережі. Тому на даний момент це не стосується виплати дивідендів, а є питанням нашого існування".
Денис Козлітін підкреслює, що досвід його холдингу показує: для успішного функціонування радіостанцій як бізнесу оптимально мати не менше трьох мереж. Перша з них повинна бути загальною, друга — спеціалізованою, а третя — орієнтованою на молодь. "Таким чином, ви зможете повністю задовольнити потреби рекламодавців, які звертаються до вас за розміщенням реклами. Наразі, коли компанії створюють лише одну мережу, це не можна назвати бізнесом", — зазначає він.
Наразі в нього немає можливостей для розвитку третьої ФМ-мережі. Проте, існують наміри запустити онлайн-радіо: "Ми прагнемо зрозуміти, яка буде наша аудиторія. Цей проект не вимагатиме значних витрат на технології та запуск. Однак важливо також усвідомлювати, яка ситуація в країні: чи продовжаться бойові дії, чи відбудуться вибори тощо".
Роман Андрейко зазначає, що в даний час на ринку спостерігаються спроби створення або "відновлення" радіомереж. "Не можу сказати, що це явище є поширеним, проте декілька нових та вже відомих учасників долучилися до цього процесу. Важко назвати їх стратегічними інвесторами; скоріше, це виглядає як ініціативи медійної підтримки перед наступними виборами. Практика демонструє, що такі проекти зазвичай не мають стійкості: рано чи пізно у 'інвесторів' вичерпуються фінансові ресурси (або бажання), а самостійно адаптуватися до умов ринку ніхто не вчився".
На думку Дениса Козлітіна, нові учасники ринку мають професійні команди та розробляють продукцію високої якості, хоча й за значну ціну. Наприклад, радіо "Чемпіон" пропонує своїм працівникам привабливі зарплати, внаслідок чого деякі з них вже перейшли з радіостанцій, що належать Денису Козлітіну.
"На мою думку, ідею радіо "Чемпіон" можна реалізувати у співпраці з бетингом. Якщо будуть послаблення у законодавстві, то вона спрацює. Але ж вони публічно позиціюють себе так, що не пов'язані з бетингом. Спонсорськими програмами це не витягнути. Потрібен дуже великий спонсор. А хто це може бути, крім букмекерських контор? А без бетингу цей проєкт бізнесом не буде. Вони зараз мають хороше фінансування, можливо, їхнім засновникам подобається слухати власне радіо. І на цю ситуацію не вплине кількість ліцензій у різних містах. Ніхто не придумав нічого кращого за радіо загального формату. Хоч радіо "Чемпіон", на мою думку, дуже хороший і якісний формат. І деякі наші співробітники перейшли туди, бо їм запропонували кращі фінансові умови. Тепер я їх слухаю і вони роблять класний продукт. Але дуже дорогий (організація трансляцій, інвестиції в людей тощо). Це не про бізнес", -- розказує він.
Яка вартість відкриття радіостанції в обласних містах?
А тепер розглянемо питання фінансів. Вартість запуску радіостанцій значно нижча, ніж у випадку з телевізійними каналами. Головна причина полягає в витратах на трансляцію: наприклад, цифровий телеканал платить від 1 до 1,4 мільйона гривень щомісяця, тоді як супутникова трансляція обходиться лише в 200-300 тисяч гривень на місяць.
Володимир Гончаревський зазначає, що ціна на трансляцію радіостанції залежить від потужності передавача і коливається в межах 10-20 тисяч гривень щомісяця. Денис Козлітін також підтверджує ці цифри: "Основні витрати на техніку пов’язані з придбанням передавача, ціна якого варіюється від 5 до 8 тисяч євро в залежності від потужності. Трансляційні послуги у Концерну РРТ дорожчі, в той час як приватні компанії пропонують їх за нижчими тарифами. Загалом це становить від 500 до 700 євро на місяць, що еквівалентно приблизно 20-35 тисячам гривень".
Вартість ліцензії на мовлення в обласних центрах варіюється в залежності від чисельності населення і визначається за спеціальною формулою, встановленою регулятором. Як зазначив Денис Козлітін, ліцензія для Києва обійдеться приблизно в 1 мільйон гривень, у Львові — до 700 тисяч, тоді як для менших обласних центрів ціна може коливатися в межах 150-200 тисяч гривень.
"Станом на сьогодні, вартість ліцензії складає приблизно 500 тисяч гривень в середньому. Проте, існує значний діапазон цін: від 250 до 700 тисяч гривень. Це залежить від потужності передавача та характеристик міста, включаючи територію покриття та чисельність населення. Що стосується обладнання, то його вартість коливається від 300 до 500 тисяч гривень," – зазначає Володимир Гончаревський.
Роман Андрейко зазначає, що раніше до витрат слід було враховувати також вартість оренди певного сегмента (ємності) на супутнику. Однак, "сучасні радіомережі, в більшості випадків, перейшли на розподіл сигналу через інтернет". Як уже повідомляло видання "Детектор медіа", передача телевізійного сигналу наземними методами з використанням IP може бути значно економнішою – у десятки разів.
Розміри ринку радіомовлення
У 2024 році український ринок радіореклами вперше перевищив 1 мільярд гривень, показавши зростання на 20% у порівнянні з попереднім роком. Цю інформацію повідомила Юлія Шашкова, директорка з обслуговування клієнтів в DentsuX, в інтерв'ю для "Детектора медіа". Прогнози на майбутнє також обіцяють подальше зростання, яке може досягнути 1,21 млрд грн, що відповідатиме приросту ще на 16%.
За словами Юлії Шашкової, у 2025 році розподіл бюджетів та слухацької аудиторії знову буде на користь радіохолдингів "Тавр" і "Люкс", які на ринку пропонують комплексний пакет із 12 радіостанцій, відомий як "Мегаальянс". Їхня частка слухацької аудиторії становить 59%, у той час як їхні інвестиції на ринку перевищують 70%. Інші радіостанції не входять до великих альянсів і, як правило, займаються продажем реклами самостійно.
У першому кварталі 2025 року відзначається позитивна тенденція в таких секторах, як фармацевтика, торгівля, автотранспорт, мобільні зв'язки та нерухомість. Лідером у сфері фармацевтики за обсягом інвестицій стала компанія Reckitt Benckiser, яка випередила Mili Healthcare. Крім того, на ринку з'явився новий учасник — Bionorica, яка не була представлена в ефірі останні кілька років. Серед помітних відновлень можна виділити Moyo, АВТ "Баварія" та Motorola. Сегмент мобільного зв'язку демонструє найшвидше зростання: витрати мобільних операторів на радіорекламу зросли на 75%, зокрема завдяки компанії Lifecell, яка більш ніж удвічі збільшила свій рекламний бюджет, — зазначила Юлія Шашкова.
Заборона реклами бетингу завдала значного удару по радіоринку. "Зараз на ринку спостерігається брак фінансів, ситуація значно погіршилася з початку 2023 року. Раніше, до введення заборони бетингу у 2024 році, ми мали зростання, але після цього все повернулося на круги своя. У нашій компанії реклама бетингу становила 25%, тому це стало серйозним ударом для всіх учасників ринку. Проте це рішення держави", -- зазначає Денис Козлітін.
Нагадаємо, що 20 квітня 2024 року Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО, яке вводить обмеження на діяльність онлайн-казино. Це включає, зокрема, заборону реклами азартних ігор, обмеження на реєстрацію декількох акаунтів однією особою, зобов'язання казино встановлювати фінансові ліміти для гравців, заборону військовим на доступ до онлайн-казино під час воєнного стану, а також блокування нелегальних веб-сайтів. Крім того, з 1 квітня 2025 року набрав чинності закон, що вносить зміни до ряду законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) і покращення державного контролю за організацією азартних ігор і лотерей. Цей закон забороняє рекламу азартних ігор та спонсорство в цій сфері.
Як замовити прорахунок частот і кому на конкурсах надає перевагу Нацрада
І на завершення -- кілька слів про те, як узагалі знаходять частоти для радіо, навіть коли за словами членів Нацради їх немає.
Радіостанції можуть ініціювати прорахунок частотного ресурсу. За словами Романа Андрейка, на початку розвитку радіомереж компанії справді самостійно зверталися до Українського державного центру радіочастот (УДЦР) за прорахунком електромагнітної сумісності (ЕМС). Але тепер такі прорахунки замовляє Нацрада. Вона, як каже Роман Андрейко, звертається до УДЦР, оплачує такі розрахунки й отримує "рекомендації" на використання частот, після чого можна оголошувати конкурс.
Проте радіостанції мають можливість звертатися до регуляторного органу. Володимир Гончаревський пояснив, як відбувається цей процес: "Менеджери радіостанції розробляють план розширення мережі, вказуючи міста, де вони мають намір працювати. Потім ми збираємо усі документи, що потрібні для розрахунку частот, і надсилаємо їх до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення. Ця рада передає пакет документів до УДЦР. Якщо відповідь буде позитивною, частота виставляється на конкурс, до якого можуть долучитися всі бажаючі. Проте пріоритет може бути наданий тій радіостанції, яка ініціювала розрахунок частоти. Після цього проходить конкурс, де представляються програмні концепції перед Національною радою".
Нагадаємо, як повідомив перший заступник голови Нацради Валентин Коваль на останньому конкурсі, радіостанція "Ми -- Україна" подалася на прорахунок частот у всіх обласних центрах.
Якщо розглянути процес ухвалення рішень регулятором щодо частот у обласних містах на недавніх конкурсах, можна виділити кілька ключових тенденцій та компанії, які сьогодні мають пріоритет: