Сильні та єдині громади – основа для стабільності.

У місті Буча Київської області відбувся форум "Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція", учасники якого обговорили продовження реформи місцевого самоврядування та організації територіальної влади в Україні. Участь у заході взяли представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їхніх асоціацій, народні депутати України, представники міжнародних організацій та експерти. На форумі презентували звіт Ради Європи щодо стану реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Віцепрем'єр-міністр та міністр розвитку громад і територій України Олексій Кулеба підкреслив, що проведення цього форуму в Бучі є надзвичайно символічним, оскільки місто, яке зазнало окупації, тепер слугує яскравим прикладом відновлення та прогресу.
"Сильні та об'єднані громади – це основа стійкості України. Міністерство розвитку активно працює над підвищенням потенціалу місцевих громад та реалізацією євроінтеграційних ініціатив на місцях. Відновлення Бучі є яскравим прикладом успішності децентралізаційних реформ. Цю думку також підтверджує звіт Ради Європи", -- зазначив Олексій Кулеба. Міністерство розвитку звернулося до представників чотирьох всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування з проханням надати свої пропозиції щодо нової версії Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яку планують представити навесні 2025 року.
Олексій Рябикін, заступник міністра розвитку громад та територій, підкреслив, що концепцію планують розробити спільно з відповідним парламентським комітетом, асоціаціями місцевого самоврядування та представниками громадськості. У березні вона буде представлена на обговорення Кабінету Міністрів України.
"Через кілька днів ми розпочнемо консультаційний процес: спочатку в обмеженому форматі, а згодом проведемо широке громадське обговорення. В результаті, ми плануємо створити збалансований стратегічний документ, який повинен перевершити існуючу концепцію, адже вона довела свою ефективність. Реформа отримує високу оцінку не лише в Україні, але й у всьому цивілізованому світі," -- зазначив Олексій Рябикін.
Голова Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Марк Коолс підкреслив, що концепція, прийнята в 2014 році, є суттєвим документом, який відкрив шлях до значних досягнень у реформуванні в Україні. Однак виклики залишаються, і широкомасштабне вторгнення Росії лише погіршило ситуацію, дестабілізуючи місцеві фінанси та викликавши потребу в тимчасовому введенні військових адміністрацій.
"Ми високо цінуємо зобов'язання українського уряду до оновлення стратегічного бачення багаторівневого врядування в Україні в умовах післявоєнного відновлення. Однією з основних наших рекомендацій є те, що нова концепція повинна бути результатом широких консультацій. У цьому процесі повинні брати участь як державні органи, так і органи місцевого самоврядування, незалежні експерти та представники громадянського суспільства. Рада Європи готова надати підтримку цій важливій ініціативі. Новий документ має спиратися на основи, закладені в документі 2014 року, з урахуванням нових викликів та сучасних потреб," — зазначив Марк Коолс. Учасники форуму з числа міжнародних партнерів підкреслили, що за останні десять років реформи місцевого врядування в Україні суттєво посилилися, і неодноразово показали здатність справлятися з серйозними викликами. Партнери запевнили, що продовжать підтримувати Україну в розвитку місцевого самоврядування. Про це зокрема висловилися Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн, а також директор місії USAID в Україні Джулі А. Конен.