США презентують мирний план для України: чому Київ може прийняти це рішення - огляд 1159-го дня Великої війни.
"Ні НАТО" для України полегшує росії планування наступної агресії
Київ має ухвалити мирний план Сполучених Штатів, оскільки за президентства Дональда Трампа навряд чи вдасться покращити його умови. Таку думку висловлює британське видання The Sunday Times. Однак, варіант миру, який не передбачає гарантій вступу України до НАТО, може спонукати путіна до початку нового конфлікту, застерігають експерти Європейської комісії.
Водночас, за інформацією американських аналітиків, російські війська, ймовірно, оволоділи ще чотирма населеними пунктами в Україні. Однак наразі немає офіційного підтвердження від Генерального штабу Збройних сил України. Про деталі ситуації на 1159-й день Великої війни розповість журналістка "5 каналу" Марія Дрозд.
Погрози санкціями і "шанс на справжній мир"
Можливість просуватися до справжнього миру завдяки рішучим діям - так охарактеризувала українська віцепрем'єрка Юлія Свириденко зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом, що відбулася в суботу.
На іншому березі океану сенатор-республіканець Ліндсі Грем вирішив підкріпити загрози Трампа щодо запровадження вторинних санкцій проти Росії. Відомий своїм підтримкою антиросійських санкцій, він нагадав про свій законопроєкт, що передбачає нові економічні обмеження для російської економіки.
"Щодо нових санкцій проти путінської Росії, я ініціював законопроєкт, який отримав підтримку близько 60 членів обох партій. Цей проєкт передбачає введення вторинних мит на імпорт нафти, газу, урану та інших товарів з Росії. Сенат готовий просуватися в цьому напрямку і зробить це з переважною більшістю голосів, якщо Росія не обере шлях честі, справедливості та тривалого миру", - наголосив сенатор.
"Хоча мирний план Трампа викликає багато критики, наразі немає альтернатив."
План миру, запропонований Трампом, є неприйнятним, але Київ, можливо, не матиме вибору, окрім як його прийняти. Таку думку висловив політолог Марк Галеотті у статті для The Sunday Times, підкреслюючи, що в майбутньому умови можуть стати ще жорсткішими.
Україна не зможе воювати без допомоги США до кінця президентства Трампа. Передача Криму та вже окупованих росією територій лише додасть путіну сміливості загарбати більше земель. А заборона на вступ до НАТО усуне чи не єдину перешкоду для нової агресії проти України, припускають у Європі.
"Російська сторона наполегливо виступає з вимогою про відсутність НАТО в Україні. Це не зумовлено страхом перед можливим антиросійським наступом з українських земель, а радше побоюванням, що НАТО стане на захист України від майбутніх агресивних дій з боку Росії. Заява про "ні НАТО" в Україні спрощує Росії стратегічне планування своїх наступних агресій", - підкреслив єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс.
росіяни просуваються на Сумщині
Сучасні амбіції агресорів досліджуються в Інституті вивчення війни. Окупантам вдається формувати буферні зони, прагнучи наблизитися до Сум на таку відстань, щоб ворожа артилерія могла досягати міста.
Аналітичні джерела повідомляють, що російські військові змогли захопити чотири населені пункти в Сумській області. Офіційні українські джерела поки що не підтвердили цю інформацію.
"Ситуація в цьому регіоні є складною, адже ми маємо значну протяжність кордону з Росією. Особлива увага зосереджена на певних напрямках, зокрема на Басівці та Журавці, де противник продовжує активні дії, використовуючи тактику малих штурмових груп," - зазначив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.
За його словами, Збройні сили України стримують російську навалу, попри намагання окупантів розширити зону бойових дій. Як на Сумському напрямку мінусують ворожу артилерію, транспорт, бліндажі та російських вояк, показали оператори 5-го загону прикордонників.