Тайвань сприяв модернізації української системи протиповітряної оборони, надавши значну партію HAWK, що стало вирішальним кроком у подоланні кризи, - повідомляє Forbes.
Сили ППО можуть розгорнути до 15 батарей виробництва Raytheon HAWK, кожна з яким має щонайменше шість пускових установок із трьома ракетами
Без зайвого шуму Тайвань, ймовірно, став одним з ключових союзників Військово-повітряних сил України. Екс-чиновник Пентагону Тоні Ху повідомив, що Тайвань передав українським військовим свої надлишки зенітно-ракетних комплексів HAWK.
Згідно з інформацією Forbes, висловлення Ху підтверджують раніше озвучені відомості про угоду між Україною та Тайванем, здійснену за посередництва США. Зазначається, що тайванські ракети MIM-23 Homing All-the-Way Killer, разом із пусковими установками та радарами, стануть доповненням до додаткових HAWK, які були надані Україні Сполученими Штатами та Іспанією.
Зараз Збройні Сили України здатні розгорнути до 15 батарей системи HAWK, виробництва компанії Raytheon. Кожна з цих батарей обладнана мінімум шістьма пусковими установками, що містять по три ракети, а також відповідними радарами. На початку активних бойових дій у Києва було близько 50 батарей зенітно-ракетних комплексів, переважно моделей С-300 та інших радянських систем. За оцінками експертів, HAWK можуть становити приблизно третину арсеналу українських сил протиповітряної оборони.
Хоча цей тип озброєння існує вже понад 60 років, він залишається простим, надійним і високомобільним. HAWK легко підлягає модернізації і ефективно протистоїть повільнішим безпілотникам, крилатим ракетам та пілотованим літакам. Додатково, його боєприпаси сумісні з американсько-норвезькою зенітно-ракетною системою NASAMS, яка також знаходиться на озброєнні України.
Влітку минулого року офіційні особи США вели переговори зі своїми колегами на Тайвані про викуп близько дюжини батарей HAWK із загалом близько сотні пускових установок, які тайванські сили почали виводити з експлуатації ще у 2015 році.
Тоді значна партія HAWK повинна була підтримати Київ у подоланні виникаючої кризи, оскільки українські сили ППО наближались до критичного зниження запасів ракет для системи С-300 та батарей ЗРК "Бук". Відтоді Україна впровадила у свій повітряний захист різноманітні іноземні ракети, пускові установки та радіолокаційні системи.
"Чим більше різних систем ЗРК експлуатує Україна, тим більше різних ракетних запасів і виробничих ліній вона може використати, щоб озброїти ці системи замінними ракетами, коли вони відбивають майже щоденні російські ракети та безпілотники. Десятки країн використовують або експлуатують батареї HAWK. Україна повинна мати можливість постачати сотні ракет із прямою участю США чи без неї", - зазначає Forbes.
Як зазначається, система HAWK не можна порівняти з українським ЗРК "Патріот", який має максимальний радіус дії до 160 км завдяки бортовій радіолокаційній системі самонаведення. У той час як HAWK здатен вражати цілі на відстані до 50 км, його наведення здійснюється за рахунок енергії, що відбивається від повітряної цілі та уловлюється наземним радаром.
Основною слабкістю цієї системи є те, що її радар вразливий до різноманітних перешкод. Проте цю проблему можливо усунути шляхом інтеграції застарілих ракет і пускових установок з більш досконалим радаром від NASAMS.
У жовтні Україна і Німеччина підписали угоду, що передбачає термінове зміцнення української системи протиповітряної оборони. Цей важливий документ був засвідчений підписами міністра оборони України Рустема Умєрова та його німецького колеги Бориса Пісторіуса під час засідання міністрів оборони G7.
Норвегія планує надати Україні новий пакет підтримки на суму 500 мільйонів євро. Цей пакет включатиме винищувачі F-16, а також системи протиповітряної оборони NASAMS.
Не так давно з'явилася інформація про те, що українські приватні компанії можуть отримати право інвестувати в системи протиповітряної оборони, які захистять від російських нападів і їхні важливі об'єкти.