Оперативні новини Києва

Академія аграрних наук має намір вилучити 135 тисяч гектарів земель: кому вони будуть передані -- Delo.ua

Чому було прийнято рішення передати землі НААН Державному підприємству "Резерв"?

"Ніякого 'заволодіння' землею не має місця. Операція стосується лише передачі частини земель, що не є активними або використовуються нераціонально, до державного підприємства 'Резерв' для забезпечення прозорого управління. Ці ділянки не підлягають продажу, приватизації або вилученню з державної власності," - підкреслюють у Фонді державного майна.

Згідно з інформацією, ДП "Резерв" виконує функції оператора проєкту "Земельний банк" та відповідає за забезпечення відкритого управління державними землями за допомогою системи Prozorro.Продажі. У майбутньому планується, що підприємство стане частиною єдиної інституції — державного земельного банку.

У Фонді державного майна стверджують, що йдеться лише про ті земельні наділи, які використовуються, але не мають документального підтвердження свого наукового призначення. В результаті проведеного аналізу виявлено 1 736 земельних ділянок загальною площею 135 тисяч гектарів. У цей список не включені ті території, які фактично застосовуються для проведення польових досліджень, сільського господарства чи навчальних цілей.

Згідно з повідомленнями, в травні 2024 року Фонд державного майна передав цю інформацію для перевірки Національній академії аграрних наук.

"За 10 місяців -- лише одна відповідь із пропозицією передати 65 тис. га, з яких 50 тис. га в окупації, а реально придатні -- 7 тис. га", - підкреслили в ФДМ.

Відзначено, що на 276 тисячах гектарів землекористування НААН у 2024 році було отримано 3,4 мільярда гривень доходу, що "значно нижче результатів ефективного приватного сектора". При цьому більша частина прибутку формується не завдяки науковим досягненням, а завдяки комерційному землеробству, яке часом не має жодного зв'язку з проведеними дослідженнями.

За інформацією Фонду державного майна, рішення про включення проєкту "Земельний банк" стало наслідком відмови Національної академії аграрних наук від співпраці. Це рішення було прийнято з метою припинення неофіційного використання земель, які не приносять вигоди державі.

Як йдеться у повідомленні НААН, установа вже провела оптимізацію землекористування згідно з розпорядженням Кабміну 2021 року. За останні роки площа земель НААН скоротилася на 40%. На 1 січня 2025 року у розпорядженні наукових установ і підприємств НААН залишиться 276,7 тис. га землі, з них 217,1 тис. га -- рілля. Це той мінімальний обсяг землі, який науковці вважають необхідним для виконання державних програм і своїх основних завдань.

Тому НААН виступає категорично проти вилучення земельних ділянок національних наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємств і вже звернулась до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля та членів уряду з проханням зупинити це рішення.

Зауважимо, Держаудитслужба під час проведення планового державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм НААН виявила суттєві недоліки та порушення в її діяльності на суму понад 1 млрд грн.

Також, згідно з висновками аудиторів, робота провідної аграрної наукової установи в країні виявилася малоефективною в рамках відповідної сільськогосподарської сфери.

Варто звернути увагу на те, що співробітники Національної академії аграрних наук України (НААН) періодично опиняються під слідством. Наприклад, у грудні суддівська колегія Вищого антикорупційного суду винесла обвинувальний вирок у справі, пов'язаній з незаконним заволодінням особливо цінними земельними ділянками НААН, що сталося у 2013-2014 роках.

За рішенням суду 9 осіб, серед яких 6 працівників НААН, 2 колишні посадові особи Головного управління Держземагентства у Київській області та 1 співробітник Служби безпеки України, були визнані винними у скоєнні злочину. Також НАБУ викрило ексдиректора дослідного господарства НААН на розкраданні пшениці на 23 мільйони.

Читайте також