В ЦПК вважають, що звинувачення проти Шабуніна є формою політичного переслідування.

Центр протидії корупції (ЦПК) заявив, що звинувачення на адресу Шабуніна щодо ухилення від військової служби та шахрайства є безпідставними. В організації опублікували заяву, в якій детально роз'яснили кожен пункт підозри, висунутої проти їхнього керівника.
У Центрі протидії корупції (ЦПК) висловили думку, що звинувачення в ухиленні від військової служби та шахрайстві проти керівника організації Віталія Шабуніна є проявом "свавілля та політичної помсти", метою яких є дискредитація антикорупційного діяча.
У заяві, оприлюдненій у ЗМІ та у соцмережах ЦПК у суботу, 12 липня, зазначається, що Шабунін добровільно мобілізувався до лав Збройних сил 25 лютого 2022 року, брав участь в обороні Києва, служив у складі територіальної оборони (ТрО) на Київщині, потім проходив службу на Донеччині та Харківщині.
У Центрі протидії корупції зазначають, що Державне бюро розслідувань має підозри, які охоплюють період з вересня 2022 року по лютий 2023 року. У цей час підрозділ територіальної оборони, де служив Шабунін, розташовувався в Сухолуччі на Київщині, в той час як він сам виконував обов'язки в Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК). Це відрядження було здійснене згідно з офіційним наказом командування, що, за словами організації, покладало на Шабуніна обов'язок його виконання. Вони вважають, що факт дислокації його підрозділу в Сухолуччі спростовує можливі звинувачення в ухиленні від служби на фронті.
У НАЗК Шабунін займався впровадженням антикорупційних реформ, зокрема, відновленням електронного декларування та боротьбою зі зловживаннями в сфері закупівель оборонних товарів. Після завершення своєї роботи в НАЗК він разом із своїм підрозділом вирушив до Донеччини, де проходив військову службу, повідомили в ЦПК.
ДБР також заподозрило Шабуніна в шахрайстві, стверджуючи, що той незаконно заволодів коштами - за даними ЦПК, у розмірі 224 249,49 гривень - отримуючи зарплату військовослужбовця під час відрядження. У ЦПК ж наголошують, що це стандартні військові виплати: 20 тисяч гривень грошового забезпечення та 30 тисяч гривень додаткової винагороди, передбаченої для всіх військових. "Бойових" виплат Шабунін ніколи не отримував, а вказана сума включає сплачений ЄСВ, що не може вважатися збитком для бюджету, кажуть в ЦПК.
Коментуючи підозри Державного бюро розслідувань щодо можливого незаконного використання автомобіля, придбаного благодійним фондом, в Центрі протидії корупції підкреслюють, що передача автомобілів безпосередньо військовослужбовцям, а не військовим частинам, є законною та поширеною практикою в збройних силах. Проте представники організації зазначили, що в офіційних звинуваченнях ці питання не піднімаються, тому вони вважають такі заяви спробою маніпуляції.
За інформацією, наданою Центром протидії корупції (ЦПК), одночасно з оголошенням підозри відбулися обшуки на службі та в київському помешканні родини Шабуніна. В даний час сам активіст перебуває на Харківщині за місцем виконання своїх обов'язків, зазначили у ЦПК. Адвокати Шабуніна стверджують, що під час обшуків мали місце "численні порушення" з боку Державного бюро розслідувань (ДБР). Зокрема, обшуки проводилися без судового рішення та без присутності його захисників, а також не було відеофіксації вилучення більшості техніки та предметів під час обшуку на Харківщині, включаючи особисту техніку дружини та дітей Шабуніна.
У ЦПК також наголосили, що слідчі вилучили, серед іншого, "техніку невідомого походження, яка могла бути підкинута".
"На нашу думку, проведення обшуків, окрім незаконного переслідування, є ще й спробою влади отримати інформацію про роботу Центру протидії корупції", - зазначили представники організації.
Нагадуємо, що 11 липня Державне бюро розслідувань висунуло звинувачення Шабуніну у неналежному виконанні військової служби та шахрайських діях (частина четверта статті 409 та частина друга статті 190 Кримінального кодексу України).
У Бюро повідомили, що особа тривалий час не з'являлася на службу та, прикриваючись "відрядженнями", перебувала в цивільних установах, які не мають відношення до сил оборони. Щомісяця вона отримувала зарплату понад 50 тисяч гривень, незважаючи на свою фактичну відсутність у військовій частині. Крім того, було встановлено, що вона незаконно користувалася позашляховиком, який був ввезений в Україну як гуманітарна допомога для армії.
У відомстві заявили, що "процесуальна дія жодним чином не пов'язана з його професійною діяльністю" і вказали, що далі вирішуватиметься питання з обрання Шабуніну запобіжного заходу.