Оперативні новини Києва

У Харківській обласній військовій адміністрації висловили свою позицію щодо прохання надати театрам статус критично важливої інфраструктури.

Відповідна робоча група розгляне звернення від харківських театрів щодо надання закладам статусу критичної інфраструктури.

Цю інформацію наводять у офіційній заяві Харківської обласної військової адміністрації, повідомляє Укрінформ.

"Рішення ухвалюється на засіданні Робочої групи, що визначає підприємства, установи та організації регіону, які є життєво важливими для підтримки економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Ця група була затверджена розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2023 року № 63 В, а не Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації. Робоча група розглядає звернення у порядку їх надходження," - зазначається у повідомленні.

Відзначається, що в даний момент розглядаються звернення від театральних закладів регіону. "Лише один театр навів достатні підстави для бронювання військовозобов'язаних працівників, представивши власну Стратегію розвитку, затверджені графіки репетицій і гастролей, а також інші важливі документи", - повідомили в адміністрації.

Крім того, в обласній військовій адміністрації висловилися щодо ситуації з фінансуванням театральних закладів, які підпорядковуються обласній раді.

Харківська обласна військова адміністрація не має права виплачувати заробітну плату працівникам театральних установ. Натомість з обласного бюджету виділяються кошти для цільової фінансової підтримки. Керівники театральних закладів самостійно розподіляють ці фінансові ресурси, використовуючи їх на виплату зарплат або покриття витрат на комунальні послуги. У цьому році на підтримку театральних установ області було виділено 55,8 млн грн. Крім того, театри та культурні заклади області отримали власні доходи від господарської діяльності в розмірі 5,7 млн грн, - зазначили в адміністрації.

Також додали, що фінансові питання відносяться до компетенції директорів закладів, і відповідно до Закону України "Про культуру", "театральні установи також мають право самостійно співпрацювати з міжнародними організаціями, благодійними фондами, іншими особами та одержувати від них фінансову допомогу, гранти, довгострокові позики, інвестиції, кредити, а також здійснювати гастрольну діяльність, проводити заходи на альтернативних майданчиках, залучати грантові проєкти тощо".

Напередодні лауреат премії Тараса Шевченка, заслужений артист України Олег Стефан, звернувся з відеозверненням до голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова.

"Я вже довгий час з болем і занепокоєнням спостерігаю за неприйнятним ставленням влади до театрів Харкова. Мої колеги опинилися в умовах справжнього виживання. Пане Олеже, театри Харкова ще в січні цього року подали запит на отримання статусу критичної інфраструктури. Прошу вас, дайте відповідь, надайте статус і врятуйте хоча б те небагато, що залишилося", - звернувся київський актор.

Раніше, зокрема, про статус критичності просив Театр ляльок ім. Афанасьєва, в якому вже всі чоловіки призовного віку мобілізовані.

Згідно з інформацією, в Харкові на початку 2023 року більшість театральних закладів знову розпочали свою діяльність, випустивши нові спектаклі, зокрема і на теми, пов'язані з війною. Проте, 28 березня 2023 року на засіданні Ради оборони Харківської області було ухвалено рішення заборонити проведення заходів з кількістю учасників понад 50 осіб у приміщеннях, які не обладнані бомбосховищами.

Театри змушені шукати угоди для проведення виступів на сценах, що обладнані укриттями.

У березні 2024 року Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації, повідомив журналістам, що "процес відновлення театральної діяльності знаходиться на стадії розробки". Він також зазначив, що це питання буде розглянуто на засіданні Ради оборони приблизно через місяць. Синєгубов відзначив, що існуючих безпечних майданчиків недостатньо для роботи театрів, а також вказав на те, що ці локації не завжди відповідають вимогам, оскільки потрібно враховувати можливість встановлення необхідних сценічних декорацій та спеціального обладнання.

Театри так і не отримали дозволу на проведення роботи в елементарних укриттях.

Фінансування харківських театрів у 2024 році скоротилося вдвічі - зі 100 млн грн (у 2023-му) до 50 млн.

У січні, під час зустрічі з Галиною Григоренко, першою заступницею міністра культури та стратегічних комунікацій, представники театральної спільноти висловили занепокоєння щодо постійного недофінансування. Вони повідомили про наявність заборгованостей по зарплатах та накопичених боргів за комунальні послуги.

Читайте також