Оперативні новини Києва

Українські фінансові установи зменшують кількість своїх відділень і банкоматів, водночас активізуючи розгортання POS-терміналів.

Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на Звіт про банківську галузь НБУ за третій квартал 2024 року.

Згідно з інформацією Національного банку України, найбільше зменшення мережі спостерігалося в Донецькій області та столиці країни, місті Києві.

Упродовж кварталу облікова чисельність штатних працівників у цілому не змінилася: скоротилася у державних банках, але зросла у приватних. Штат становить 96,1 тисяч осіб, у ПриваБанку - 19,8 тисяч осіб.

Мережа POS-терміналів надалі зростала. Однак у липні - вересні збільшення кількості терміналів було невеликим порівняно з попередніми кварталами. Державні банки навіть дещо скоротили свою мережу, вперше з І кварталу 2023 року. Лідерами приросту стали приватні банки та Приватбанк (+3,1 тис. та +2.5 тис. відповідно). НоваПей збільшила мережу POS-терміналів на 1,9 тисячі. Загальна кількість становить 511 тисяч.

Державні банки скоротили мережу власних банкоматів. Їх загальна кількість становить 28,4 тисяч, у тому числі у ПриватБанку 17,3 тисяч.

Обсяги платежів картками в магазинах і далі зростають темпом понад 20% на рік як в Україні, так і за кордоном.

У третьому кварталі спостерігалося зростання кількості активних платіжних карток у всіх банківських установах, за винятком державних. Найбільше збільшення відзначено в Приватбанку та серед приватних банків. Активні картки єдиного небанківського емітента - компанії НоваПей - також продовжували зростати. У результаті загальна кількість карток сягнула 53,6 мільйонів.

У III кварталі 2024 року в Україні функціонувало 62 банки. У вересні невеликий Мотор-Банк, який займав лише 0.02% від загальних активів сектора, був переведений з категорії приватних банків до державних. Це сталося після судового рішення, що зобов'язало передати державі активи підсанкційного колишнього власника банку В'ячеслава Богуслаєва.

Попри те, що кількість державних банків зросла до семи, їхня частка чистих активів залишилася на рівні 533%. Водночас, частка вкладів населення дещо знизилася на 0,7 в. п., досягнувши 63,4%. Це сталося переважно завдяки більш активному залученню коштів приватними та іноземними банками.

Читайте також