"Укрзалізниця" опинилася на грані банкрутства, а Буткевич придбав конфіскований у російських власників "АЕРОК".
Оновлено зобов'язання України щодо держбанків та держпідприємств за програмою МВФ, наглядова рада "Енергоатому" досі повноцінно не запрацювала, Fitch підтвердив рейтинг "Нафтогазу" на рівні "СС": головні події у житті держкомпаній 15-22 грудня.
Управління державними підприємствами в контексті корпоративної політики.
Актуалізований Меморандум МВФ. 20 грудня 2024 року Міжнародний валютний фонд (МВФ) презентував нову версію Меморандуму, що стосується економічної та фінансової політики, після завершення шостого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) для України.
Зобов'язання України стосовно державних банків виглядають наступним чином:
Як вже зазначалося раніше, іноземні інвестори проявили інтерес до покупки "Укргазбанку" та "Сенс Банку". - SOE Weekly.
Існує також ряд зобов'язань, що стосуються державних підприємств, які не були враховані у структурних орієнтирах.
Нова наглядова рада "Енергоатому" досі не розпочала свою діяльність, незважаючи на те, що минуло вже п'ять місяців. У коментарі для "Європейської правди" 16 грудня 2024 року посол ЄС в Україні Катаріна Матернова підкреслила важливість активізації роботи цієї ради, яка була формально заснована ще в червні 2024 року.
Хочу підкреслити, що ми маємо великий інтерес до створення наглядової ради "Енергоатому". Минулого тижня в G7 ми направили листа з цим питанням прем'єр-міністру.
Склад наглядової ради було сформовано у червні, і час завершити процес, підписати контракти і запустити наглядову раду. Її думка буде важливим фактором у рішеннях щодо фінансування тих чи інших проєктів," - зазначила Матернова.
18 грудня 2024 року Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки, заявив, що уряд чекає від незалежних членів наглядової ради "Енергоатому" їхні думки стосовно контрактів та готовності до подальшої діяльності. Перше засідання цієї ради відбулося 17 липня 2024 року.
"17 липня 2024 року наглядова рада відкрила своє перше засідання, і воно досі відкрите, тому що йдуть дискусії про контракти. Уряд 26 листопада ухвалив рішення про затвердження умов цивільно-правових контрактів з "Енергоатомом". Зараз вони - у незалежних членів, і ми з дня на день очікуємо від них позицію, чи готові вони їх підписати і продовжити роботу", - додав Соболев.
Він також підкреслив, що на своєму першому засіданні учасники наглядової ради повинні визначити голову ради. Соболев зазначив, що це вперше, коли контракти залишаються без підпису протягом такого тривалого часу.
"Кабмін висував свої пропозиції, а члени наглядової ради вносили пропозиції, які подекуди суперечили законодавству. Ми намагалися модерувати і сформувати позицію, яка дозволила ухвалити рішення 26 листопада і затвердити контракти. Сподіваюся, тепер вони їх підпишуть. "Я не можу розкривати деталей, контрактів для службового користування", - зазначив Соболев.
Відповідаючи на питання про рівень винагороди, Соболев сказав, що він відповідає рівню винагород в інших енергетичних держпідприємствах України, таких як "Укренерго" або "Нафтогаз", додавши, що умови для всіх членів наглядової ради ["Енергоатому" - SOE Weekly] однакові.
26 листопада 2024 року Кабінет Міністрів затвердив умови контрактів для незалежних членів наглядової ради "Енергоатому" та представників держави в цій раді.
Як вже було зазначено раніше, 21 червня 2024 року Кабінет Міністрів затвердив склад наглядової ради, до якої увійшли п’ять осіб: Тімоті Джон Стоун, Майкл Елліотт Кірст та Ярек Неверович, які стали незалежними членами, а також Віталій Петрук і Тимофій Милованов, які представляють державу за рекомендацією Міністерства енергетики.
У вересні ми повідомляли, що наглядова рада "Енергоатому" повинна була почати свою діяльність до кінця липня 2024 року, проте на той момент цього не відбулося (більше інформації – у наших попередніх оглядах).
Forbes Україна зазначав, що угоди підписали лише українські представники наглядової ради, тоді як іноземні незалежні члени вважали, що перше засідання може відбутися лише після укладення контрактів. Щоб дотриматися законодавства, перше засідання було організоване протягом 30 днів після призначення членів ради, проте рада не змогла ухвалити жодного рішення і завершити засідання, так повідомляло видання.
Під час засідання Верховної Ради 6 вересня 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що наглядова рада "Енергоатому" збиралася - є відкрите засідання. За словами Галущенка, відбувається фіналізація контрактів, а наглядова рада є правомочною. Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів. - SOE Weekly.]
Сектор енергетики
Fitch підтвердив довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) "Нафтогазу" на рівні "СС". Рейтинг пріоритетних незабезпечених облігацій компанії, випущених Kondor Finance plc, підтверджено на рівні "C". Рейтинг відновлення кредитоспроможності - "RR6". Самостійний кредитний профіль (SCP) "Нафтогазу" залишається на рівні "СС".
Згідно з оцінкою Fitch, рейтинг дефолту емітента (РДЕ) на рівні "СС" свідчить про очікувану низьку ліквідність підприємства. Це зумовлено значними операційними ризиками в Україні, що виникають через тривалу війну з Росією, затримками у платежах за газ та обмеженими можливостями для залучення зовнішнього фінансування.
Агентство назвало ключові фактори, що вплинули на рейтинг:
26 липня 2022 року компанія "Нафтогаз" оголосила про дефолт за єврооблігаціями, терміни погашення яких припадали на липень 2022 року та листопад 2026 року. Це сталося внаслідок рішення Кабінету Міністрів не затверджувати виплати за цими зобов'язаннями. Більше інформації про цю ситуацію можна знайти в одному з наших попередніх дайджестів.
У лютому 2022 року "Нафтогаз" намагався реструктуризувати свої зобов'язання за цими єврооблігаціями за допомогою фінансового радника Lazard та юридичного радника Freshfields Bruckhaus Deringer.
У травні 2023 року компанія "Нафтогаз" уклала угоди з інвесторами щодо механізмів реструктуризації своїх єврооблігацій. Передбачалося, що процес реструктуризації облігацій, які мали термін погашення в 2022 та 2026 роках, буде завершено до кінця липня 2023 року. Більш детальну інформацію про умови реструктуризації можна знайти в одному з наших попередніх оглядів.
Наприкінці червня 2023 року Кабмін як акціонер "Нафтогазу" погодив умови реструктуризації цих єврооблігацій.
У вересні 2023 року компанія "Нафтогаз" оголосила про успішне завершення виплат за своїми кредитними зобов'язаннями, що стало можливим завдяки реструктуризації єврооблігацій. В результаті цього "Група "Нафтогаз" офіційно подолала дефолтний стан, інформує прес-служба компанії.
У липні 2024 року "Нафтогаз" повідомив, що вчасно здійснив виплати за реструктуризованими євробондами.
Раніше ми також інформували про те, що уряд зобов'язав компанію "Нафтогаз" реалізовувати газ за зниженими тарифами для різних груп споживачів. Серед них – домашні користувачі, теплокомуненерго, деякі теплоелектростанції, споживачі з оборонного сектора, а також регіональні газорозподільчі компанії. Багато з цих зобов'язань пов'язані з тривалістю воєнного стану.
Згодом ми писали, що "Нафтогаз" оцінював свої чисті збитки у 2022 році у 40 млрд грн (1,1 млрд євро за середнім курсом на той час). Тодішній голова правління Олексій Чернишов пов'язував це із значною дебіторською заборгованістю, що виникла через використання державою обігових коштів "Нафтогазу" для забезпечення потреб споживачів енергоресурсів.
Він заявив тоді, що основна дебіторська заборгованість компанії складається з трьох компонентів: різниці в тарифах (36 млрд грн, або 1,05 млрд євро за середнім курсом на той час), заборгованості облгазів та газорозподільних компаній (76 млрд грн, або 2,2 млрд євро за середнім курсом на той час) та зобов'язань за "ПСО" на 2022-2023 роки. (158 млрд грн, або 4,6 млрд євро за середнім курсом на той час). Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів.
Як ми зазначали в грудні 2023 року, видання "Економічна правда" (ЕП) інформувало про те, що, згідно з даними USAID, загальна сума неврегульованих боргів на ринку газу на початок вересня 2023 року перевищила 190 мільярдів гривень (еквівалентно 4,75 мільярда євро за середнім курсом на той момент).
Згідно з інформацією, наданою Національною комісією, яка регулює енергетичний сектор та комунальні послуги (НКРЕКП), з якою ознайомилася редакція ЕП, на 1 жовтня 2023 року загальна сума боргу перевищила 200 мільярдів гривень, що становить приблизно 5,1 мільярда євро за середнім курсом на той момент.
"Ми прагнемо досягти цілей, що передбачають перехід до економічно обґрунтованих тарифів на енергоресурси до кінця 2025 року, а також скасування всіх пільгових соціальних обов'язків. Це має бути реалізовано в рамках комплексного підходу до поступового вирішення боргових питань на ринку газу та теплової енергії", - зазначив колишній заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Бутенко. Більше деталей можна знайти в одному з наших попередніх оглядів.
Продовження постачання газу за зниженими ставками, імовірно, спричинить фінансові втрати для "Нафтогазу", навіть якщо підприємства, що займаються виробництвом тепла та електроенергії, виконуватимуть свої зобов'язання з оплати. - SOE Weekly.
Група "Нафтогаз" перерахувала більше 80 мільярдів гривень (1,8 мільярда євро) у вигляді податків протягом січня-листопада 2024 року, про що повідомила пресслужба компанії 17 грудня 2024 року. З цієї суми 74 мільярди гривень (1,7 мільярда євро) надійшли до державного бюджету, а 6 мільярдів гривень (137 мільйонів євро) - до місцевих бюджетів.
Лише у листопаді Група "Нафтогаз" сплатила 8,1 млрд грн (184,5 млн євро) податків до держбюджету та 500 млн грн (11,4 млн євро) до місцевих бюджетів.
[Як ми повідомляли раніше, протягом 2024 року Група "Нафтогаз" сплатила до державного та місцевих бюджетів такі суми податків:
* Переобліковується згідно з середнім курсом обміну НБУ за зазначений період. Обчислення SOE Weekly.
Як вже зазначалося раніше, у 2023 році компанія "Нафтогаз" внесла до державного бюджету 83,4 мільярди гривень (еквівалент 2,1 мільярда євро) податків, а також 6,8 мільярда гривень (172 мільйони євро) до місцевих бюджетів.
Як вже згадувалося раніше, Група "Нафтогаз" оголосила про отримання консолідованого чистого прибутку в розмірі 23,1 млрд грн (еквівалент 584 млн євро) у 2023 році. Це значне покращення у порівнянні зі збитками, які склали 79,1 млрд грн (приблизно 2,3 млрд євро) у 2022 році.
Також ми повідомляли, що Група "Нафтогаз" отримала 24,4 млрд грн (578 млн євро за середнім обмінним курсом за той період) консолідованого чистого прибутку за перші шість місяців 2024 року. - SOE Weekly.]
Інфраструктурні системи
Агентство S&P знизило кредитний рейтинг "Укрзалізниці" до рівня "СС", вказавши на ризик наближення дефолту за єврооблігаціями. 20 грудня 2024 року Standard & Poor's (S&P) змінило рейтинг "Укрзалізниці" з "ССС+" на "СС" (з негативним прогнозом) після того, як компанія запропонувала відстрочити на рік виконання зобов'язань за двома випусками своїх єврооблігацій.
S&P акцентувало на значному зниженні здатності "Укрзалізниці" виконати свої зобов'язання за боргами, вказавши, що за їхньою методологією дефолт щодо цього боргу виглядає дуже вірогідним.
Негативний прогноз вказує на те, що "Укрзалізниця", найімовірніше, здійснить свої наміри щодо реструктуризації боргу в найближчі тижні, що фактично може призвести до дефолту, зазначили в агентстві.
16 грудня 2024 року "Укрзалізниця" надіслала запит кредиторам щодо перегляду умов виплат за двома серіями єврооблігацій: одні на суму $594,9 млн з відсотковою ставкою 8,25% із терміном погашення у 2026 році, а інші на $300 млн з 7,875% та терміном погашення у 2028 році.
Компанія запропонувала власникам облігацій схвалити залучення додаткових 99 млн євро від ЄБРР з одночасним відтермінуванням виплати відсотків власникам облігацій протягом 2025-2026 років. Натомість "Укрзалізниця" зобов'язується не погашати борги на суму понад $20 млн перед іншими кредиторами (крім ЄБРР) протягом цього періоду.
"Укрзалізниця" пояснила, що інфляція та зростання цін на електроенергію і дизпаливо посилюють тиск на її ліквідність. Компанія оголосила, що звернулася до держави із пропозицією про підвищення тарифів на вантажні перевезення на 37%, які не підвищувалися вже два з половиною роки.
"Укрзалізниця" також повідомляє про істотні фінансові збитки та пошкодження своєї інфраструктури внаслідок повномасштабної агресії з боку Росії.
Власники єврооблігацій "Укрзалізниці" мають можливість висловити свою думку щодо нових умов до 27 грудня 2024 року. Остаточне рішення буде ухвалено під час зборів власників облігацій, які призначені на 31 грудня 2024 року в Лондоні, повідомляє Forbes Україна.
[За словами Forbes Україна, кредитори дозволили "Укрзалізниці" реструктуризувати борг за цими облігаціями у 2022 році. В рамках реструктуризації боргу компанії за єврооблігаціями, випущеними в 2019 і 2021 роках на загальну суму $895 млн, виплати було перенесено на 2026 і 2028 роки відповідно. Виплати купонів, які мали відбутися у 2023-2024 роках, заплановано на січень 2025 року.
Як ми писали у вересні, у першому півріччі 2024 року "Укрзалізниця" отримала прибуток до 3 млрд грн (70,5 млн євро), але в липні 2024 року втратила 600-700 млн грн (13-15,5 млн євро) через зниження прибуткових видів вантажів. Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів. - SOE Weekly.]
"Укрзалізниця" отримає рекордні 480 млн євро кредитів від ЄБРР на закупівлю електровозів та встановлення генераторів, повідомила компанія 19 грудня 2024 року.
Згідно з укладеними угодами, "Укрзалізниця" отримає 480 мільйонів євро під державні гарантії для реалізації двох стратегічно важливих програм, повідомили представники компанії. Перша програма передбачає модернізацію локомотивного парку "Укрзалізниці", в рамках якої Європейський банк реконструкції та розвитку надасть кредит на 18 років у розмірі до 300 мільйонів євро для закупівлі електровозів.
Інша ініціатива включає зведення газових електростанцій. Європейський банк реконструкції та розвитку має намір надати 180 мільйонів євро з терміном кредитування на десять років, як повідомила компанія.
Для реалізації цього проєкту також буде акумульовано близько 65 млн євро грантових коштів від донорів. Вже підтверджено отримання гранту в розмірі близько 12 млн євро від уряду Великої Британії через Енергетичне співтовариство. Загалом компанія має на меті придбати та встановити на своїх локаціях повнокомплектні газопоршневі електростанції, які зможуть генерувати близько 255 МВт, зазначили в "Укрзалізниці".
[Як ми писали в липні 2024 року, "Укрзалізниця" має намір інвестувати 215 млн євро в газові електростанції загальною потужністю до 250 МВт. Ця оцінка не включає вартість будівництва. Період окупності - близько п'яти років. Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів.
Пізніше в липні ми повідомляли, що "Укрзалізниця" отримає грант від ЄС у розмірі 43 млн євро на інтеграцію української залізничної системи з європейською. Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів. - SOE Weekly.]
Приватизація
Компанія "АЕРОК", яка раніше перебувала у власності підсанкційного російського олігарха Андрія Молчанова, змінила власника. 19 грудня 2024 року Фонд державного майна України (ФДМУ) продав "АЕРОК", одного з провідних виробників газобетонних виробів в Україні, за 1,9 мільярда гривень (еквівалентно 43,1 мільйона євро). Початкова вартість активу у 965 мільйонів гривень (21,9 мільйона євро) під час аукціону збільшилася більш ніж удвічі.
Згідно з інформацією від Prozorro.Продажі, перемогу здобуло ТОВ "Трайдент Геоінвест Україна", яке є власністю підприємця Геннадія Буткевича.
Пропозиція компанії "Трайдент Геоінвест Україна" перевищила другу за величиною ставку від ТОВ "Професійна інжинірингова компанія" Ікрама Джавадова на майже 300 млн грн (1,6 млрд грн або 36 млн євро) та третю ставку від ТОВ "ДК БК1" Томаша Фіали (власника "Української правди") на 350 млн грн (1,54 млрд грн або близько 35 млн євро).
Продаж "АЕРОК" став третім онлайн-аукціоном в Україні, що здійснюється через платформу Prozorro.Продажі для реалізації значного об'єкта приватизації. Раніше вже відбулися аукціони, на яких було приватизовано готель "Україна" та "ОГХК" (детальніше про ці події можна дізнатися з наших попередніх дайджестів).
Як вже зазначалося раніше, Фонд державного майна України мав намір провести приватизацію компанії "АЕРОК", що раніше перебувала у власності російського олігарха Молчанова, який підлягає санкціям. Більш детальну інформацію можна знайти в наших попередніх оглядах.
12 липня 2024 року Кабмін вніс "АЕРОК" до переліку об'єктів великої приватизації.
За даними "Економічної правди" ("ЕП") та PRO-Consulting, "АЕРОК" є одним із найбільших виробників газобетону в Україні. Компанія володіє двома заводами в Обухові та Березані (Київська область), які простоюють з липня 2022 року. Потужності цих заводів перевищують 1 млн кубометрів на рік, тоді як загальний обсяг виробництва газобетону в Україні у 2020 році становив 4 млн кубометрів.
В "АЕРОК" наявний також незавершений завод у Стрию, що розташований у Львівській області, повідомляє "Економічна правда". - SOE Weekly.
Фонд державного майна України також зазначив, що переможець аукціону зобов'язаний здійснити оплату вартості лоту протягом 30 робочих днів з моменту проведення торгів. Договір купівлі-продажу буде укладено тільки після отримання цієї оплати.
Станом на кінець червня 2024 року підприємство мало заборгованість по заробітній платі, заборгованість перед бюджетом та прострочену кредиторську заборгованість. Загальна сума боргу становить понад 110,8 млн грн (2,5 млн євро за середнім курсом на той час), які новий власник також повинен погасити. Новий власник також зобов'язаний зберегти основну діяльність компанії і не може звільняти працівників протягом шести місяців, додали у ФДМУ.
Компанія "Трайдент Геоінвест Україна" є частиною BGV Group Management, заснованої Буткевичем.
Придбані активи компанії "АЕРОК" стануть важливим елементом стратегії групи, яку вона має намір активно розвивати в найближчі роки. Інвестиційний акцент BGV зосереджений на енергетичному секторі, модернізації та відновленні інфраструктури, а також на девелопменті.
Флагман компанії BGV Group, BGV Development, реалізує п'ять проектів у сфері комерційної та житлової нерухомості в містах Житомир та Київ, як зазначили представники BGV Group.
У групі додали, що ТОВ "Трайдент Геоінвест Україна" продовжить основну діяльність і протягом шести місяців розрахується з усіма борговими зобов'язаннями на загальну суму 110,8 млн грн. У майбутньому компанія планує розвивати підприємство під новим брендом.