В Україні, після зростання податкових ставок, спостерігається значний спад у кількості відкритих фізичних осіб-підприємців. Проте, існує певна особливість цієї ситуації.
На початкових етапах кількість закриттів перевищувала 1 000 на добу.
В Україні, після того як президент Володимир Зеленський підписав новий податковий закон, було ліквідовано 22,5 тисячі ФОПів. Зокрема, в день підписання цього документа було зареєстровано закриття 2 332 підприємств.
Аналітики Опендатабот зазначили, що в перші дні кількість закриттів сягала більше ніж 1 000 щодня, хоча зазвичай на день закривають приблизно 700 ФОПів. Водночас не наводять даних про те, скільки за цей період було відкрито ФОПів.
З початку року в Україні було зареєстровано 254 288 випадків закриття фізичних осіб-підприємців. Найбільший показник закриттів спостерігався в березні, коли закрилися 28 690 ФОПів. Однак, активність у закритті підприємств також підвищувалася наприкінці звітних періодів. Експерти пояснюють цю тенденцію прагненням підприємців уникнути додаткових податкових зобов'язань і спростити процес ведення бухгалтерії.
При цьому відзначається, що важливим чинником, який сприяв різкому зростанню закриття ФОПів восени, стало прийняття закону про підвищення податкових ставок. Деякі підприємці вважають нові податкові вимоги несправедливими, в той час як представники влади підкреслюють, що ставки залишаються низькими у порівнянні з європейськими стандартами.
Варто звернути увагу, що достовірних причин масового закриття ФОП в Україні не названо.
Аналітики "Опендатабот" раніше повідомили, що українці зареєстрували близько 194 тисяч нових фізичних осіб-підприємців протягом восьми місяців 2024 року. Водночас, за цей період було закрито трохи більше 120 тисяч ФОПів. Більш ніж одна третина нових підприємств зупиняє свою діяльність вже в перший рік існування.
Найбільше нових справ відкрили підприємці в Києві - 26 303 або 13,6% від загальної кількості. Активно реєструють новий бізнес у Дніпропетровській (18 025), Львівській (14 459), Київській (14 428) та Харківській областях (12 954).
У сфері торгівлі відкривається третина нових бізнесів, в той час як ІТ-індустрія залучає 7,6% нових підприємців. Вражає також, що частка жінок серед тих, хто розпочинає власну справу, досягла рекордних 60%, порівняно з 55,6% у 2023 році.