Сьогодні в Україні вшановують героїв, які ліквідували наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС.
26 квітня 1986 року на території Київської області сталася одна з найзначніших техногенних катастроф в історії – аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Завдяки відвазі та самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили найвищу ціну, вдалося зупинити розвиток катастрофи та запобігти масштабному радіаційному забрудненню, яке могло б загрожувати не лише Україні, а й усьому світу. За різними оцінками, впродовж першого місяця після трагедії від наслідків опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників станції.
На початковому етапі зусиль щодо зменшення наслідків великого викиду радіоактивних матеріалів до робіт були залучені військовослужбовці строкової служби. У подальшому, влітку 1986 року та в наступні місяці, значний обсяг робіт виконували резервісти та наймані працівники. За попередніми оцінками, через територію Чорнобиля пройшло понад 600 тисяч людей. Їхня робота організовувалася за вахтовим принципом: одні групи приїздили, отримували максимально допустиму дозу радіації і поверталися додому, після чого їх змінювали інші.
Щоб запобігти подальшому поширенню радіації, наприкінці 1986 року зруйнований реактор було накрито спеціальною конструкцією, відомою як "саркофаг". За оцінками експертів, під цим укриттям залишалося приблизно 95% ядерного пального, яке знаходилося в реакторі на момент катастрофи, а також велика кількість радіоактивних матеріалів, що походять від уламків зруйнованого обладнання. З метою забезпечення безпеки, 15 грудня 2000 року діяльність Чорнобильської АЕС була зупинена. У той же час, конструкція "Укриття", побудована в 1986 році, стала поступово піддаватися руйнуванню.
У 2004 році було оголошено тендер на проектування та будівництво нового "саркофагу" – сучасного безпечного конфайнмента. Початок будівництва відбувся в 2012 році. 29 листопада 2016 року на об'єкті "Укриття" було успішно встановлено Арку Нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильська АЕС" офіційно запустило в експлуатацію комплекс НБК. Далі планується виконати роботи з демонтажу нестабільних конструкцій на об'єкті "Укриття".
Сьогодні в Україні вшановують пам'ять тих, хто без вагань і в тиші пожертвував своїм життям в ядерному пеклі заради нас.