Оперативні новини Києва

Ціна на землю зростає — що потрібно знати?

Від початку функціонування ринку земель в Україні, яке відбулося в липні 2021 року, вартість одного гектара сільськогосподарських земель піднялася на 60%, досягнувши в середньому 60,7 тисячі гривень.

За цей час було укладено майже 340 тисяч угод купівлі-продажу на суму 30,4 млрд грн, а загальна площа проданої землі склала понад 636 тис. гектарів. Про це повідомляє "Опендатабот", підбиваючи підсумки чотирьох років роботи ринку.

Перші місяці функціонування ринку відзначалися значним ажіотажем: лише в липні 2021 року було укладено понад 2000 угод, а вартість за гектар сягала 95,7 тисячі гривень. Проте, незабаром інтерес почав падати, і до грудня 2021 року середня ціна знизилася до 33,7 тисячі гривень.

Повномасштабна війна, що розпочалася у 2022 році, призвела до практично повної зупинки ринку, і в травні було зафіксовано всього 323 угоди. Відновлення активності розпочалося влітку того ж року, проте показники залишалися значно нижчими в порівнянні з попередніми періодами. У 2024 році ринок отримав новий поштовх, оскільки угоди стали доступними і для юридичних осіб. Однак суттєвого зростання не відбулося, що аналітики пояснюють існуючими обмеженнями для компаній з іноземним капіталом.

Однак вже з березня 2024 року обсяги угод перевищили 9 тисяч на місяць, а щомісячний обіг перевищив 1 мільярд гривень. Середня вартість за гектар коливалася від 43 до 52 тисяч гривень. У першій половині 2025 року кількість угод зросла на 13% у порівнянні з початковими місяцями функціонування ринку, а загальна сума угод збільшилася майже в три рази — з 2,85 мільярда до 8,22 мільярда гривень.

Наразі найбільш високі ціни на землю спостерігаються в Івано-Франківській області, де вартість складає 126,6 тисячі гривень за гектар. Наступними за вартістю є Львівська область з 118,3 тисячі гривень, Київська – 89,4 тисячі, та Тернопільська – 86,9 тисячі гривень за гектар. Серед регіонів, що розташовані поблизу зони конфлікту, лідируючу позицію займає Дніпропетровська область, де ціна землі становить 73,9 тисячі гривень за гектар.

Найнижчі ціни -- у Запорізькій (38,3 тис.), Херсонській (39,1 тис.) і Чернігівській (41,1 тис.) областях. Найбільше угод цього року зафіксовано в Полтавській і Вінницькій областях -- по 5,4 тис., а також у Київській -- 4,7 тис. угод.

Нагадуємо, що з 1 серпня підприємці в Україні зі статусом ФОП зазнають нових обмежень щодо використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

Читайте також