Оперативні новини Києва

Від яструбів до опонентів Києва: хто у команді Трампа нестиме відповідальність за Україну та конфлікт

Деякі призначення Дональда Трампа стали справжнім шоком навіть для його найближчих радників.

Дональд Трамп уже оголосив ключові призначення у своїй адміністрації. В тому числі тих, хто буде безпосередньо залучений до перемовин з Україною та РФ.

Стислий висновок: ситуація могла скластися й гірше.

Очільником Державного департаменту США та радником президента з нацбезпеки стануть класичні республіканські "яструби" - прихильники жорсткої політики проти авторитарних режимів, насамперед Китаю та Ірану. Погляд, якого, зрештою, дотримується й обраний американський президент.

Однак ситуація не така вже й райдужна.

Майбутній держсекретар та радник президента з безпеки за останні роки виявили значну адаптивність у своїй промові, що змінилася від рішучого захисту України та жорсткої критики на адресу адміністрації Байдена до закликів до "якнайшвидшого закінчення війни". На сьогоднішній день, схоже, що республіканці не мають чіткого плану для досягнення такого врегулювання.

А на додачу, є питання і до майбутнього очільника Пентагону. На цю посаду обрано людину без управлінського досвіду, лояльну Трампу, яка прямо говорить, що на першому місці пріоритетів США мають бути Китай і подолання так званого "лівацтва" в армії.

Чи знайдеться в його політиці місце для українського напряму - наразі велике питання.

Іншим тривожним сигналом стало те, що в адміністрацію проникли відверто антиукраїнські політики з трампістського крила, які сприяли розповсюдженню російської пропаганди щодо України.

Проте існують підстави вважати, що їхній вплив можна буде стримати. Детальніше про це читайте в нашому матеріалі.

Одним із ключових для адміністрації Трампа посадовців у сфері національної безпеки стане член Палати представників від Флориди Майк Волтц.

У 2018 році 50-річний ветеран афганської війни став першим конгресменом у США, який мав досвід служби в Силах спеціальних операцій ("зелений берет"). Його кар'єра також включає роботу в Пентагоні під час керівництва Дональда Рамсфельда та Роберта Гейтса, а також виконання обов'язків радника з контртероризму в адміністрації Білого дому.

У 2014 році вийшли мемуари Волтца з промовистою назвою "Воїн-дипломат".

Загалом, погляди майбутнього радника Трампа з національної безпеки співпадають з поглядами його керівника, якого він активно підтримував на Fox News під час і після першого терміну президентства.

Волтц є затятим прихильником жорсткої політики щодо Китаю та вважається одним із найактивніших критиків цієї країни в Конгресі.

"Ми знаходимося в умовах напруженого протистояння з Комуністичною партією Китаю."

Так стверджував політик у 2021 році. Він переконаний, що Сполучені Штати мають змінити напрямок своїх ресурсів, щоб ефективно протистояти та стримувати Китай у найближчому майбутньому.

Раніше Волтц, який, нагадаємо, проходив службу в Афганістані, висловлював підтримку продовженню військової операції в цій країні. Однак він наполягав не лише на базовій підтримці афганського цивільного уряду, а на тривалому (протягом десятиліть) культурному перетворенні всього суспільства.

У серпні 2021 року, коли процес виведення американських військ з Афганістану наближався до завершення, він звернувся до Байдена з проханням терміново надіслати спецпідрозділи в регіон та розпочати активні бомбардування позицій "Талібану".

Кампанія в Афганістані дала Волтцу свого часу покритикувати НАТО: у "Воїні-дипломаті" він писав, що через недостатні витрати більшість збройних сил Альянсу "серйозно атрофувались", а "неписані застереження" щодо ведення бойових дій "часто приносили більше шкоди, ніж користі".

Одночасно політик не підтримує ідею виходу США з НАТО.

Та нас найбільше цікавлять погляди Майка Волтца на Україну.

Еволюцію їхніх поглядів легко простежити на офіційній сторінці конгресмена на платформі Republicans for Ukraine. Якщо до 2023 року цей республіканець активно підтримував усі ініціативи на користь України в Конгресі, то після цього відбулися певні зміни.

Ще в березні 2022 року Волтц безжалостно розкритикував команду Джо Байдена за їхній страх перед можливим загостренням конфлікту. Він зазначив, що Путін "продовжуватиме свою агресію, якщо не відчує, що американська сила готова протистояти йому". Тоді він закликав до розблокування постачання радянських винищувачів МіГ для України.

Ось що Волтц висловив після своєї зустрічі з Зеленським у липні 2022 року: "Замість того, щоб проявляти рішучість і одразу ж підтримувати українців у їхній боротьбі, коли вони найбільш уразливі, ми обираємо шлях ілюзій, надаючи лише мінімум необхідної допомоги, замість того, щоб забезпечити їх усім, що їм дійсно потрібно".

"Я цілковито підтримую і продовжую підтримувати боротьбу українців за їхню свободу," - зазначив представник Республіканської партії. Проте він підкреслив, що...

Сучасна політика адміністрації Байдена сприяє тому, що Україна "поступово зазнає поразки".

З початку 2023 року, після оголошення Дональда Трампа про його передвиборчу кампанію, у висловлюваннях Волтца стали з’являтися ідеї про посилення контролю за підтримкою Києва. "Час безмежних фінансових вливань з боку Конгресу Україні добіг кінця", - заявив він у вересні того ж року.

Волтц не заперечує необхідність підтримки України. Для нього це питання виступає швидше як підстава (і цілком обґрунтована) для критики адміністрації Трампа, яка не могла сформувати ефективну стратегію стосовно війни в Європі і не прагнула змусити союзників по НАТО витрачати щонайменше 2% свого ВВП на оборонні потреби.

В останньому есе для The Economist, написаному у співавторстві з американським політологом Метью Кренігом, Волтц виступає за якнайшвидше закінчення війни в Україні у стилі Трампа. Для цього, на думку майбутнього радника з нацбезпеки, США можуть розблокувати експорт свого скрапленого газу і обвалити продаж російської нафти, щоб змусити Путіна "сісти за стіл переговорів".

А якщо Путін не погодиться - "надати Україні більше зброї з меншими обмеженнями на її використання".

Які наслідки можуть виникнути, якщо Путін знову відмовиться від переговорів щодо завершення війни, Волтц і Креніг не уточнюють. Проте вони зазначають, що "цей план перевершує поточну стратегію Білого дому, яка не має чітко визначеної мети і може призвести до безвихідної ситуації, в якій Росія контролюватиме частину української території".

53-річний сенатор з Флориди Марко Рубіо, син кубинських іммігрантів, у своєму дитинстві займався американським футболом на професійному рівні, але через отриману травму змушений був змінити курс і здобути юридичну освіту.

Після роботи в місцевій легіслатурі Флориди, зокрема й на керівних посадах, він уперше обрався до Сенату у 2010 році й відтоді пробув там два повні терміни.

Кар'єра Рубіо могла б розвинутися зовсім інакше: у 2016 році він став учасником боротьби за президентську номінацію від Республіканської партії в США. Сенатор не шкодував слів у критиці Трампа, вдаючись до особистих нападок, згадуючи про його "маленькі руки" і називаючи його "шахраєм" та "вульгарником".

Трамп у відповідь на критику охарактеризував свого суперника як "маленького Марко", ймовірно, через те, що той на 15 сантиметрів перевищує його зростом.

Рубіо вийшов з боротьби, коли Трамп на праймериз у Флориді отримав майже вдвічі більше голосів. Після президентських виборів між ними відновилися добрі стосунки, а колишні конфлікти були списані на напруженість виборчої кампанії.

Це не зменшило важливості рішення Трампа вибрати сенатора з Огайо Джей Ді Венса своїм кандидатом на посаду віцепрезидента, незважаючи на те, що Рубіо був одним із трьох основних претендентів. Сенатор з Флориди активно підтримував республіканську кампанію, у тому числі й у спільних заходах із Трампом.

У професійній сфері зовнішня політика є основним напрямком діяльності Марко Рубіо: він протягом більше десяти років займає посади в сенатських комітетах, що відповідають за питання розвідки та міжнародних відносин. Цей досвід, а також позитивні стосунки з майбутньою главою апарату Білого дому Сьюзі Вайлс, стали важливими факторами, які сприяли його обранню на посаду державного секретаря.

Погляди Рубіо, як і Волтца, є назагал "яструбиними" - чи саме тим, що українська сторона нині називає "мир шляхом сили".

Сенатор з Флориди активно піднімає питання про потенційну загрозу безпеці Сполучених Штатів з боку Китаю, в той же час не оминаючи увагою російську агресію в Україні. Він виступає за рішучі дії щодо стримування Ірану, який неодноразово характеризував як "терористичний" режим, а також підтримує військові операції Ізраїлю проти терористичної організації ХАМАС у секторі Гази.

У березні 2024 року Рубіо висловився про формування альянсу між Китаєм, Іраном, Північною Кореєю та Росією, який ставить за мету протидію Сполученим Штатам: "Всі ці держави об’єднані спільною метою - підірвати силу Америки, ослабити наші міжнародні зв’язки, зменшити нашу позицію, можливості та рішучість".

Перспективи майбутнього державного секретаря щодо конфлікту в Україні також зазнали змін.

На самому старті масштабного вторгнення Росії в Україну Рубіо активно залучався до підтримки Києва. Це не є перебільшенням: він регулярно публікував твіти про ситуацію на фронті, натякаючи, що, будучи сенатором із доступом до розвідувальної інформації, має значно більше знань, однак не може їх озвучити.

Рубіо також критикував губернатора Флориди та колишнього суперника Трампа за президентську номінацію Рона Десантіса, який назвав війну Росії проти України "територіальною суперечкою".

"Фактично, це більше пов'язано з прагненням контролювати сусіда та утримувати його у своїй зоні впливу, аніж із реальною суперечкою через землю", - зазначав тоді сенатор.

Проте з 2023 року Рубіо, визнаючи важливість підтримки України, почав активно піднімати питання про те, як адміністрація Байдена фінансує Київ, нехтуючи при цьому національними потребами США.

ʼ"Ми все ще маємо розбудовувати нашу армію, тому що реальний ризик - це Китай. Чому Україна важлива в цьому контексті?.. Ми не можемо дозволити змінювати кордони в односторонньому порядку, і ми повинні бути разом з нашими союзниками. Я не применшую жодної з цих речей. Але ці аргументи занадто розпливчасті", - говорив він восени 2023-го, пояснюючи, чому проти додаткового фінансування для України.

На початку цього року Рубіо заявив, що ані Україна, ані Росія не здатні перемогти у війні, але "Україна є маленькою порівняно з Росією" за розміром і військовими ресурсами, і "зараз це реальність".

Незадовго до того, як його висунули на посаду державного секретаря, він охарактеризував війну в Україні як "безвихідну" і закликав "завершити її".

Призначення Піта Гегсета на пост міністра оборони США, без сумніву, стало одним із найнеочікуваніших кроків Трампа.

Його імʼя взагалі не фігурувало в кадрових дискусіях про майбутню адміністрацію, та й досвіду роботи на держслужбі в імовірного керівника Пентагону немає.

Не дивно, що один з лобістів оборонного сектора США, спілкуючись із журналістами Politico, відреагував на висунення Гегсета фразою: "Хто це, чорт забирай?"

Піт Гегсет, 44-річний випускник Гарвардського університету, має за плечима досвід участі у військових конфліктах в Афганістані та Іраку. Він активно займався питаннями, що стосуються ветеранів у США. Хоча політична кар'єра не стала його основним напрямком, у 2012 році він безуспішно намагався потрапити до Сенату від Міннесоти. Під час першого терміну президентства Дональда Трампа його ім'я розглядалося на пост міністра у справах ветеранів, але через негативну реакцію ветеранських організацій призначення так і не відбулося.

Останнє місце роботи Гегсета - провідний кабельний телеканал США Fox News.

І саме там він неодноразово проводив інтерв'ю з Дональдом Трампом.

Майбутній керівник Пентагону рішуче виступає проти "лівих" ідей у збройних силах США. Він переконаний, що жінкам не місце на бойових позиціях в армії, підтримує помилування військових, засуджених за воєнні злочини, і неодноразово висловлювався проти обмежень щодо використання зброї під час бойових дій.

Ще один цікавий епізод у біографії Гегсета - це випадок із сокирою, що трапився у 2015 році, незадовго до того, як він почав працювати на Fox News.

Ведучий під час трансляції в прямому ефірі вирішив спробувати свої сили у конкурсі метання сокир. Проте, в один момент сокира вийшла з-під контролю і вразила руку барабанщика польового оркестру Вест-Пойнтської академії Джеффрі Проспері.

Пізніше Проспері подав на Гегсета до суду, але позов урегулювали у досудовому порядку у 2019-му. А барабанник, як відомо, ще виступив в ефірі Fox News.

Якщо ви все ще не впевнені в ексцентричності майбутнього міністра оборони США, пропонуємо вам ознайомитися з детальним оглядом його татуювань та їх значення. Серед них ви знайдете єрусалимський хрест, зображення американського прапора з гвинтівкою AR-15, а також цитати з Нового Завіту.

Ні, все ж є ще один момент. У 2019 році Гегсет зізнався, що взагалі не миє рук, тому що "мікробів не існує, адже він їх не може побачити". (Пізніше він сказав, що це був жарт через, за його словами, надмірне захоплення людей санітарією.)

Про майбутню політику Піта Гегсета на посаді глави Пентагону багато поки сказати не можна. Ймовірно, він, як і згадані вище Марко Рубіо та Майк Волтц, буде наслідувати "яструбині" погляди Трампа на Китай та Іран, а протистояння з Пекіном ляже в основу майбутньої адміністрації.

Це також стосується і думок щодо НАТО, який Гегсет у своїй одній з публікацій піддав критиці за невисокі витрати країн-учасниць на забезпечення оборони.

Він не часто обговорював війну в Україні, але одного разу зазначив, що питання "лівацтва" в американських збройних силах є більш серйозним викликом, аніж російська агресія. При цьому у березні 2022 року він заявив, що Владімір Путін є воєнним злочинцем, і що будь-яке припинення вогню для нього лише можливість для перегрупування сил.

Також Гегсет захищав слова Трампа про те, що анексія Донецької та Луганської областей Росією була "геніальним" і "чудовим" ходом Путіна - заявивши, що експрезидент США просто потролив американські ЗМІ.

Нещодавно майбутній міністр оборони США висловив свою позицію щодо війни Росії проти України, перед тим як стало відомо про його кандидатуру. У одному з подкастів він заявив, що не поділяє думку про те, що перемога Путіна в Україні може призвести до агресії проти Польщі. Крім того, він підкреслив, що існує реальна загроза використання ядерної зброї у випадку подальшого втручання з боку США.

"Я не бажаю, щоб американське втручання настільки глибоко закоренилося в Європі, що змусить Путіна відчути тиск настільки сильний, що він вдасться до крайніх заходів. Адже на початку його повномасштабного вторгнення він згадував про ядерну зброю", - зазначив Гегсет.

Кандидатура майбутнього шефа Пентагону викликала здивування і розчарування навіть в оточенні Трампа.

Як свідчать джерела CNN, через недосвідченість Гегсета там також обговорюють ідею призначення когось із більшим досвідом роботи на посаду його заступника.

Не варто турбуватися з приводу призначення в самому Пентагоні, зазначає Politico, оскільки виникають питання щодо того, як Гегсет зможе управляти великою оборонною організацією без відповідного досвіду.

Це накладається і на плани Трампа здійснити "чистку" Міноборони США, зокрема і на рівні керівництва.

Серед численних призначень в адміністрації Трампа слід відзначити затвердження Тулсі Габбард на пост керівника Національного розвідувального управління, яке відповідає за координацію роботи всіх розвідувальних структур США.

Габбард - колишня військова, яка брала участь у війні в Іраку, і тепер представляє Гаваї у Палаті представників.

У 2020 році вона не змогла досягти успіху в боротьбі за президентську номінацію від Демократичної партії. У 2022 році покинула цю партію, а згодом стала членом республіканської.

Чим прославилася ця політикиня? Наприклад, вона запам'яталася зустріччю з сирійським диктатором Башаром Асадом, своєю критикою стосовно ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані, а також висловлюванням, що політика США щодо України є "другим Афганістаном".

А памʼятаєте міф про американські біолабораторії в Україні? Габбард і його поширювала.

Не є дивиною, що Центр боротьби з дезінформацією при РНБО України включив Габбарда до переліку осіб, які розповсюджують російську пропаганду.

Трамп має намір призначити Генеральним прокурором Метта Гейца, який також є яскравим представником його команди та депутатом від штату Флорида. Гейц викликав чимало суперечок, оскільки його колеги з етичного комітету розпочали розслідування щодо можливого незаконного вживання наркотиків і неналежної поведінки в особистому житті.

Саме Гейц став лідером повстання проти свого колеги з партії, спікера Палати представників Кевіна Маккарті, внаслідок якого Маккарті втратив свою посаду, не пропрацювавши на ній і року.

Відзначився Гейц і антиукраїнськими заявами.

Він одним із перших, ще наприкінці 2022 року, разом із відомою українцям Марджорі Тейлор Грін пообіцяв не дати Україні "ані пенні", а згодом вніс законопроєкт (який провалився) про припинення взагалі будь-якої допомоги Києву.

Якщо майбутнє призначення Гейца не впливає безпосередньо на допомогу Україні від США та американську політику в цьому напрямку, то очільник Національного розвідувального управління має набагато більше важелів впливу.

Проте існують підстави з обережністю припустити, що ця кандидатура може не отримати схвалення Сенату.

Незважаючи на те, що республіканці мають просту більшість у 52 сенатори, це не гарантує, що вони одностайно підтримуватимуть всі кандидатури для майбутньої адміністрації, навіть під тиском Трампа. Яскравим прикладом цього стала недавня вибірка нового лідера республіканської фракції в Сенаті: ним став поміркований Джон Тун, який здобув перемогу у закритому голосуванні над Ріком Скоттом, підтримуваним трампістами.

З іншого боку, поточна адміністрація Трампа, судячи з уже представлених кандидатур, відзначається найвищим рівнем відданості своєму лідеру.

Отже, не слід вважати, що індивідуальні погляди Марко Рубіо чи Майка Волтца справді матимуть значний вплив на процес ухвалення рішень щодо України.

Читайте також