В трьох регіонах України були виявлені великі корупційні схеми МСЕК, де суми хабарів коливалися від 1300 до 12 тисяч доларів.
В Одесі, Київщині та Львові викрили масштабні схеми ухилення від мобілізації через оформлення фіктивних інвалідностей за участю посадовців МСЕК, лікарів і посередників. Правоохоронці затримали понад 10 осіб, вилучили фальшиві документи, від 1300 до 12000 тис. доларів і техніку з доказами протиправної діяльності.
Державна прикордонна служба України надала інформацію про ситуацію в Одесі. В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну питання уникнення мобілізації стало вкрай важливим. На жаль, це явище стало причиною незаконного збагачення для деяких чиновників і медичних працівників, які налагодили схеми оформлення підроблених інвалідностей.
Одеська схема: "довідки за $4 500"
В Одесі двоє місцевих мешканців розробили схему, що давала можливість чоловікам призовного віку уникати мобілізації і виїжджати за межі країни. В їхній афері брали участь співробітники медико-соціальних експертних комісій, лікарі з місцевих медичних закладів і цивільні посередники. За фіктивне оформлення інвалідності вони стягували по $4 500 з кожного клієнта.
Правопорушники виготовляли фальшиві документи, що засвідчували існування серйозних захворювань. Ці папери слугували підставою для отримання статусу інваліда, що, в свою чергу, автоматично звільняло особу від військового обліку.
Правоохоронні органи здійснили більше 50 обшуків, під час яких були вилучені медичні документи, чорнові записи, печатки, обладнання та кошти на загальну суму 3,5 мільйона гривень. На даний момент затримано семеро осіб, яким пред’явлено підозри за кількома статтями Кримінального кодексу.
Київська область: "підроблена інвалідність за 12 000 доларів"
На Київщині правоохоронці затримали завідувачку центру неврології та нейрохірургії та лікаря-травматолога. Медики фальсифікували історії хвороб призовників, за що вимагали $12 000. Про це повідомила Національна поліція України.
Їх схема полягала в створенні фіктивного лікування пацієнта, після чого документи передавали до МСЕК. Там "клієнтам" призначали групу інвалідності. Правоохоронці викрили зловмисників під час отримання частини хабаря в розмірі €3 000.
Львів: "1 300 доларів за фальсифікацію"
У Львові завдяки зусиллям прокуратури вдалося викрити голову та трьох учасників міжрайонної медико-соціальної експертної комісії. Вони займалися фальсифікацією медичних документів, що дозволяли чоловікам призовного віку отримувати статус інваліда та виїжджати за межі країни. Інформацію про це оприлюднила Львівська обласна прокуратура.
Згідно з розслідуванням, ціна їхніх послуг стартувала від $1 300. В результаті цього, щонайменше п'ятеро осіб змогли незаконно покинути країну. Підозрювані займалися підробкою медичних документів, що дозволяло чоловікам призовного віку безпідставно отримувати статус інваліда. В подальшому, на основі цих фальшивих даних про інвалідність, вони без труднощів перетинали державний кордон.
Викриття таких схем яскраво ілюструє масштаб проблеми з ухиленням від мобілізації за допомогою підроблених медичних документів. У всіх трьох ситуаціях злочинці залучали медичних працівників та членів МСЕК, а вартість їхніх послуг варіювала від 1 300 до 12 000 доларів. Розслідування проводили прикордонники разом із співробітниками СБУ, Національної поліції та спецпідрозділу ДОЗОР, що дало змогу зафіксувати ці схеми та притягнути винних до відповідальності.
Як вже повідомляло OBOZ.UA, Тетяна Крупа продовжуватиме займати посаду голови Хмельницької МСЕК до листопада 2025 року, незважаючи на триваюче розслідування, яке стосується можливого незаконного збагачення. Її активи оцінюються більш ніж у 137 мільйонів гривень, що значно перевищує задекларовані доходи, а законність їх походження наразі залишається під питанням.